Vyšehrad, Hluboká, Telč či Karlštejn. Křišťálové špendlíky jsou rozdány

foto: Jaroslav Piela

Křišťálové špendlíky mají své nové majitele. Nejoceňovanější hrady a zámky v každém ze čtrnácti krajů Česka tak oslavující kulturní poklady země. Ceny byly uděleny na základě hodnocení a recenzí návštěvníků památek na Mapách Google.

Křišťálové špendlíky obdržely nejen notoricky známé hrady a zámky, kam tradičně míří statisíce návštěvníků, jako je Pražský hrad, Karlštejn či Český Krumlov, ale také regionální klenoty, jako jsou například zámky Hradec nad Moravicí, Kroměříž nebo Telč.

foto: Jaroslav Piela (2), Jan Kadeřábek (13), Pavel Slavko (1), Iva Fialová (2), Jiří Lebek (1), Lucie Norková (1)

Unikátní cena

Křišťálové špendlíky, které vytvořilo české designérské studio KLIMCHI, si zástupci památek přebírali na závěr prázdninové sezóny. Pořádající společnost v každém kraji zveřejnila tři nejoceňovanější hrady a zámky podle uživatelů, z nichž jeden obdržel i samotný Křišťálový špendlík. Seznam oceněných hradů a zámků s jejich stručným představením je k dispozici na Kristalovyspendlik.cz.

Cena se pod názvem Zlatý špendlík předávala i v zahraničí. Na Slovensku patří mezi top hrady a zámky podle uživatelů Map Google například Bojnický zámok nebo hrad Ľubovňa, v Rumunsku zámek Peleš, v Polsku královský hrad v Krakově.

Křišťálové špendlíky se v Česku udělují již podruhé. Loni je získaly regionální poklady ze sektoru gastronomie a pohostinství. Letos byly oceněné hrady a zámky vybrány na základě několika kritérií, mezi něž patřil například počet hvězdiček, celkový počet recenzí nebo správně vyplněný profil na mapách a ve vyhledávání Google ke konci května roku 2023. Výsledný seznam hradů a zámků tak ukazuje rozmanitost kulturního dědictví napříč českými kraji.

Křišťálové špendlíky mají nejoceňovanější hrady a zámky

Hlavní město Praha
Pražský hrad
Vyšehrad
Trojský zámek
Jihočeský kraj
hrad a zámek Český Krumlov
zámek Hluboká
zámek Červená Lhota
Jihomoravský kraj
zámek Lednice
hrad Špilberk
zámek Mikulov
Karlovarský kraj
hrad Loket
hrad a zámek Bečov nad Teplou
zámek Kynžvart
Kraj Vysočina
zámek Telč
hrad Lipnice
zámek Žďár nad Sázavou
Královéhradecký kraj
hrad Kost
zámek Hrádek u Nechanic
zámek Nové Město nad Metují
Liberecký kraj
hrad Trosky
zámek Sychrov
hrad Sloup
Moravskoslezský kraj
zámek Hradec nad Moravicí
Štramberská Trúba
hrad Sovinec
Olomoucký kraj
hrad Bouzov
hrad Helfštýn
zámek Velké Losiny
Pardubický kraj
zámek Litomyšl
hrad Kunětická hora
zámek Nové Hrady
Plzeňský kraj
hrad Kašperk
hrad Rabí
vodní hrad Švihov
Středočeský kraj
hrad Karlštejn
hrad Křivoklát
hrad Konopiště
Ústecký kraj
zámek Děčín
hrad Hněvín
hrad Střekov
Zlínský kraj
Arcibiskupský zámek Kroměříž
zámek Buchlovice
hrad Lukov

Křišťálové špendlíky odkazují na domácí sklářskou tradici

Křišťálové špendlíky svým tvarem vycházejí ze „špendlíků“ na Mapách Google a vyrobili je skláři z Kamenického Šenova, z oblasti tzv. Křišťálového údolí. Každá soška je díky svému provedení jedinečná.

„Samotný materiál, ze kterého je cena vyrobena, reprezentuje křehkost vztahů s návštěvníky. Bublinky sody, které vytvořily uvnitř každého špendlíku neopakovatelnou kresbu, zase představují tisíce míst nacházejících se na Mapách Google. Cena slouží jako zrcadlový objekt reflektující v sobě místo, které dosáhlo úspěchu dle návštěvníků,“ říká František Jungvirt, kreativní ředitel studia KLIMCHI.Ekologické trasy na Mapách Google

Cestování nejen za památkami může dnes usnadnit i umělá inteligence. Ta v Mapách Google pomáhá řidičům najít kromě nejrychlejší možné trasy do zvoleného cíle také trasu nejúspornější (pokud se tyto trasy liší). Umělá inteligence dokáže identifikovat všechny příslušné trasy z bodu A do bodu B a vypočítat spotřebu paliva pro každou z nich, a to na základě historického i reálného průběhu dopravy, nadmořské výšky, typu silniční komunikace i dalších údajů. Uživatelé si tak mohou zobrazit přibližnou úsporu paliva a časový rozdíl mezi oběma trasami – a poté si vybrat jednu z nich.

zdroj: Kristalovyspendlik.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář