Zlatou stezku Českým rájem vyznačili ve třicátých letech minulého století členové Klubu českých turistů. Celá měří 119 km a původně byla zamýšlená jako pouť, na kterou se můžete vydat třeba o dovolené. A během několika dnů ji projít celou. Nebo si sem naplánovat víkendový výlet.
Zlatá stezka začíná v Mladé Boleslavi a přes Mnichovo Hradiště, vede srdcem Českého ráje do Turnova, na Frýštejn, Malou Skálu až do Jičína. Vybrat si z ní můžete samozřejmě jakýkoli úsek, záleží jen na vaší fyzičce a chuti se protáhnout.
Kam vyrazíme?
Takže vezměte do ruky mapu a začněte plánovat. Jeden z nejhezčích úseků, na který se můžete vydat, je asi 16 km okruh v Prachovských skalách. Není ovšem problém zvolit i kratší vycházku vhodnou třeba jen jako půldenní výlet. My vám rozhodování ulehčíme popisem nejzajímavější míst, která tu můžete navštívit.
Hned kousek za Mnichovým Hradištěm najdete několik půvabných středověkých sídel v různém stupni zachovalosti. Na okraji masivu Mužského byl vybudován na třech skalních blocích začátkem 14. století Valečov. Dnes je tu k vidění v pískovcové skále vytesaných několik světnic a zřícenina paláce. A když po červené značce budete pokračovat dál, objevíte Drábské světničky. Další skalní hrad z 15. století, který vznikl na sedmi pískovcových blocích, dříve propojených mosty, schodišti a ochozy. Za hezkého počasí je odtud krásný výhled na Jizerské hory, Ještěd i Bezděz.
Pokračovat pak můžete dál po stezce Příhrazskými skalami, skvělou ukázkou typického skalního města. Cesta vedoucí převážně skalnatou zalesněnou krajinou vás dovede až na hrad Kost. Ten je považován za nejzachovalejší gotický hrad v České republice.
Ve 14. století nechal Beneš z Vartemberka na skalním ostrohu uprostřed tří údolí původně vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost v dobách, kdy jej obléhal Jan Žižka a po neúspěšném dobývání hradu prohlásil, že je pevný jako kost. Pravda je ale spíše jinde. Zakladatel hradu, hrabě Beneš, se do sobotecké zakládací listiny podepsal latinským přízviskem Benesius de Costy, což Češi při čtení zkomolili a přejmenovali ho na Beneše z Kosti.
Hrad pak v průběhu staletí střídal majitele a po roce 1989 byl vrácen rodině Kinských, kteří jej vlastní dodnes. V období leden-březen je pro návštěvníky zavřený, ale určitě se sem na jaře vraťte, stojí za prohlídku.
A hurá na Trosky
Od hradu Kost můžete dojít srdcem Českého ráje, údolím Žehrovky přes Podsemínský mlýn s historickým kamenným mostem k malebnému baroknímu mlýnu Nebákov. A odtud lze vystoupat až ke zřícenině hradu Trosky. Ten dal v polovině 14. století vybudovat na dvou sopečných vrcholcích Čeněk z Vartenberka. Hrad je až do konce března bohužel zavřený, ale i tak se odtud můžete pokochat hezkým výhledem a pak se vydat po červené značce k rybníku Vidlák. A odstup vede cesta krásným Věžickým údolím až k zámku Hrubá skála.
Začátkem čtrnáctého století tu založil Hynek z Valdštejna hrad Skály. Později se mu začalo říkat Hrubá Skála, aby se odlišil od blízké Malé Skály nad Jizerou. Skalní hrad byl postaven tak, aby využil přírodní podmínky k obraně. Umožňoval i skvělý výhled do krajiny. Hrad byl přístupný pouze z jižní strany po mostě nad takřka šedesáti metrovou propastí. V polovině 16. století hrad koupil Zikmund ze Smiřic, který ho přeměnil na renesanční zámek.
Zdroj: hrad-trosky.cz, hrubaskala.info, kost-hrad.cz