Zaručený tip na aktivní dovolenou? Schladming

Za sportem, přírodou i odpočinkem
foto: Unsplash

Jedna z nejoblíbenějších lyžařských destinací v Rakousku má svým návštěvníkům co nabídnout i v létě. A není toho zrovna málo…

„Vítejte doma,“ stojí vepsáno v erbu hned při vstupu do hotelu ve štýrském Schladmingu. Což pro nás Čechy není jen připomínka, abychom se tu cítili jako doma. Moc se to neví, ale tohle místo má pro nás ještě jedno kouzlo navíc. První zmínky o zdejším osídlení se datují do roku 1180 a původní název města Schladming je slovanského původu a zněl Slaebnich. Ještě ve středověku v celém Štýrsku žili převážně „alpští Slované“, kteří svůj původ odvozovali od Sáma a jeho říše a zdejší krajinu pojmenovali Karantanija. Až později zde získal převahu germánský vliv, ale v kultuře i jazyce slovanské prvky zůstaly. Takže tu tak trochu doma opravdu jsme.

Ráj cyklistů

Výhoda pestrého výběru terénů, profilů, a tudíž i kol, řadí Schladming z pohledu cyklistické atraktivnosti velmi vysoko. Celý oblíbený silniční okruh okolo Dachsteinu měří 177 km. Projet tak můžete tři rakouské spolkové země, vykoupat se u Halltstätersee a našplhat až 4000 metrů. Ti nejlepší to dají za den, ale tím vás rozhodně nechceme odradit. Spousta možností je tu i pro netrénované. Na horském kole se lze vydat například do Reiteralmu, což bývala nejoblíbenější tréninková destinace slalomové šampionky Šárky Záhrobské. Na cestu si můžete půjčit i elektrokolo (půjčoven je tu všude víc než dost), které vám bez ohledu na kondici, dovolí překonat i vzdálenější a náročnější cíle.

Vzhůru na ledovec

Pokud se vám v parném létě přece jen stýská po sněhu, nedaleko najdete ledovec Dachstein. Nad hranici 2700 metrů nad mořem se dokážete vyšplhat i sami, ale jezdí sem celoročně lanovka. A z našeho hotelu je možné dojet k dolní stanici na silničním kole… I když na necelých dvaceti kilometrech nastoupáte v serpentýnách víc než tisíc metrů! Za odměnu ale nahoře na sněhu můžete navštívit ledovou jeskyni či potkat Standu Řezáče a další české reprezentanty v běhu na lyžích, kteří sem jezdí za letní přípravou.

Zůstat ale můžete bez obav i v údolí. Lanovka Planai vás vyveze do nadmořské výšky 1830 metrů, kde objevíte Bike Park s celkem 35 km nejrůznějších tras. Rookie Trail nabízí správný terén pro začátečníky s nízkým sklonem, zatímco Biker Cross je vybaven jemně tvarovanými skoky a strmými zatáčkami. Sjíždět lze i zdejší sjezdovky, což je leckdy zážitek i pro otrlé bajkery…

Nebo raději lezení po skalách?

Koho kolo moc nebere, může vyrazit na zajištěné skalní cesty tzv. feráty. Okolo nedalekého Ramsau pod Dachsteinem jich najdete 26 certifikovaných, včetně čtyř (Heidi, Kalo, Kala, Kali) přímo dětských. Ta nejstarší v celých východních Alpách se jmenuje Randkluft a nabízí 1200 vertikálních metrů!

A kdybyste toho sportování měli náhodou už dost, vyrazte na výlet za poznáním i historií. Kam? Doporučujeme opatství Admont s největší klášterní knihovnou na světě, solný důl v Hallstattu, zámek Trautenfels, největší ledovou jeskyni na světě ve Werfenu anebo park na Wilder Bergu s možností sledovat až 300 kusů alpské zvěře, které tu jsou takřka na dosah. A hodinu cesty odtud se nachází Salzburg, rodiště fenomenální Wolfganga Amadea Mozarta…

Může se hodit

Doporučujeme pořídit si letní kartu Schladming-Dachstein, poskytující výhodné ceny na stovku dalších atrakcí v okolí, včetně tandemových seskoků nebo třeba golfového safari – návštěvu čtyř různorodých hřišť v údolí Enns (Dachstein Tauern, Radstadt, zámek Pichlarn a Ennstal).

Ubytovat se můžete například v centru města ve čtyřhvězdičkovém hotelu Falkensteiner. Leží ve výšce 745 metrů, kromě vybrané restaurace Steirer nabízí i 1500 m2 wellness svět Aquapura Spa, který je jako stvořený pro relaxaci unavených sportovců i bohapusté nicnedělání a odpočinek. Rozmazlovat vás tu budou například i koupelemi s příměsí horských bylin.

foto: archiv Falkensteiner

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související