Tip na výlet: Půvabná městečka pod jihotyrolskými horami

foto: Alex Filz

I v listopadu můžete vyrazit na cesty. Nejlépe někam mimo davy a rušné destinace, kde si opravdu odpočinete. Zveme vás na výlet do Jižní Tyrolska.

Zklidnění naleznete v půvabných podhorských městečkách s výhledem na už bíle poprášené čepice okolních vrcholů. Našli jsme pro vás pět tipů, jak strávit neobvyklý prodloužený víkend za hranicí všednosti. A pokud vyrazíte o něco později, užijete si už i atmosféru předvánočních trhů.

zdroj: Alex Filz (19), Marion Lafogler (2), Luca Guadagnini (4), Frieder Blickle (1)

Sterzing/Vipiteno

Prvního „italského“ přivítání po překročení Brennerského průsmyku se vám dostane ve Sterzingu/Vipitenu, historickém městě, založeném římskými legionáři Nera Claudia Drusa. Dodnes si zachovalo romantické kouzlo, které mu ve středověku vtiskli vizionářští mecenáši umění Fuggerové. Však se tu koná i klasický hudební festival Orfeo. Staré a nové město rozděluje Zwölferturm, 46 metrů vysoká věž. A kousek odtud leží ještě zachovalý středověký zámek Reifenstein, který při návštěvě také určitě nevynechte.

Co navštívit?

I do menšího alpského města se dá vyrazit za nákupy. Atmosféru jim dodají kulisy středověkých arkád a obloukových oken starých elegantních domů. Své obchody tu mají věhlasné módní značky, šperkaři i tradiční (jiho)tyrolská řemesla. Zážitkem je i páteční farmářský trh na Městském náměstí s mnoha regionálními specialitami.

Kde se zabydlet a najíst?

Haus am Turm je malebný rodinný hotýlek s duší, vyniká lehkostí designu a citem pro krásu. Jeho restaurace a vinárna Vinzenz je vyhlášená v širokém okolí nejen pro fajnová vína, ale i spárované menu, vybírané s vášní i rozumem.

Brixen/Bressannone

Svěží univerzitní město s bohatou historií už ani u nás dávno není vnímáno jen přes útrpný osud vyhnance Karla Havlíčka Borovského. Naopak víc a víc staví na své císařské minulosti i moderním tepu místních kaváren a stylových restaurací. V centru města určitě neminete impozantní katedrálu či známý Biskupský palác, ale možná nejznámější „tváří“ Brixenu je slon Soliman, dar dcery portugalského císaře Maxmiliánovi II., pozdějšímu císaři rakouskému. Strávil tu v 16. století cestou do Vídně dva týdny a dnes se tu pod jeho jménem koná tradiční velkolepý festival světel.

Co navštívit?

Michelinský šéfkuchař Hansi Baumgartner a jeho žena Edit založili společnost Degust, v níž předvádějí vrcholné kousky sýrařského umění. Výsledky jejich práce zapůsobí na všechny vaše smysly… Stačí jen zajet kousek za Brixen do Varhnu.

Kde posedět?

Brix.01 je inovativní restaurace nacházející se v minimalistické budově v Lidoparku vedle rybníka. Kuchaři vám tu připraví vybranou, ale regionální krmi přímo před vašima očima. Každý měsíc překvapují své hosty novým receptem a na stálém lístku nabízejí šestichodové degustační menu spárované s víny.

Bruneck/Brunico

S výhledem ke známému majestátnímu lyžařskému ráji Kronplatzu, ležícímu na dosah, stojí město, které tvoří křižovatku mezi Pusterským údolím, táhnoucím se od západu k východu a Ahrnským, stoupajícím k severu ke svahům jižních Alp. Jihotyrolský charakter prolnutí alpských a středomořských vlivů se tu ukazuje v plné kráse po celý rok. Nedávno byl Bruneck dokonce vyhlášený nejlepším malým městem pro život v celé Itálii.

Co navštívit?

Ripa, jedno z pěti MMM, tedy horských muzeí alpinisty, dobrodruha a horského filozofa Reinholda Messnera, sídlí na hradě, bývalém letním sídle biskupů přímo v Brunecku. Messner zde návštěvníkům představuje život horských národů čtyř kontinentů. Až do dubna tady uvidíte i exkluzivní expozici fotografií ze života horalů.

Kde posedět?

Na hlavní tepně města Michael Pacher strasse najdete B.local, malou restauraci, zaměřující se na prvotřídní kvalitu. Vycházejí z produkce zdejších farmářů, z níž tu tvoří jednoduchá, ale lahodná, moderní a udržitelná jídla.

Leifers/Laives

Nejmladší z osmi měst Jižního Tyrolska získalo glejt až v roce 1985. Historické zmínky o něm ovšem pocházejí už z doby železné. Leží jižně od metropole Bolzana, obklopené mořem jablečných sadů, spravovaných s láskou a vášní zdejšími usedlíky, v jejichž rodokmenech se prolínají protiklady italského i německého elementu. Dominantu města tvoří malý kostelík San Pietro, původně kaple hradu, který zub času už proměnil v ruiny.

Co navštívit?

Okružní vycházka může vést zdejším vinným safari, anebo po části jedné z nejstarších vinných stezek Itálie. Ta byla v roce 2009 vyhlášena nejkrásnější ze 140 uchazeček! Projdete okolní vesnice, nadechnete se atmosféry už opuštěných vinic… A jejich produkci pak ochutnáte po návratu do Leifers.

Kde posedět?

Vinotéku Veritas najdete na Kennedyho ulici v útulném sklípku v rustikálním stylu. Podávají se tu vína i pálenky s malými předkrmy. Členové rodiny Martinelliů tu víno nalévají nezvykle z ocelových nádrží. Zdejší sommeliér vám poradí, co dovézt domů přátelům.

Glurns/Glorenza

Nedaleko lázeňského Merana na horním konci údolí Venosta, které neminete cestou zpátky do Česka okruhem přes Landeck a německý Fehrnpass, leží nejmenší město na světě. Alespoň tak půvabný Glurns na břehu řeky Adige/Etsch na starověké Via Claudia Augusta místní nazývají. Malebné náměstí, uzoučké křivolaké uličky s arkádami, uzavřené a stále funkční hradby nebo hrázděný most jako by vás vedly procházkou do historie až někam do roku 1304. A kolik lidí tu skutečně a trvale žije? Asi devět stovek.

Co navštívit?

Puni je jediná destilérka v celé Itálii, kde se rodí whisky. Založila ji rodina Ebenspergerů teprve v roce 2010, ale už brzy se proslavila. Sídlí jen kousek za městskými hradbami a nabízí komentované prohlídky.

Kde se zabydlet a posedět?

Restaurant Flurin najdete ve věži ze 14. století, jedné z nejstarších a nejlépe zachovaných budov města, kde bydleli židovští bankéři či císař Maxmilián I. Také tu ale bývalo vězení. Rodina Ortlerů zde nyní provozuje neformální restauraci a apartmánový penzion.

Zdroj: suedtirol.info

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související