Tip na výlet: Na koloběžce do Českého ráje

foto: Kostka

Turistické koloběžky zažívají v posledních letech stále větší boom. Není se čemu divit. Nejde totiž jen o zábavu, ale regulérní sport, který velmi dobře zvyšuje fyzickou kondici. Navíc budete překvapeni z množství dostupných tras, které můžete na koloběžce absolvovat. Tentokrát vás vezmeme na Kozákov. 

V jednoduchosti je krása

Pokud patříte k milovníkům prázdninových výletů, aktivní dovolené nebo prostě jen uvítáte tipy, kam o víkendu vyrazit s rodinou, vyjeďte na Kozákov, nejvyšší horu Českého ráje. Klub Českých turistů tu postavil rozhlednu a turistickou chatu, ve které se můžete občerstvit před zahájením vašeho výletu. Výhledy na Krkonoše, Český ráj a České středohoří rozhodně stojí za to.

A pokud máte chuť si to na koloběžce zkusit, nemusíte si ji hned kupovat. Zapůjčit si ji lze za 499 Kč na celý den na stanovišti na Boučkově statku na Malé Skále, kde je zároveň i maloskalské infocentrum. Půjčit si tu můžete také raft nebo kánoi na splutí řeky Jizery a jezdí odtud cyklobus nebo koloběžkobus, který vás vyveze právě na Kozákov. Koloběžku si lze půjčit i na více dní a můžete si zajet až do Jizerských hor nebo Krkonoš.

Z Kozákova se můžete vydat na místo zvané „Samotoč“, kde si sami natočíte pivo, v udírně si vezmete klobásku a nakonec zaplatíte do připravené kasičky. Děti se zatím zabaví na dětském hřišti nebo pozorováním zvířat na místní farmě. V nedalekém Votrubcově lomu si mohou děti také zkusit práci hledačů drahých kamenů a své nálezy si rovnou nechat obrousit. Pro milovníky krásných výhledů je na trase rozhledna Dubecko, dalším zajímavým cílovým bodem je pak hrad Rotštejn.

U občerstvení v Besedicích si můžete své koloběžky odložit a jít si prohlédnout skalní bludiště Kalich – Chléviště. Okruh po žluté turistické značce vám nezabere víc než hodinu a nabídne neopakovatelné výhledy na údolí řeky Jizery, Drábovnu, Frýdštejn a Ještěd. Pro návrat na Malou Skálu si můžete vybrat ze dvou tras.

Jedna vás povede k rychlému sjezdu okolo Suchých skal přímo na Malou Skálu, druhá přes obec Michovka a osadu Zbirohy, nad kterou se tyčí zřícenina hradu. Poté vás cesta dovede do obce Rakousy, kde se u železničního viaduktu napojíte na cyklostezku Greenway Jizera, která vás dovede přímo na Malou Skálu. U řeky najdete spoustu pěkných míst k osvěžení a koupání.

Trasa výletu měří 22 km / foto: Kolobezky-ceskyraj.cz

Srovnání rychlostí

Průměrné rychlosti: 

 • Kolo cca 15-20 km/h
 • Koloběžka cca 10-15 km/h
 • Chůze 4-6 km/h

Na koloběžce nebo na kole?

Pro koloběžku:

 • protáhnete a posílíte celé tělo
 • zapojíte všechny svalové partie
 • vhodné i pro starší ročníky, šetří klouby
 • zlepšení stability
 • nízké náklady na pořízení i servis
 • větší univerzálnost – koloběžky není třeba tolik přenastavovat a vybírat velikost rámu tak jako u kol, jelikož nemáte třetí opěrný bod
 • pocit volnosti a pohody, který zažijete

Proti koloběžce:

 • menší akční rádius než kolo
 • horší průjezdnost terénem, citlivost na povrch
 • nutnost více plánovat trasu, pokud nejste zkušený jezdec

Koloběžka vs. Pěší chůze

Pro koloběžku:

 • větší akční rádius
 • šetří kolena a ostatní klouby
 • z kopce jedete

Proti koloběžce:

 • do prudkého kopce tlačíte (přidaná hodnota jízdy z kopce vše vynahradí) 

Jak si vybrat tu správnou koloběžku

Koloběžek existuje celá řada v různých velikostech a provedeních. Na specializovaných koloběžkách do terénu můžete krásně sjíždět lesní cesty, na běžné rovné asfaltce se ale opravdu nadřete. Koloběžky s menšími koly mají zase výrazně sníženou průchodnost nerovnostmi terénu a musíte se tím pádem omezit pouze na asfaltové cyklo a inline stezky. Proto je jednoznačným doporučením klasická „velká“ koloběžka.

Přední kolo o velikost 26″ vám umožní bezpečně překonávat nerovnosti (hrboly, díry, kameny…) a současně i rychlou jízdu po ideálním povrchu. Velikost kola totiž souvisí i s celkovou velikostí koloběžky. 
Pouze na té větší můžete uplatnit dobrou techniku jízdy, správně zapojit celé tělo a v neposlední řadě je jízda na takové koloběžce výrazně bezpečnější a umožňuje větší brzdný účinek. 

Pokud přeci jenom dáváte přednost pohodovým vyjížďkám a zastávkám na letních zahrádkách, pak jistě oceníte skládací koloběžku – je ideální na poznávání měst i kratší jízdy do okolí. Zároveň ale je až překvapivě schopná zdolávat i trochu drsnější výlety po polních a lesních cestách. Jízdní vlastnosti jsou výborné a po složení vás s ní pustí i do autobusu.

zdroj: Kostka.cz, Kolobezky-ceskyraj.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související