Ty nejlepší suroviny na přípravu pleťové masky máme většinou kolem sebe. Doma. Domácí masky bývají často účinnější než ty kupované a také mají tu výhodu, že neobsahují žádné přidané chemické látky, které zbytečně zatěžují pleť a navíc můžou způsobovat i alergické reakce.
Osobně nedám na domácí masky dopustit. Vyzkoušela jsem jich opravdu hodně a většinou je používám především ve chvílích, kdy se mi na pleti objeví nějaký ten nechtěný pupínek. Nebo ji potřebuji rychle dostat do kondice, prozářit a vyčistit póry. Zde jsou vyzkoušené recepty na tři domácí pleťové masky, za které ručím.
Zásada číslo jedna je, že se musí připravovat vždy čerstvé a nechat působit 15-20 minut. Nanášejí se vždy na čistou, odlíčenou tvář a když jejich aplikaci spojíte s koupelí, budou ještě účinnější. Zejména pokud si do vody přidáte éterický olej. Skvělá je levandule, bergamot, santalové dřevo nebo rozmarýn. Pokud ale máte raději jemnější vůně doporučuji růži nebo meduňku s citronádou, která má i skvělé uklidňující účinky. Teplá pára otevírá póry a urychluje vstřebávání účinných látek do pokožky. Domácí pleťové masky je vhodné nanášet širším plochým štětcem, zamezí se tak přenášení bakterií z rukou na obličej.
foto: Unsplash
Jogurtová s kurkumou
Kurkuma má antiseptické a dezinfekční účinky a ve spojení s jogurtem krásně čistí póry. Přidaný med má antibakteriální účinky a levandule skvěle hojí zanícená místa.
- 2 lžíce tučného jogurtu nebo zakysané smetany
- 1 lžička kurkumy
- 2 lžičky medu
- 1 lžička sušených levandulových kvítků (pokud nemáte, lze vynechat)
Kvítky levandule podrďte najemno v hmoždíři a všechny suroviny vymíchejte dohladka. Ihned naneste na tvář nebo i další místa, kde se objevuje akné. Po aplikaci smyjte vlažnou vodou.
Drožďová s citronem
Droždí je výtečným zdrojem vitaminů skupiny B, navíc obsahuje i další prvky, z nichž při péči o pleť je nejvýznamnější zinek.
- půl kostky droždí
- 2 lžičky citronové šťávy
- 1 lžička jogurtu
Vše smíchejte na hustší kašičku a ihned naneste. Jak maska zasychá, trošku pleť svírá, ale je stoprocentně účinná. Pokud máte pleť sušší a citlivější, vynechejte citron, místo něj můžete použít trochu mléka nebo převařené vody.
Tvarohová se skořicí
Skořice zlepšuje prokrvení, proto je tato maska vhodná ve chvíli, kdy je vaše pleť našedlá a potřebuje vzpruhu. Pokud ale máte sklony ke tvorbě rozšířených žilek, skořici nepoužívejte. Přidaný med čistí póry a tvaroh celkově rozjasňuje. Ovesné vložky působí jako přírodní peeling, proto masku při odstraňování odrolte a nebojte se trochu přitlačit. Výsledkem bude rozjasněná, hladká pokožka. Tvář pak omyjte vlažnou vodou a naneste hydratační krém.
- 2 lžíce tvarohu
- 1 lžíce rozdrcených ovesných vloček
- 1 lžíce medu
- 1/2 lžičky skořice
Všechny suroviny smíchejte a naneste. Tuhle masku můžete na tváři nechat i déle, výsledek bude ještě lepší.