Z pohledu lékaře: Křečové žíly nejsou jen vada na kráse

Jsou sice nehezké, ale věřte, že více záleží na vašem zdraví.
Křečové žíly
foto: archiv redakce

Pokud vaše nohy hyzdí viditelné žilky nebo i větší vystouplé žíly, je třeba to řešit. A to nejen z estetického důvodu.

Křečové žíly neboli varixy jsou jedny z nečastějších projevů onemocnění žilního systému. Jejich léčbu nepodceňujte, protože většinou jde o projev vážnějších zdravotních problémů.

Lékaři rozdělují varixy až na šest tipů – od tzv. metliček (pavoučkovité varixy) přes retikulární varixy až po kmenové varixy, což jsou
velké, rozšířené žíly, které již vystupují nad kožní povrch. Trpí jimi až 60 procent populace. Většinou jde o dospělé, a dokonce u lidí nad 60 let se vyskytují až u každého třetího člověka. Z 80 procent jsou dědičné. O které stadium varixů se jedná, a jak nejlépe postupovat při jejich odstranění, musí rozhodnout na základě komplexního vyšetření vždy jen lékař.

Když jdou slavní příkladem

Problém se nevyhýbá ani známým tvářím. a je dobře, že se jen nebojí přiznat, řeší ho a jdou tak příkladem ostatním. Což je i případ herečky Barbory Šporclové Kodetové, která si také nedávno nechala své nohy prohlédnout odborníkem.

„Moji rodiče měli křečové žíly. Je to genetická predispozice, není to nic příjemného ani hezkého. Na pravidelné kontroly už docházím přes 5 let na doporučení mé maminky, “ přiznala herečka, která má již za sebou operaci drobných křečových žil a odstranění metliček. „Vaše dopadlo bez problémů,“ řekla Kodetová.


foto: Žilní klinika

S jejím kladným přístupem ke zdraví byl velmi spokojený primář Žilní kliniky Ota Schütz. Právě k němu, na pražské Vinohrady herečka pravidelně dochází. „U Báry se na pravé noze jednalo pouze o drobné křečové žíly a mikrovarixy – metlice, ale za to ve velkém plošném rozsahu. Báru chválím, že chodí pravidelně, protože jen tak je možné udržovat nohy bez nevzhledných žilek, nehledě na možné komplikace. Žilky mohou prasknout a krvácet, v horším případě se mohou v jejich místě utvářet plošné pigmentace,” vysvětluje lékař.

Křečové žíly jsou civilizačním onemocněním projevující se vakovitým rozšířením žil. Postihují povrchní žilní systém dolních končetin. Nejvíce se objevují na vnitřních stranách bérců a stehen. Občas se mohou objevit i na zadní a zevní straně stehna, někdy mohou křečové žíly postihovat i oblast pohlavní.

Křečové žíly
foto: Žilní klinika

Nejčastější léčebné metody

Konzervativní léčba. Spočívá především v braní léků a nošení kompresních punčoch. Využívá v případech, kdy není možné ze zdravotních důvodů použít metody operační.

Sklerotizace je metoda, při níž se do rozšířených povrchních
žilek pomocí tenké jehly vstřikuje roztok sklerotizační látky způsobující jejich vstřebání. Díky roztoku, které obsahuje anestetikum, je aplikace bezbolestná. Po zákroku se lze ihned vrátit k běžným aktivitám, ale několik týdnu je nutné nosit kompresní punčochy.

Laseroterapie se provádí aplikací laserového paprsku pomocí diodového laseru. Zákrok se provádí ambulantně a není nutné nosit kompresní punčochy. Laseroterapii lze kombinovat se sklerotizací nebo jako doplňkový výkon. Po zákroku je možné se ihned vrátit k běžným aktivitám.

Lepidlo na křečové žíly. Podstatou této metody je zneprůchodnění hlavní nedostatečné kmenové žíly způsobující křečové žíly zalepením lepidlem. I přes vysokou cenu má tato metoda svá pozitiva a při správné indikaci dosahuje výborných výsledků. Nedá se ovšem použít pro veškerá postižení křečových žil.

Odstranění křečových žil radiofrekvenčním vláknem je minimálně invazivní způsob léčby kmenových varixů. Do křečové žíly se vpichem zavádí optické radiofrekvenční vlákno. Celá poškozená žíla s
postupně zataví a poté se samovolně vstřebá. Odstraňuje pouze poškozené úseky žil a nevznikají nevzhledné jizvy. Zákrok je bezbolestný, provádí se pouze v lokálním znecitlivění.

Laserové odstranění. Podobně jako u radiofrekvenční metody jde o endovenózní zákrok, kdy je do žíly malým vpichem zavedeno vlákno diodového laseru. Po aplikaci laserové energie je žíla postupně uzavřena a tělo ji vstřebá. Po zákroku se lze ihned vrátit k běžným aktivitám.

Flebektomie neboli chirurgické odstranění žil je metoda odstranění bočních křečových žil z malých řezů pomocí speciálního instrumentária. Používá se, pokud jsou varixy natolik objemné, že je nelze ošetřit skleroterapií nebo se nedá očekávat jejich vymizení po radiofrekvenčním či laserovém odstranění.

Jak pečovat o zdravé žíly?

● Kvalitu žilního systému podporuje rutin, jehož významným zdrojem je pohanka, černý rybíz a černá jeřabina. Zkuste nápoj na povzbuzení krevního oběhu a zpevnění žila cév. Smíchejte 1dl šťávy černé jeřabiny, +dl šťávy z červené řepy, 1dl šťávy z rakytníku, 0,5 dl šťávy z citronu.
● Měsíček lékařský má protizánětlivé, hojivé a regenerující účinky. Při potížích si měsíčkovou mastí dvakrát denně potírejte problematická místa.
● Pomoci může například i vitamin C. Ten je nezbytný pro vznik bílkovin, elastinu a kolagenu, které jsou důležité pro pružnost a pevnost cév.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související