Ulovte si kapra a připravte si rybářskou klasiku zvanou „paprikáč“

foto: Jaroslav Fikota

Lov kaprů není v létě úplně jednoduchou disciplínou. Důvodem je nízká potravinová aktivita ryb, kterou zvyšuje vysoká teplota vody a dostatek přirozené potravy. Při lovu je tak důležité umět kapra zaujmout. Pokud nejste rybář, poradíme vám, jak získat povolenku, kam si na lov zajít a jak si rybu připravit, abyste si opravdu pochutnali.

Rybaření je nádherná zábava, ale i relax, díky kterému můžete donést domů skvělou a chutnou kořist. Klasický kapr v trojobalu s bramborovým salátem, jak ho známe na Vánoce, je sice dobrý, ale udělat si ho na paprice se šťouchanými bramborami a čerstvými bylinkami, to je teprve „mňamka.“

Jak to všechno začalo

Rybaření je staré jak lidstvo samo. Na našem území se lovily ryby již v době paeolitu, tedy v období 40 000 až 10 000 před Kristem. Nejdříve lidé používali oštěpy a šípy, později z kostí vyráběli háčky, čímž začalo první chytání ryb na nástrahu.

Rozmach rybářství započal v době bronzové, tedy zhruba před 5 000 lety. Později, v době železné 1 200 let před Kristem se začaly objevovat první moderní rybářské pomůcky, jako háčky a dvojháčky s protihrotem, nebo rybářské dvoj a trojzubce. Tyto pomůcky zásadně zvyšovaly úspěšnost lovu a ryby se tak staly významnou složkou tehdejší potravy.

Období středověku učinilo z ryb jídlo chudých a s rozmachem křesťanství se staly ryby především postním pokrmem. Rybářství se ale dále rozvíjelo a mniši z klášterů začali, po vzoru svých francouzských bratří, budovat u klášterů rybníky. Voda v rybnících tak nejen popoháněla mlýnská kola na mletí mouky, ale začala sloužit jako chovné místo pro ryby. Zkušenosti z lovu si lidé nejdříve předávali po generace ústně, později začali své zkušenosti zaznamenávat také do knih.

Co a jak na rybaření

Než začnete s novým koníčkem a pořídíte si výbavu a povolení, vyzkoušejte si ho. Ideálně oslovte někoho, kdo rybaří, aby vás vzal s sebou. Pokud nikoho neznáte, vyzkoušet si odchyt můžete v soukromém revíru, kde vám dají povolení rybařit a za poplatek půjčí i potřebné vybavení. Mnohé zkušenosti lze vyčíst i v knihách. Např. 1000 + 1 rad pro rybáře, vychází ve stále nových nákladech již mnoho let a obsahuje důležité informace, tipy, rady, znalosti, kteří se vám budou určitě hodit.

Abyste mohli začít rybařit, musíte složit zkoušku z rybářských znalostí, zaplatit nezbytné poplatky, vyřídit si doklady, rozmyslet si, jak chcete chytat, a pořídit si alespoň základní rybářské potřeby. Zjistěte, jak na to krok po kroku. Více informací najdete na stránkách rybářského svazu (www.rybsvaz.cz).

Čím zaujmout rybu

Na to, abyste chytili pěkného kapříka, nestačí jen dobrá výbava. Nejdůležitější je atraktivní krmení. Kdo si ho zatím neumí připravit doma, v rybářských potřebách prodávají krmné směsi, které svou vůní a barvou kapry ihned zaujmou.

U rybolovu je třeba nejen nahodit a pak relaxovat, ale především přemýšlet. Najít dobré lovné místo, pořádně ho „rozkrmit“ a přilákat veškeré ryby z okolí. Pohyb na krmném místě zaujme i ty největší ryby. Tahle taktika však vyžaduje čas a klid, proto není třeba si zoufat, pokud hned na začátku ryba nezabere. Proč? Protože, kdo si počká, ten se dočká a u rybaření to platí dvojnásob.

Domácí návnada na pěkného kapra

Suroviny: rohlík, česnek, mletá paprika

Postup:

Nejprve rozmačkejte 5 stroužků česneku. Nasypejte k němu mletou papriku a vytvoříte pastu.

Pak si vyrobte slisovaný a pařený rohlík. Do hrnce nalijte cca 1 cm vody a přiveďte ji k varu. Vložte pařák na knedlíky a na něj rohlík (housku). Hrnec přiklopte pokličkou a cca 2–4 minuty nechte páru působit na pečivo. Poté rohlík vložte do sáčku, položte ho na prkénko mezi dvě pastelky a přiklopte druhým prkénkem. Nakonec zatížte hrncem s vodou a nechte cca 5 minut lisovat. Poté rohlík vyjměte ze sáčku a ostrým nožem nakrájte na kostičky.

Nakonec nakrájené kostičky vysypte do krabičky, ve které máte připravenou „pastu“ z česneku a mleté papriky. Je vhodné, když pečiva s touto pastou promícháte, aby se vůně a barva lépe vsákly do pečiva. Pak už stačí jen návnadu umístit na háček, nahodit a čekat na úlovek.

foto: Jaroslav Fikota

Paprikáč nebo také kapr po Třeboňsku se šťouchanými bramborami

Kvalitní a dobrá ryba nepotřebuje mnoho ingrediencí, protože kouzlo chutného kapra tkví v čerstvosti a jednoduchosti.

Potřebujete:

1 střední kapr
sůl
40 g mouky
2 lžičky mleté papriky
olej na smažení
1 ks citronu

Postup:

Kapra očistěte a nakrájejte na filety. Porce osolte z obou stran. Smíchejte mouku s mletou paprikou a v této směsi kousky ryby obalte. Kapra smažte v hojném množství oleje dozlatova, po vyjmutí položte na papírový ubrousek, aby se odsál přebytečný tuk. Poté zlehka řízky pokapejte citronem.

Na brambory:

500 g brambor
1 smetana ke šlehání
4 stroužky česneku
2 cibule
čerstvá nať petržele, celeru, cibulky, pažitky
sůl
pepř
1 lžíce medu
100 g másla

Postup:

Brambory oloupejte, pokrájejte na kousky a v osolené vodě uvařte doměkka. Mezitím si osmahněte najemno nakrájenou cibuli, přidejte med a dozlatova osmahněte na másle. Uvařené brambory sceďte, přidejte sůl, pepř, nakrájené bylinky, osmaženou cibulku a smetanu. Vše dohromady našťouchejte. Nakonec přidejte rozdrcený oloupaný česnek a podávejte jako přílohu ke kaprovi.

autor: Parys.cz, Rybsvaz.cz, Tým LK Baits

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související