Přemýšlíte, kam vyrazit na kratší či delší výlet s jistotou skvělých zážitků? Putování Českým Švýcarskem patří k tomu nejlepšímu, co u nás můžete zažít.
Vypravíte-li se na „divoký“ sever nejlépe teď před letní sezonou, zastihnete hlavní lákadla národního parku ještě bez davů turistů. Ceny ubytování a služeb jsou navíc v tomto období o poznání příznivější, takže si rodinnou dovolenou nebo sólo putování krajinou vychutnáte s ještě větším úsměvem na tváři.
foto: Pro Ceskesvycarsko.cz Jiří Stejskal, Eliška Hudcová, Petra Vilková
Výlet s plavbou na lodičkách
Nemáte-li času nazbyt a chcete okusit to nejlepší při cestách Českým Švýcarskem během jediného dne, vyrazte už brzy ráno. Za nás doporučujeme navštívit obec Hřensko. Dostanete se tam autem, ale také autobusem či vlakem v kombinaci s přívozem.
Vybrat si můžete celodenní túru nebo si naplánujte kratší výlet. Pro milovníky přírodních scenérií bude určitě zážitkem projít si celý 16 kilometrový okruh. První zastávkou je rozcestí zvané Tři prameny, odkud vystoupáte po značené, asi 3,5 km dlouhé cestě k Sokolímu hnízdu. Výletní zámeček postavený knížetem Edmundem Clary-Aldringenem střeží vstup k ikonickému útvaru naší vlasti, monumentálnímu skalnímu oblouku Pravčické brány, který je jediný svého druhu v Evropě.
Až se nabažíte výhledů na okolní lesy a kopce, pokračujte cestičkou podél skal až do osady Mezní Louka, kde se můžete posilnit na další putování. Odtamtud je to jen kousek do sousední Mezné, kde si to stočíte roklí k Meznímu můstku a dále k Divoké nebo Edmundově soutěsce. Z horního přístaviště Edmundovy soutěsky pak nastoupíte do lodičky a vydáte se na obhlídku skalních útvarů, kterou okoření poutavá vyprávění převozníka. Za necelou hodinu jste zpátky v Hřensku.
Po tajemných skalních stezkách
Přemýšlíte, že byste nejraději vyrazili do „divočiny“ na celý víkend? Pak máte ještě více možností, jak si to na výletě Českým Švýcarskem užít. Vedle prozkoumávání soutěsek řeky Kamenice a Pravčické brány vás čeká dobrodružství i při prohlídce skalního města Tiských stěn, Děčínského Sněžníku a také Labského kaňonu s Růžovým hřebenem.
Tiské stěny se nacházejí asi 20 minut jízdy západně od Děčína. V naprostém komfortu se sem dopravíte i bez auta, v pravidelných intervalech fungují turistické autobusy a veřejná doprava. Do skalního městečka se vydejte z obce Tisá okolo místního kostela. Podle nálady a fyzických možností si vyberete velký, nebo malý prohlídkový okruh, oboje přitom pohodlně zvládnete za tři hodiny. Mějte jen na paměti, že rozmanitý, místy prudký terén si žádá více pozornosti, pokud s sebou berete i malé cestovatele.
Pro odpolední program je ideální výšlap na nejvyšší stolovou horu u nás Děčínský Sněžník. Nabídne vám velkorysé výhledy na stolové hory v Sasku a kopečky Českého středohoří. Na samém vrcholu pak objevíte rozhlednu, která vypadá přesně jako rohová figurka na šachovnici. Do klidu se ponoříte během procházky sousedním údolím obce Ostrov, kde najdete hradby skal s desítkami vyhlídek, ale také se ocitnete mimo telefonní signál, takže si pohodu v přírodě vychutnáte, aniž by vás kdokoli rušil. A pokud by vás zajímalo, jak to vypadá na druhé straně česko-německé hranice, dopřejte si půldenní výlet k Herkulovým sloupům – skupině fotogenicky štíhlých skalních věží, které patří k nejopěvovanějším místům Českosaského Švýcarska.
Za nejkrásnějšími vyhlídkami
Ještě bohatší program čeká ty, kteří se rozhodnou strávit v Českém Švýcarsku delší dobu. Pro 3–4denní návštěvu zvolte jako základnu východní centrum destinace – městečko Krásná Lípa –, odkud vede jedna z nejstarších, avšak zároveň nejkrásnějších naučných stezek v Čechách. Třiadvacet kilometrů dlouhý okruh s více než čtyřicítkou turistických zastávek vás provede krajinou nejsevernějších Čech, včetně tajemných zákoutí a historicky významných míst.
Zeleno-bílá turistická značka se vine známou Kyjovskou skalní stezkou, kdy vystoupáte na Vlčí horu se stejnojmennou rozhlednou, projdete malebnými vískami s podstávkovými domy a navštívíte nespočet vyhlídkových míst. Jestli se ale necítíte na 23 kilometrovou pěší porci, zvolte některý z desítek kratších okruhů. Případně si trasu rozdělte do dvou dnů. Kam na výlet, vám ochotně poradí v informačním centru v Domě Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě. Nezapomenutelné zážitky vás čekají na rozeklaném hřebeni Jetřichovických skal. Nejznámější skálu, zvanou Mariina, nově zdobí vyhlídkový altán s takřka leteckými pohledy na zvlněný terén národního parku. Z tohoto bodu se asi za 30 minut dostanete na druhý vyhlídkový masiv Vilemínina stěna, který nese jméno podle kněžny Vilemíny Kinské. Ranní ptáčata tu mohou zažít údajně nejkrásnější východy slunce nad Českým Švýcarskem. A to už stojí za to!
Nad lesy se v bezprostřední blízkosti zvedá nejvyšší z trojice vyhlídek Rudolfův kámen. Z něj můžete nerušeně pozorovat divoká území Tokáně, spatříte i siluetu Děčínského Sněžníku a na obzoru zahlédnete dominantní, geometricky dokonalý kužel Růžovského vrchu. Na cestě z Jetřichovic se příjemně zklidníte romantickou procházkou, kterou zvládnete hravě i s kočárkem – a to až ke zřícenině Dolského mlýna.
Ochutnávka Českého Švýcarska v kompletním menu
Určitě se najdou cestovatelé, kteří nebudou mít ani po několikadenním pobytu v Českém Švýcarsku dost. Právě jim je určen přídavek v podobě výletů do nejvýchodnější části regionu, který plynule přechází do stále ještě trochu zapomenutých Lužických hor. Řeč je o Šluknovském výběžku. Za návštěvu rozhodně stojí obec Jiřetín pod Jedlovou. Ta svým horským charakterem upoutá i milovníky historie, kteří mohou prozkoumat Křížovou horu, obec Jedlová či zříceninu hradu Tolštejn.
Chcete-li si užít trochu klidu a třeba také spatřit zdivočelou kolonii kamzíka horského, vyrazte na čedičový vrchol Malého Stožce. S povděkem oceníte výhled na Chřibskou přehradu a zvlněný reliéf Českého Švýcarska, který vás překvapí škálou barev a tvarů. Za zmínku stojí i okolí Mikulášovic, odkud je to blízko k rozhledně Tanečnice, stejně jako k saské vyhlídkové věži Weifberg. Nedaleko se nachází rovněž další oblíbený cíl výletníků, obec Hinterhermsdorf,která je výchozím místem pro plavbu na lodičkách.
Mimo hlavní turistický proud se nacházejí ještě dvě skalnatá údolí Brtnického a Vlčího potoka. Na jaře tu nepotkáte živou duši, takže si vychutnáte ničím a nikým nerušený půldenní okruh. Na túru můžete nastoupit buď přímo z Brtníků, nebo z nedaleké osady Kopec. Milovníci dlouhých túr určitě ocení výlet do oblasti Tokáně. Traverzová dálková trasa pokračuje po modré turistické značce na místo zvané Panenská jedle, dále pak po zelené až k státní hranici do Zadních Jetřichovic. Jde o celodenní výlet s mohutnou porcí 21 kilometrů. Prakticky celá trasa vede mimo civilizaci a je jen řídce navštěvovaná.
Zdroj: www.ceskesvycarsko.cz