Zemřel Pierre Cardin. Módní VIZIONÁŘ A PRŮKOPNÍK prêt-à-porter

Svět přišel o dalšího velikána světové módy.
Pierre Cardin
foto: Pierre Cardin

Světově uznávaný módní designér, který se stal členem francouzské Akademie krásných umění, dokázal nemožné. Zpřístupnil luxusní módu i široké veřejnosti.

Pierre Cardin se narodil 2. července 1922 v San Biagio di Callata v oblasti Treviso v Itálii. Přestože si jeho rodiče přáli, aby šel studovat architekturu, on se vydal za svým snem.

Ve francouzském městě Vichy se vyučil krejčím, aby pak v Paříži mohl být součástí předních módních značek jako Paquin, Elsa Schiaparelliová nebo Christian Dior.

V roce 1950 založil pod svým jménem vlastní značku a v roce 1953 se stal členem prestižního francouzského sdružení Chambre Syndicale de la Haute Couture.

Jako první v historii navrhl modelovou kolekci pro běžný prodej a nošení. Později takové kolekce dostaly název prêt-à-porter z francouzských slov „vezmi a nos”. Jeho modely byly naprosto charakteristické, a to díky jednoduchým geometrickým liniím a unisex střihům.

V roce 1977 získal „Zlatý náprstek“, nejvyšší ocenění francouzské haute couture. Jako první módní návrhář v historii vůbec získal Cardin v roce 1992 křeslo ve francouzské Akademii krásných umění (Académie des Beaux-Arts). 20. února 2020 se dočkal i své hvězdy na chodníku slávy v Palm Springs.

foto: Pierre Cardin

Byl také velkým mecenášem, od roku 1991 působil jako čestný ambasador UNESCO a od roku 2009 jako vyslanec dobré vůle organizace FAO OSN.

Inovativní svět značky, to byla móda, doplňky, šperky, vůně, nábytek, divadelní kostýmy, nádobí a dokonce i vlastnictví restaurace Maxim…

Jeho práci, uznávanou po celém světě, nejvíce symbolizovaly geometrické tvary (kruhy, trojúhelníky…) související se spojením tradičních a nových syntetických tkanin za účelem vytvoření jedinečných a nenapodobitelných linií.

foto: archiv firmy

Největším zdrojem inspirace pro designéra byl životní styl Japonska a Číny v 60. a 70. letech, ale také společenský, kulturní a každodenní život či průmyslový vývoj a revoluce. Každý z jeho výtvorů je důkazem velké chuti k experimentování.

foto: Pierre Cardin

Pierre Cardin zemřel 29. prosince 2020 ve věku 98 let v Americké nemocnici v Paříži.

Související:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související