Vítejte na světě. Rodičům se narodila zdravá dvojčata z přes 30 let zamrazených embryí

foto: Unsplash

Zázrak? Požehnání? Vlastně obojí. Lékaři to rozhodně považují za nový světový rekord. A důkaz, že naše vědecké poznání se zase posunulo o velký kus dopředu. Dvojčata narozená z přes třicet let zamrazených embryí jsou toho jasným důkazem.

Psal se rok 1992. Bill Clinton kandidoval na prezidenta v USA, Selena Gomez se právě narodila a společný stát Čechů a Slováků se rozpadal… A anonymní manželský pár v dubnu tohoto roku podstoupil umělé oplodnění, při kterém využil vajíčka 34letou dárkyně. Nepoužitá embrya si nechal zamrazit. Při teplotě téměř minus 200 stupňů C tu v kapalném dusíku čekala přes třicet let.

Dvojčata probuzená k životu

Zdravá dvojčata Lydia a Timothy Ridgeway se narodila letos 31. října. Na jejich příchodu na svět by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby nebyla počata právě v dubnu 1992. Jejich adoptivní rodiče Philip a Rachel Ridgeway to označili za zázrak, lékaři mluví o rekordu. Pravdou je, že Lydia a Timothy jsou prvními dětmi narozenými z takto „starých“ embryí. Až dosud držela rekord Molly Gibson, narozená v roce 2020 z embrya starého 27 let.Zničení zamražených embryí je velký etický problém, který v USA mohou páry řešit darováním Národnímu centru pro dárcovství embryí v Knoxville v Tennessee. A přesně sem se obrátil manželský pár Philip a Rachel Ridgewayovi z Portlandu v Oregonu. Doma už mají vlastní čtyři děti ve věku osm, šest, tři a jeden rok, všechny počaté přirozeně. Ale přáli si více dětí a rozhodli se dát šanci „zmrzlíkům“. „Když jsme se dozvěděli o adopci embryí, řekli jsme si, že je to něco, co bychom chtěli udělat,“ prozradili. O rekord jim prý ale vůbec nešlo. „Nechtěli jsme získat embrya, která byla zmrazená nejdéle na světě. Chtěli jsme jen ta, které čekala nejdéle, “ prozradil pro Daily Mail Philip. Mnozí odborníci se v této souvislosti ale zdráhají používat slovo adopce, protože to by podle nich mělo být používáno jen v případě už narozených dětí.

Embrya byla rozmrazená letos 28. února. Z pěti byla životaschopná tři a ta vzápětí lékaři Rachel přenesli do dělohy, přesně 29 let a 10 měsíců poté, co byla zmrazena. Dvě z nich se uchytila a děti se po osmi měsících těhotenství narodily zdravé. Lydia vážila 5lbs 11oz (2,58 kg) a Timothy 6lbs 7oz (2, 92 kg). „V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou naše nejmladší,“ řekl k jejich narození Philip.

Zázrak vědy?

„Při téměř minus 200 stupních, se biologické procesy v podstatě zastaví. A v tom případě asi není důležité, jak dlouho zmrazení trvá,“ prohlásil doktor James Gordon, lékař Ridgewayových. Dr. Jim Toner, specialista na plodnost z Atlanty, to přirovnává k pohádkovým příběhům: „Nezdá se, že by spermie, vajíčko nebo embryo uložené v tekutém dusíku vnímaly čas. Je to stejné jako vyprávění o někom, kdo prospal celá desetiletí. Prostě se probudí o 30 let později a ani neví, že spal.“

Další lékaři v tomto směru upozorňují, že pro životaschopnost embryí je mnohem důležitější věk ženy, které jsou vajíčka pro IVF oplodnění odebírána. Čím je mladší, tím větší šance na úspěch. Ten se při transferu rozmrazených embryí pohybuje od 25 do 40 %. Bez ohledu na to je narození „nejstarších“ dvojčat skutečně nový rekord, jak potvrdil Mark Mellinger, marketingový a vývojový ředitel Národního centra pro dárcovství embryí (NEDC). Tak se nechme překvapit jaké nás ještě čekají.

Zdroj: Daily Mail Online, cnn.com

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související