Pokud vám chybí pohyb na čerstvém vzduchu, máme pro vás skvělý tip na výlet od dobrodruha Ladislava Zibury. Vydejte se s ním na místo zvané Svatý Jan pod Skalou.
Výchozích bodů pro tento výlet si můžete vybrat hned několik. Pokud vyrazíte autem z Prahy, jeďte po dálnici na Plzeň, v Loděnici (exit 10) odbočte směrem na Jánskou, Sedlec a Svatý Jan. Nám jako místo startu Ladislav doporučil Dobřichovice. Odkud se vydáte hezky po svých směr Karlštejn a přes Svatého Jana pod Skalou můžete dojít až do Berouna. Cesta má zhruba 25 km, ale určitě vás nadchne.
Vesnička Svatý Jan pod Skalou
Toto místo uprostřed krásné přírody Českého krasu je nejen skvělým cílem pro romantické duše, ale i pro milovníky historie, protože je spojené s legendami a poustevníky. Historie obce sahá až do 9. století, kdy se podle pověsti ve zdejší jeskyni pod skálou usadil první český křesťanský poustevník Ivan. V jeskyni ho ale prý navštěvovali zlí duchové, a proto se rozhodl ji opustit. Pod svatojánskou skálou se mu ovšem ještě než tak učinil, zjevil sv. Jan Křtitel a předal mu dřevěný křížek, jímž zlé démony z jeskyně vyhnal a mohl zde tak zůstat.
Prázdniny v Česku, Ladislav Zibura, Kniha Zlín, 499 Kč / foto: Albatros Media
Když dojdete do Svatého Jana, nemůžete minout nádherný klášter ležící v údolí obklopeném skalami. A pak hned pohleďte vzhůru… Skála, která dominuje celému okolí je přes 170 metrů vysoká a na samém vrcholku stojí dřevěný kříž. Součástí kláštera je raně barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, postavený podle návrhu architekta C. Luraga v roce 1661. Je propojený se starým skalním kostelem, který ukrývá původní jeskyni sv. Ivana. Hlavní oltář zdobí obraz Zjevení sv. Jana Křtitele z roku 1695, nad nímž stojí velký kříž, jenž kdysi darovali klášterů poutníci ze Starého Města pražského. Původně ovšem stával na Karlově mostě.
Samotnou obec Svatý Jan pod Skalou tvoří tři místní části – Svatý Jan pod Skalou, Sedlec a Záhrabská, které mají dohromady necelých 200 obyvatel.
Mnohonásobně vyšší je však počet návštěvníků, kteří sem celoročně přicházejí, přitahováni krásami přírody, památkami a v neposlední řadě i vodou z Ivanova pramene … Že má údajně léčivé účinky snad ani nemusíme dodávat. Svatý Jan pod Skalou leží v srdci chráněné krajinné oblasti Český kras a společně s Karlštejnem a nedalekým starodávným Tetínem patří mezi nejzajímavější turistické lokality Berounska.
Oblíbené stezky
Atraktivnost tohoto krásného místa a jeho okolí vedla již v roce 1889 k vytvoření jedné z prvních značených turistických tras v Čechách – cesty Vojty Náprstka BEROUN – SV. JAN – KARLŠTEJN. Jde o nejstarší dochovanou turistickou trasou.
Obcí a jejím okolím vedou ale i další naučné stezky. Po jedné z nich se dostanete do skanzenu těžby vápence Solvayovy lomy (bývalý lom Paraple). O víkendech a svátcích jsou pro veřejnost zpřístupněny nejzajímavější památkové objekty a stálá expozice z bohaté historie obce. Každou poslední červnovou sobotu a neděli (po svátku sv. Jana Křtitele) se v obci koná slavná svatojánská pouť, jejíž tradice sahá až do 15. století.
Od poloviny roku 2018 je poutní areál v centru obce (kostel sv. Jana Křtitele s jeskyní a budova kláštera se zahradou a dalšími přilehlými pozemky) národní kulturní památkou. Kostel Narození sv. Jana Křtitele spolu s jeskynním kostelem Panny Marie je zpřístupněný od začátku března do konce října a to o víkendech. Pokud jste se tímto místem dostatečně nabažili, můžete se buď vrátit autobusem nebo dojít až do 5 km vzdálené Berouna na vlak. Za návštěvu stojí i tamní minipivovar.
Rádi cestujete?
Vydejte se za dobrodružstvím se čtyřboxem cestopisů od Ladislava Zibury. Mladý spisovatel vás s humorem a nadsázkou provede po Turecku, Izraeli, Nepálu, Číně, Arménii, Gruzii, a ještě spolu prostopujete Evropu. Čtyřbox je souborem všech knih autora, kterého si oblíbili mladí i starší příznivci cestování. Kromě téměř 1 300 stránek lehkého čtiva na voňavém švédském papíře se můžete těšit na 200 ilustrací z dílny Tomski & Polanski a puzzle jako dárek.
Ladislav Zibura: Všechny krásy světa (čtyřbox podepsaných knih + puzzle), Bizbooks, 1 322 Kč
Český spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura (*1992 v Českých Budějovicích) se za dobrodružstvím poprvé vydal po maturitě, kdy prošel věhlasnou pěší pouť do španělského Santiaga de Compostela. Během studií žurnalistiky a ekonomie na Masarykově univerzitě pak podnikl pěší výpravu z Českých Budějovic do Říma a také se vydal napříč Tureckem a Izraelem do Jeruzaléma. Právě o tomto putování napsal svou první knihu – 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Kniha měla u čtenářů velký úspěch, a tak se Zibura rozhodl spolu s poutnictvím věnovat také psaní. V roce 2015 provedl čtenáře tříměsíčním putováním po Nepálu a Číně (Pěšky mezi buddhisty a komunisty), o rok později je zase vzal na Kavkaz (Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii). V roce 2019 vyšla kniha o stopování z Athén za polární kruh (Prázdniny v Evropě), za kterou dostal Cenu Hanzelky a Zikmunda pro cestopis roku.
Za volantem japonského auta začal sbírat náměty na svou dosud nejdelší knihu – Prázdniny v Česku. Vydal se za lokálními kuriozitami, příběhy zajímavých lidí a pozoruhodnými událostmi české historie. Zibura svou tvorbou oslovuje nejen příznivce cestopisů, ale také lehké literatury.