Začíná Berlinale: Úspěch českého studenta, chybět nebude ani Zelenskyj

foto: Unsplash

73. Mezinárodní filmový festival Berlinale ocení Zlatým medvědem za celoživotní dílo amerického režiséra Stevena Spielberga. Ten zde uvede svůj poslední film Fabelmanovi, který je inspirován jeho dětstvím a dospíváním. Na úvod k hostům přes video promluví i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

O Zlatého medvěda za nejlepší film a Stříbrné medvědy za jednotlivé kinematografické výkony bude na Berlinale usilovat devatenáct filmů, z toho patnáct bude mít na festivalu světovou premiéru. Vedle hraných filmů se zde utkají i animované a dokumentární filmy. V průběhu celého festivalu se mají objevit slavné filmové hvězdy jako Cate Blanchett, Anne Hathaway, John Malkovic, Sean Penn, Helen Mirren nebo Vicky Krieps. 

Může fandit i Česko

Český film tentokrát mezi hlavními nominovanými chybí, přesto se česká produkce ve spolupráci s Litvou, Ukrajinou a Spojenými státy objeví v doprovodné soutěžní sekci Encounters. Zde zastupuje dokument Východní fronta z tvorby Vitalije Manského a Jevhena Titarenka. Dále proběhne promítání filmu Sedmikrásky Věry Chytilové, a to v retrospektivní sekci. V programu je i dokument s českou účastí Poznámky z Eremocénu a krátký animovaný snímek Deniska umřela. Ten zabojuje v sekci Generation Kplus.

Překvapení českého studenta

Ročníkové cvičení studenta Katedry animace pražské FAMU Philippa Kastnera nazvaného Deniska zemřela je velkým překvapením i pro samotného tvůrce. Osmiminutový film popisující ztrátu čtyřnohého přítele bude mít na Berlinale světovou premiéru. Každoročně je do soutěže Generation Kplus vybráno 12 krátkých filmů z celého světa. Tato sekce uvádí filmy, jejichž autoři vypráví objevnými, autentickými a mnohdy kritickými či až konfrontačními způsoby příběhy ze světa dětí, teenagerů a mladých dospělých.

Sekce prezentuje snímky napříč žánry – od hraných filmů, přes dokumentární a animovanou tvorbu, po experimentální díla. Český film Deniska umřela porota ocenila pro nápaditost zpracování tématu přátelství a soudružnosti v jeho různých emočních polohách – od těch radostných až po momenty smutku nebo smíření. Film, který vznikl jako cvičení v druhém ročníku na Katedře animované tvorby FAMU, vypráví příběh o ztrátě milovaného domácího mazlíčka a o tom, jak se animovaný protagonista s bolestivou zkušeností vyrovnává.

Je to pro mě obrovská čest, i když moje hlava to pořád nepobírá – jak veliká událost to je! Nikdy předtím mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo vůbec stát, a je skvělé vidět, že se film lidem líbí, zvlášť, když jde o tak osobní téma. Smrt domácího zvířátka je něco, s čím se nějakým způsobem setkal snad skoro každý, takže se s tím příběhem může hodně diváků ztotožnit. Jsem moc rád, že i když moje Deniska umřela, tak může žít dál skrze tento film,“ komentuje úspěch svého filmu Philippe Kastner.

Není to poprvé, co Berlinale oficiálně uvede film z pražské filmové fakulty. Posledním snímkem z FAMU, který se probojoval do soutěže Generation Kplus, byl film Pouštět draka od Martina Smatany v roce 2019. Letos v únoru měl na Berlinale v sekci Panorama světovou premiéru absolventský film Kdyby radši hořelo od Adama Kolamana Rybanského.

Berlinale – filmový svátek

V přímém přenosu bude slavnostní večer přenášet od 19:20 německé stanice ZDF a 3sat. Stejně tak ho lze sledovat on-line přes web festivalu či přes YouTube. Chybět nebude představení poroty, která v závěru festivalu, a to 26. února, vybere vítěze, který si odnese sošku Zlatého medvěda. Hlavní členkou bude americká herečka Kristen Stewart.

Umělecký ředitel Berlinale Carlo Chatrian slibuje po dvou ročnících s pandemickými omezeními velkolepou podívanou, která potrvá od 16. do 26. února. Za lístky si však diváci budou muset připlatit. Cena vstupenky letos stojí od 15 eur (355 Kč). V loni to bylo od 13 eur (308 Kč).



Berlínský mezinárodní filmový festival známý jako Berlinale má dlouhou tradici. První ročník proběhl už roku 1951. Koná se pravidelně v únoru a patří mezi nejprestižnější a nejnavštěvovanější filmové festivaly na světě. Hlavní cenou je Zlatý medvěd, neboť medvěd je symbolem Berlína.

zdroj: Berlinale.de, Famu.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související