Bavlněná nebo papírová? Ani v září se roušek nezbavíme. Kde je musíme nosit a jaké vybrat?

Podrobný přehled pravidel platných od 1. září
Září opět v rouškách. Kde ano a kde ne?
foto: PxHere.com

Informace o pokrývkách úst se opět hrnou ze všech stran. Kdo by si to ještě před rokem pomyslel, že? Ale co naděláme, po návratu z dovolených a s nástupem do škol se opět mění pravidla nošení roušek. Člověk si z toho musí brát jen to lepší, a když už roušku musíme nosit, ať nám je aspoň příjemná. Mnozí ji už dokonce berou jako módní doplněk a nechávají si šít roušky tak, aby jim dokonale ladily s outfitem. Posledním hitem jsou roušky z čistého hedvábí, které kromě toho, že jsou opravdu jemné a vypadají v rámci možností dobře, nedráždí ani při delším nošení pleť a předcházejí tak tvorbě vyrážek a akné.

Shrňme si to

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je a jen tak nezmizí. Abychom nemuseli zavádět celostátní opatření, musíme být nyní všichni zodpovědní a obezřetní. Prosíme občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla – mytí rukou, rozestupy od ostatních a roušky,” apeluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

KDE JE ROUŠKA POVINNÁ:

  • v zařízeních zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení)
  • ve veřejné dopravě (MHD, meziměstská doprava, taxislužby, zájezdové autobusy a další)
  • na úřadech či ve volebních místnostech (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel)
  • vnitřní hromadné akce nad 100 osob

„I nadále zachováváme nezbytné výjimky z povinnosti nosit roušku, a to u dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech,” uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

KDE JE ROUŠKA NEPOVINNÁ:

  • děti do dvou let
  • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu
  • pacienti hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče při poskytování zdravotních služeb
  • zdravotnické pracovníky po dobu nezbytně nutnou, je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb
  • uživatele sociálních služeb v  zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a v zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související