Znáte Bezdědice? Proslavilo je Léto s kovbojem

foto: Česká televize

Na návsi stojí krásný kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale mnohem známější jsou Bezdědice díky natáčení legendárního filmu. Ano, právě tady spadla Doubravka do rybníka…

Malá Lečice, Bezdědice, Kamenický Šenov. To je jen malý výčet míst, kde se natáčela komedie Léto s kovbojem. Kdo by ji neznal. Ač od jejího vzniku už uběhlo neuvěřitelných 46 let, všichni si pamatují romantický příběh Doubravky, která se zakouká do pohledného kovboje a prožije s ním ty nejkrásnější prázdniny. První rande si dají u jezírka v Malé Lečici, která leží v údolí Kocáby v okrese Praze-západ. Přespává s Bobem v jeho chatě, která však stojí v Hradišťku. Ovšem nejstěžejnějším místem natáčení se staly právě vesnice Bezdědice, víska ležící v okrese Beroun.

Všechny zmíněné vesnice leží v Brdech, ovšem romantika na pastvě s kovbojem v náručí je už trochu z ruky. Filmaři si pro ni vybrali Kamenický Šenov v severních Čechách.

Do Bezdědic u Hostomic, které najdete ve Středočeském kraji, můžete jet autem, ale pokud se rozhodnete pro romantický výlet vlakem, jeďte z Prahy přes Zadní Třebaň až do Bezdědic. Je to krásný prázdninový výlet, která vás rázem vrátí čase.


JAK ŠEL ČAS …

První zmínky o obci Bezdědice pochází z roku 1352, kdy patřila králi. Náležela k hradu Karlštejnu i když před jeho výstavbou byla nejspíše spojena s panstvím na Hostomicích. Jan z Bezdědic sympatizoval s husity, kteří Bezdědice obsadili, posléze se stala majetkem Řitků z Bezdědic.

Kolem roku 1505 se ves stala součástí panství na Valdeku, které patřilo Pešíkovi z Komárova, později zde nechali Pešíkové vystavět tvrz. V roce 1613 prodali Pešíkové tvrz Malovcům z Komárova od nichž ji roku 1652 zakoupili Talmberkové. V roce 1677 se stala majetkem Zdeňka Eusebia Vratislava z Mitrovic, který ji záhy připojil k panství na Lochovicích. Tvrz zanikla někdy po roce 1680 a dnes už ani není jasné, kde přesně stála.

foto: Česká televize

Původně gotický kostel byl v letech 1742–1747 přestavěn do barokní podoby. Po požáru, který jej postihl v roce 1772, byl znovu opravený. Bývalá barokní márnice se nachází v místech původního zrušeného hřbitova.

Zdroj: www.cs.wikipedia.org, www.wikiwand.comLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související