Vojtěch Dyk se snímkem Il Boemo ve Španělsku boduje

Tisíc osm set diváků dorazilo na světovou premiéru životopisného snímku Il Boemo, která se odehrála ve španělském San Sebastiánu. Snímek o skladateli Josefu Myslivečkovi byl vybrán do hlavní soutěže filmového festivalu. Režisér Petr Václav ho připravoval více než deset let. Na červeném koberci nechyběl ani představitel hlavní role Vojtěch Dyk.

Na slavnostní událost dorazil nejen hlavní představitel světově uznávaného hudebního génia Josefa Myslivečka, ale i Václav Luks, zakladatel barokního orchestru Collegium 1704, režisér Petr Václav a italské herečky Barbara Ronchi, Lana Vlady a Elena Radonicichi.

Diváci přítomnost početné delegace přivítali vřelými ovacemi nejen před samotnou premiérou, ale i po jejím skončení. Potlesk pro historický film o slavném hudebním skladateli nebral konce. Film si získal i přítomné novináře, kteří již čekali na tiskové konferenci, aby nasbírali informace o samotném Myslivečkovi. Nejvíce je pak zajímaly podobnosti z natáčení.

Sám režisér Václav přítomným přiznal, že scénář vznikl na základě korespondence Myslivečka se slavným Wolfgangem Amadeem Mozartem, jelikož nebyly nalezeny žádné historické prameny, z nichž by tvůrce mohl čerpat. Film o polozapomenutém Myslivečkovi byl velmi nákladný, celkový rozpočet dosáhl 138 milionů korun.

zdroj: SSIFF

Jen střípky informací

Film se natáčel s mezinárodním obsazením. Hlavní představitel, herec Vojtěch Dyk dle svých slov roli přijal především kvůli vynikajícímu scénáři. Navíc dirigent Václav Luks se zpěváky a jeho orchestrem dokázali příběh díky autentické hudbě povznést na světovou úroveň historických příběhů.

Ve dvaceti pěti letech se dokázal Josef Mysliveček vzepřít přání svého zesnulého otce, mlynáře, který rozhodl, že jeho synové, dvojčata mají pokračovat v jeho řemesle. O dva roky se ale nadaný Josef odhodlal odjet do Itálie, kde velmi rychle dosáhl kariéry operního skladatele. Jeho podpis zněl Misslivecek, detto il Boemo.

O životě Josefa Myslivečka je známo pramálo. Zachovalo se pár dopisů, zejména těch, v nichž o Myslivečkovi píší Wolfgang a Leopold Mozartovi, nemnohé historické dokumenty, záznamy v dobových gazetách. A Myslivečkova hudba. Její nahrávky ovšem představují jen nepatrný zlomek jeho produkce. Z práce badatelů v archivech vznikly rekonstrukce Myslivečkova života. Stanislav Bohadlo vydal v roce 1987 knihu Josef Mysliveček v dopisech a Marietta Šagiňanová v roce 1965 napsala Zapomenutou historii. V roce 2009 pak vyšla kompletní studie amerického muzikologa Daniela E. Freemana: Mysliveček, Il Boemo, the man and his music.

zdroj: Sansebastianfestival.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související