V Rakousku už se na ledovcích lyžuje. Kam vyrazit?

foto: Stubaier Gletscher, Andre Schönherr

Zima už pomalu klepe na dveře, což všem milovníkům bílých svahů evokuje jediné. Kdy konečně vyrazíme? A tak jsme zapátrali, kde už se lyžuje. A jak to bude s cenami skipasů.

V tyrolských Alpách v oblastech Kaunertal, Pitztal, Sölden, Stubai a Hintertux najdete sjezdovky ve výšce přes 3000 metrů, některé jsou otevřené celoročně, další se během podzimu postupně otevírají. Jak to tam nyní vypadá konkrétně?

Nákupem online ušetříte

Zatímco ledovec Hintertux je návštěvníkům otevřen neustále, na stubaiském ledovci začala lyžařská sezona 30. září. Na kaunertalském a pitztalském ledovci na vás upravené sjezdovky čekají už od 1. října. V Söldenu byl provoz lyžařského střediska zahájen 23. září.

Zakoupit si můžete skipas White5, který platí na všech pěti tyrolských ledovcích. Lze jej využít v 10 dnech (naráz nebo jednotlivě) po celou dobu jeho platnosti na všech lanovkách v zimních lyžařských oblastech Sölden, Kaunertal, Pitztal, Stubai a Hintertux. Skipas White5 platí v nadcházející sezoně od 1. října 2022 do 15. května 2023 a koupíte jej za 542 eur. A rozhodně se vyplatí pořídit si ho předem online.

Sölden, Pitztal a Kaunertal nabízejí systém tzv. dynamického pricingu, což znamená „čím dříve, tím levněji“. V praxi to vypadá tak, že se cena zvyšuje každý den až do dne lyžování, krátce před ním jen cena online i u pokladny už stejná. Navíc ušetříte i čas strávený nákupem u pokladny.

Možnost storna

Pokud máte obavu, že předem zakoupený skipas s různých důvodů následně nevyužijete, je tu možnost si za tři eura na den v Söldenu, Pitztalu i Kaunertalu dokoupit pojištění. Díky této garanci je možné nevyužité skipasy vrátit až pět dní před prvním dnem platnosti skipasu bez udání důvodu. A online zakoupený šestidenní skipas v Söldenu je navíc také vstupenkou do muzea motocyklů Top Mountain a do zážitkového světa Jamese Bonda 007 Elements.

foto: © Bergbahnen Sölden, Christoph Nösig

Nevšední zážitek: Ledovcové hotely

Pokud toužíte nejen po rozmanitých lyžařských zážitcích, ale i nevšedním ubytování, pak pro vás máme zaručený tip. Jsou to ledovcové hotely, které jsou dokonale přizpůsobeny potřebám lyžařů. Obzvlášť výhodné jsou ledovcové balíčky, které vedle zimního servisu (trezor na lyže, úschovna bot v lyžařském sklepě atd.) zahrnují různé wellness balíčky či nabídku půjčoven (lyžařské doplňky, batohy, sáňky, dětské lyžařské vybavení atd.). Seznam hotelů najdete na adrese www.gletscherhotels.at.

Vzhůru do snowparků

Betterpark Hintertux odstartoval sezonu jako první snowpark v Evropě už začátkem října. Snowpark Kaunertal, X Park na pitztalském ledovci a snowpark Stubai Zoo zahajují provoz o něco později v závislosti na sněhových podmínkách. Snowpark Kaunertal je nejdelší v Evropě, pyšní se nejdelší jib line v Alpách a nabízí mimo jiné boarderkrosovou dráhu, kickery, waveride, wallride a pro lines. A v pravidelných intervalech se tu konají nejrůznější akce.

X Park v Pitztalu se skládá z Fun Parku s Family Crossem, Funline a Waveline a z největšího a nejvýše položeného skialpinistického parku v Rakousku, vytvořeného ve spolupráci se společností Dynafit. Nachází se mezi horní a střední stanicí lanovky Mittelbergbahn a nabízí tři skialpové trasy různých obtížností.

Betterpark Hintertux je nejvýše položeným freestylovým areálem v Rakousku. Freestylisté se mohou těšit na perfektní skoky, neustále se obměňující jib setup a halfpipe. Snowpark Stubai Zoo je zase jedním z nejlepších snowparků v Alpách: zdejší terén vyniká maximální rozmanitostí a bezchybným shapingem. Po celý podzim je tréninkovou základnou mezinárodní profesionální scény freeskierů a snowboardistů v rámci Prime Park Sessions. V listopadu tu čeká na návštěvníky exkluzivní akce – od 16. do 19. listopadu se zde koná 6. ročník FIS Freeski World Cup Stubai, kterého se účastní světová freeskiingová elita. Další informace se dozvíte na www.tirolergletscher.com.

Zdroj: willkommen.tirol

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související