Tip na výlet: Místo lyžování zamiřte do jeskyně

foto: Správa jeskyní ČR

Zimním radovánkám počasí zrovna nepřeje, a tak je na místě vymýšlet i jiné aktivity a cíle výletů. Zamířit můžete například do Jeskyně Na Špičáku, kde letos poprvé i během zimy nabízí návštěvníkům garantované prohlídky.

Se startem roku 2023 přináší Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohli turisté v průběhu ledna, února či března podívat už dříve, jen si museli vstup telefonicky nebo mailem domluvit předem. Od letoška se ale může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek ve třech časech. „Prohlídky plánujeme vždy v 10, 12 a 14 hodin. Pokud jste třeba v těchto dnech dorazili do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co s ohledem na nedostatek sněhu dělat, vydejte se k nám. Kromě jedinečných srdcových chodeb uvidíte třeba i spící netopýry,“ zve vedoucí správy jeskyně Andrea Švubová.

Vydejte se do nejstarší doložené jeskyně

Jeskyně Na Špičáku je jednou ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní České republiky (SJ ČR). Podzemí je součástí Národní přírodní památky Na Špičáku, vyhlášené roku 1970 na ploše 7,05 ha k ochraně významných povrchových i podzemních krasových jevů a přirozených porostů tisu. Výjimečnou jeskyni vytvořily čtvrtohorní ledovcové vody při periferii. Je nejstarší písemně doloženou jeskyní v ČR. Najdete tu historické nápisy na stěnách datované do roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Krucifixu z poloviny 16. století.

Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní. 

V zimě jsou otevřeny i další jeskyně na Jesenicku – Na Pomezí. A to každou středu v 10, 12 a 14 hodin. Do obou jeskyní se skupiny zájemců mohou podívat po předchozí domluvě i v dalších pracovních dnech. O víkendech je tu do konce března zavřeno. Klasická turistické sezona s prohlídkami i o víkendech začne tradičně 1. dubna.

Pro informace o aktuálním dění v tuzemských zpřístupněných jeskyních je dobré průběžně sledovat web SJ ČR www.caves.cz i sociální sítě facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr. Vstupenky na zimní prohlídky si lze koupit jak na internetu, tak přímo před prohlídkou v pokladně jeskyní. 

Zdroj: Správa jeskyní ČR, www.caves.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář