Uvařeno do 10 minut: Špagety s bazalkovým pestem a slaninou

foto: Unsplas

Advent je časem, kdy nemáme čas. Téměř na nic. Takže recept na rychlou večeři či oběd se hodí vždy. A špagety nikdy nezklamou.

Rychlé vaření má hned několik výhod. Většinou vzniknou lehká jídla, nevyžadují velké kuchařské umění, takže je zvládne každý, nezaberou moc času a dokonce ani nenašpiníte moc nádobí. K tomuto receptu na špagety navíc potřebujete jen velmi málo surovin.

Úvodem ale jedna malá rada. Pokud vám to čas jenom trochu dovolí, připravte si vždy předem domácí těstoviny do zásoby. Není to nic náročného a ta chuť oproti kupovaným je nedostižná. Navíc tím i dost ušetříte. Jak na to?

Základem každého dobrého těsta jsou jen jen dvě věci

Mouka, vajíčka. Pokud si připravujete těstoviny do zásoby, tak se ani nesolí, protože slané těsto pomaleji a hůř osychá. O to víc pak ale musíte vodu, ve které se vaří osolit. Otázka, zda přidávat do těsta olej je zbytečná, nedává se. Jiné to je s výběrem mouky, o tom lze vést debaty donekonečna. Co kuchař, to jiný názor. Asi už jste slyšeli, že nejlepší na těstoviny je semolinová mouka, která se získává z tvrdozrnné pšenice, protože má oproti klasické pšenici řadu výhod. Obsahuje více bílkovin, minerálních látek a má nižší glykemický index než běžná pšeničná mouka. Nerozváří a těstoviny tudíž nelepí. Proto se z ní nejčastěji dělají špagety či další druhy těstovin, které se podávají z omáčkou. Ale například na přípravu plněných těstovin nebo lasagní zase tak ideální není.

Často se můžete setkat i s tím, že se mouky na přípravu těstovin různě míchají, pravdou ale je, že většina italských šéfkuchařů se spokojí s běžnou kvalitní hladkou moukou a žádné speciální většinou nepoužívají. To platí zejména tehdy, pokud si domácí těstoviny připravují sami a hned je podávají. Za to vajíčka by měla být co nejčerstvější a čím kvalitnější tím lepší. Pak už je to jednouché.

Jdeme vařit

Základní recept: 500 g hladké mouky, 5 vajec

Pokud potřebujete víc nebo méně porcí, vždy počítejte na 100 g mouky jedno větší vejce.

Postup:
Kdo chce, může vypracovat těsto ručně, ale mnohem jednodušší je to v robotu. Do hnětací mísy nasypte mouku, do ní rozklepněte vejce a vypracujte hladké, vláčné těsto. Pokud budete těstoviny podávat hned osolte. Musí se opravdu důkladně vypracovat, to správné těsto musí být pružné, hladké a nelepivé. Při ruční práci je postup obdobný. Vysypte na vál mouku, do důlku rozklepněte vejce a rukama začněte těsto vypracovávat. Nejdříve se zdá, že se drobí a nikdy nespojí, ale vydržte, po několika minutách se vám pod rukama začne krásně spojovat v hladký bochánek. Pokud by se přeci jen příliš drobilo, každá mouka saje jinak a také záleží na velikosti vajec, přidejte pár lžic studené vody.

Hotové těsto zabalte do igelitového sáčku a dejte alespoň na půl hodinky do lednice. Mouka v těstě se tzv. zapaří, a to je pak kompaktnější a mnohem lépe se s ním pracuje. Netrhá se a je více vláčné.

Z hotové těsta pak začněte vyrábět těstoviny dle libosti. Na strojku vám půjdou i špagety nebo tagliatelle. Nebo těsto jednoduše vyválejte na placku a rozkrájejte na nudle, širší pláty na lasagne či fleky. Hotové těstoviny pak poprašte moukou a nechte pořádně zaschnout. Během schnutí je několikrát prohrábněte. Vaří se jen cca 3 minuty v hodně osolené vodě, čím větší hrnec tím lépe.

Špagety s bazalkovým pestem a slaninou

Na 4 porce potřebujete:

400 g těstovin, 200 g pancetty nebo sušené šunky, 2 lžíce bazalkového pesta, olivový olej, máslo, čerstvý pepř, pár lístků čerstvé bazalky, parmazán na posypání.

Postup: Do velké pánve nalijte olej, osmahněte na kostičky nakrájenou šunku nebo pancettu. Do velkého hrnce s dostatečným množstvím osolené vody dejte vařit špagety. Nesmíte je převařit, musí být al dente, tedy na zkus. Slité těstoviny s troškou vody ve které se vařily přidejte k osmažené šunce, přidejte pesto, opepřete a promíchejte posypte hoblinkami parmazánu a ihned podávejte.

Zdroj: www.allrecipes.com, www.thespruceeats.com, www.bbcgoodfood.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související