Vyzkoušeli jsme: Vdolečky pečené v troubě podle receptu z roku 1930. A byly úžasné!

foto: Unsplash

Dnes se nám to moc nezdá, ale vdolky bývaly kdysi hlavně letní jídlo, skvěle zasytily a ještě se k nim dalo zpracovat veškeré ovoce, které zrovna dozrávalo. A ne vždy se smažily, často se vdolečky pekly na sucho v troubě, což je skvělá varianta téhle dobroty. Mimo jiné se tím i ušetřilo na drahém sádle či oleji.

Jen v málokteré domácnosti se dnes nešetří na jídle, a tak začínáme pátrat po receptech našich babiček, které musely často s velmi omezeným rozpočtem nasytit hodně hladových krků. A přesto vařily poctivě, velmi chutně a z kvalitních surovin, především z toho, co rostlo na zahrádkách. Ovoce teď dozrává všude. Takže pokud nevíte jak zpracovat i trochu pomačkané ovoce, ovocná omáčka na tyhle pečené vdolky je úžasná možnost. Dobré, nezkažené ovoce, které jen už není úplně hezké na pohled, by byla určitě škoda vyhazovat. Velmi dobře tak zpracujete například úrodu meruněk, hrušek či švestek, ale použít můžete klidně i angrešt, rybíz nebo ostružiny. O borůvkách či malinách nemluvě.

Jak na ovocnou omáčku?

Ovoce stačí omýt, očistit, přebrat, odpeckovat a nasypat do hrnečku. Větší kousky pokrájejte. Přidejte trochu cukru, s ním to nemusíte přehánět, kousek skořice, hřebíčku a případně i vanilky a krátce povařte. Pokud v omáčce nechcete mít větší kousky, můžete omáčku rozmixovat nebo jen ovoce rozmačkat. Je-li omáčka hodně tekutá, přidejte před koncem vaření asi lžičku či dvě bramborového škrobu rozmíchaného v trošce vody. Na závěr přikápněte trochu citronové šťávy, omáčka bude mít lepší chuť i barvu. Jestli máte bio citron, nastrouhejte do ní i trochu kůry, zvýrazní chuť.

Tenhle recept na vdolečky pečené v troubě jsme objevili v kuchařce První republika u stolu od Jaroslava Vašáka a úplně nás v redakci nadchl. Jsou vážně famózní. A když je před podáváním pokapete rozpuštěným máslem, přelijete ovocnou omáčkou (tu jsme si přidali sami, ta v původním receptu není) a posypete strouhaným perníkem nebo tvarohem, máte skutečnou delikatesu. Která navíc skvěle nasytí celou rodinu. Zejména děti je zbožňují. Takže vtrhla-li k vám na chalupu zrovna horda dětí od sousedů, lépe je pohostit nemůžete.

A teď ty vdolečky. Jak na ně?

Do mísy dejte asi půl kila jemné (hladké) mouky, sůl a trochu citronové kůry. Ze dvou kostek cukru, 2 dkg kvasnic, lžíce mouky a lžíce mléka rozmíchejte kvásek a nechte ho na teplém místě přikrytý vzejít. Trvá to asi 15 minut. Dva rozkvedlané žloutky a zkynutý kvásek nalijte na mouku, přidejte hrnek (asi 180 ml) vlažného mléka, lžíci rozpuštěného sádla nebo másla a vypracujte těsto. Můžete ručně, ale o dost snazší je to v robotu. Správně zpracované je ve chvíli, kdy se přestane chytat na vařečku, nelepí a je krásně hladké a vláčné. Hotové těsto poprašte moukou a zakryté nechte na teplém místě kynout asi hodinu. Vykynuté těsto rozválejte na pomoučeném vále na prst silnou placku. Vykrojte kolečka a nechte je ještě asi půl hodiny kynout přikryté utěrkou. Vdolečky vkládejte do horké trouby a pečte na cca 180 stupňů do zlatova. Před vložením do trouby je pomažte máslem.

Nevíte jak na správně vykynutý kvásek? Zde naše rada:

Kvásek je základ úspěchu dobře vykynutého těsta, ale je to úplně jednoduché. Na mouku vždy rozdrobte předepsané množství droždí, posypte ho cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. To rozmíchání je důležité, bez něj to nejde tak snadno. Hodně receptů radí připravovat kvásek zvlášť, například v hrníčku, ale je to zbytečné. Na mouce vám vzejde krásně. Důležité ale je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy horká. Když do ní strčíte prst a pálí, je to moc. Příliš vysoká teplota by kvasinky v droždí zabila. Studená naopak nepodpoří kvašení. Na cukr nikdy nezapomeňte, celý proces urychluje a podporuje. Naopak na droždí nepatří sůl, tu dávejte vždy jen do mouky. A poslední důležitá věc, dejte kvásku čas. Klidně i dvacet minut, čím lépe vzejde, tím rychleji vám pak těsto vykyne.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související