Co Česko spojuje s královnou Alžbětou II.? Je toho víc, než si myslíme

foto: Wikimedia Commons

Britská královna Alžběta II. by 21. dubna oslavila 97. narozeniny. V minulosti si tento den vyhrazovala jen pro nejbližší rodinu, ale její podaní na ni nikdy nezapomněli a její narozeniny si stále připomínají. I my v Česku na ni vzpomínáme dodnes s láskou. A často možná ani netušíme, jaké pouto ji s naší zemí pojilo.

Alžběta II. poprvé a naposled

Na jaře roku 1996 zařadila britská královna Alžběta II. Českou republiku do programu svého „středoevropského turné“. Společně se svým manželem princem Philipem, vévodou z Edinburghu, přijela poprvé a naposledy do hlavního města na pozvání Václava Havla. Ten ji ve Velké Británii navštívil již v únoru 1990 jako první poválečný československý prezident a v Praze ji po šesti letech uvítal na Pražském hradě. Oba si jako projev vzájemné úcty věnovali vysoká státní vyznamenání svých zemí.

Během návštěvy Česka se královna prošla po Karlově mostě a Staroměstském náměstí. Zde se princ Philip zúčastnil pietního aktu u pomníku československých vojenských letců padlých během II. světové války. Královna si jeden den ze své návštěvy u nás vyhradila rovněž na návštěvu Brna, kam vyrazila sama. Její manžel totiž zamířil do Kutné Hory, protože toužil na vlastní oči vidět stáje v Kladrubech, kde se chovají slavní koně „kladrubáci“.

Díky vztahům s Václavem Havlem se tato návštěva stala skutečně historickým okamžikem a nadobro se zapsala do dějin jako první oficiální cesta britského panovníka na území Čech a Moravy v tisícileté historii česko-britských vztahů.

Velvyslanectví

Velvyslanectví Spojeného království sídlí od roku 1919 v Thunovském paláci v Thunovské ulici na Malé Straně. Navštívit ho lze jen výjimečně. Reprezentační sály barokního paláce při návštěvě Prahy obývala nejen královna Alžběta II., ale i její syn, princ Charles. Ten do Prahy přijel na první soukromou návštěvu v květnu 1991. Do tehdejšího Československa dorazil i s manželkou, princeznou Dianou.

Pro zajímavost velvyslanectví České republiky v Londýně naleznete na křižovatce ulic Kensington Palace Gardens a Bayswater Road. Budova z roku 1965 je postavená v brutalistním stylu podle návrhu architektů Jana Bočana, Jana Šrámka a Karla Štěpánského z ateliéru Beta Prague Project Institute. Ti za projekt získali od Královského institutu britských architektů cenu za nejlepší budovu ve Spojeném království vytvořenou zahraničními architekty.

Shakespeare

Slavný dramatik William Shakespeare, kterého královna Alžběta II. prý zbožňovala, ve své hře Zimní pohádka popisuje Čechy jako zemi na mořském pobřeží. Odborníci si vysvětlují tuto část díla tak, že autor použil přirovnání z časů krále Přemysla Otakara II., kdy území ovládané českým králem skutečně dosahovalo až k Jaderskému moři. Tento fakt však použil údajně Shakespeare záměrně, aby zdůraznil nereálnost celého příběhu. 

Windsor a Pražský hrad

Hrad Windsor, nejoblíbenější místo královny Alžběty II., patří stejně jako Pražský hrad mezi nejstarší obývané hrady na světě. Traduje se, že Windsor se stal předobrazem pro novogotický zámek Hluboká, ale inspirací byl i pro další sídla v České republice. Když prý kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, hrabětem Františkem Arnoštem Harrachem a knížetem Lichtensteinem cestovali po britských ostrovech, nadchl je svou krásnou. Jako první inspiraci z Windsoru uplatnil v roce 1839 hrabě Harrach při stavbě Hrádku u Nechanic, kde postavil romantické sídlo ve stylu windsorské gotiky. Později i Liechtenstein přistoupil k historizujícím úpravám zámku Lednice. Opět v duchu windsorské gotiky.



zdroj: Kudyznudy.cz, Rozhlas.cz, Cesky.radio.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související