Ceny Anděl: Úspěch pro Řeku Lenky Dusilové

Do síně slávy vstoupil Robert Křesťan.
foto: František Kortmann

V třicátém ročníku Ceny Anděl Coca-Cola 2020, které v sobotu odvysílala ČT v přímém přenosu, uspěla i řada nových jmen. Moderování hudebních cen se opět ujala zpěvačka Ewa Farna. Nejvíc sošek si v hlavních kategoriích odnesla favoritka Lenka Dusilová.

Zpěvačka, která ze čtyř nominací proměnila hned tři, si odnesla za desku Řeka Ceny Anděl v kategoriích Album, Sólová interpretka a Skladba, kterou získala za singl Vlákna. Nevšední zvuk, a především skvělý zpěv – právě tím nové album akademiky zaujalo.

Výjimečné album

Kombinace tradičních nástrojů, elektroniky a sound designu, na kterém se podílela řada tuzemských špičkových muzikantů a producenti Petr Ostrouchov a beatmaker a elektronický mág Aid Kid byl podle odborníků jasnou trefou do černého. 

„To, jak jednoznačně Řeka u akademiků uspěla, jen potvrzuje, že se Lence Dusilové povedla výjimečná nahrávka. Přestože dnešní doba a hudební průmysl stojí a padá především s produkcí singlů rychlé spotřeby, albem roku se stalo komplexně vystavěné dílo, které vyžaduje nerušený a pozorný poslech v celku. A které tu bezesporu vydrží déle než jeden rok,” říká předseda České hudební akademie Honza Vedral.

Dvě sošky Anděla, které navrhl Jaroslav Róna, získal i Robert Křesťan. Ten v rámci slavnostního ceremoniálu také vystoupil se svou kapelou Druhá tráva, která byla oceněna v kategorii Folk za silnou nahrávku Díl první. Druhou sošku si Robert Křesťan ke svému překvapení odnesl coby nový člen andělské Síně slávy. 

V hlavních kategoriích Ceny Anděl bodovali také zástupci nováčků. Objevem roku se stala zpěvačka Kateřina Marie Tichá s debutem Sami, zpěvák 7krát3 se stal Sólovým interpretem, v kategorii Videoklip pak akademici ocenili klip formace Bert & Friends, režírovaný Pavlem Borovičkou.  

Show navzdory pandemii

„O vítězství letos pod dohledem notáře rozhodovalo 435 akademiků,“ uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Ceny Anděl vyhlašuje. Samotný ceremoniál měl kvůli panujícím epidemiologickým opatřením již podruhé speciální podobu. „I tentokrát jsme chtěli připravit originální a atraktivní formát pořadu, ze kterého se ale nevytratí emoce a spontánnost. Jsme rádi, že se nám letos povedlo živý charakter Andělů alespoň částečně zachovat,” vysvětlila producentka Lucka Hájková z pořádající agentury LUFF PRODUCTION.

V přímém přenosu zazněla i píseň Davoda Stypky Bandjeez – Kříž, kterou zazpívala Ewa Farna, Mirai Navrátil a Kateřina Marie Tichá. Všichni tím vzali hold nejen DAVIDOVI STYPKOVI, ale všem zesnulým umělcům, kteří nás v poslední době opustili.


Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – hudebníků, producentů, dramaturgů, novinářů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI. Pořadatelem je již pátým rokem společnost LUFF PRODUCTION, titulárním partnerem ročníku byla Coca-Cola Česká republika. Ta v souvislosti s Cenami Anděl vyhlásila multižánrovou cenu popularity nazvanou Coca-Cola cena fanoušků, o jejímž vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Vítězem se stal Viktor Sheen, kterého Coca-Cola podpoří při jeho tvorbě částkou 100 000 korun.

CENY ANDĚL 2021

Síň slávy

ROBERT KŘESŤAN

Album

LENKA DUSILOVÁ – ŘEKA

Skupina

TATA BOJS – JEDNA NULA

Sólová interpretka

LENKA DUSILOVÁ – ŘEKA

Objev

KATEŘINA MARIE TICHÁ – SAMI

Slovenské album

LE PAYACO – POHYBLIVÍ V NEHYBNOM

Folk

ROBERT KŘESŤAN & DRUHÁ TRÁVA – DÍL PRVNÍ

Rap

YZOMANDIAS – PROZYUM

Skladba 

LENKA DUSILOVÁ – VLÁKNA

Sólový interpret

7KRÁT3 – I

Videoklip

BERT & FRIENDS – PIŠ MI BÁSNĚ / Režie: Pavel Borovička

Alternativa a elektronika

AMELIE SIBA – DYE MY HAIR

Klasika

J. BARTOŠ, J. HRŮŠA, SOČR – NOVÁK: KLAVÍRNÍ KONCERT, TOMAN A LESNÍ PANNA

Jazz

TOMÁŠ LIŠKA & INVISIBLE WORLD – HOPE

Rock

KURTIZÁNY Z 25. AVENUE – HONZÍKOVA CESTA

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související