Jak chránit sebe i děti před kyberútoky? 5 základních pravidel

foto: Unsplash

Všichni jsme online, ale na to chovat se v tomto virtuálním světě bezpečně, občas zapomínáme. A někteří z nás kvůli tomu zaplatí vysokou cenu. Doslova. Přičemž nejzranitelnější před kyberútoky jsou děti. Nezaškodí si tedy připomenout, jak bychom se měli na sítích chovat i jak správně zabezpečit své telefony a počítače.

Děti využívají online svět každý den a často bez dozoru rodičů. Hrají hry a komunikují přes sociální sítě, ale všechny platformy a aplikace mohou být kromě zábavy také zneužity ke krádeži dat, případně jinými kyberútoky. Děti na internetu čelí mnoha hrozbám a je povinností rodičů jim vysvětlit rizika a poskytnout informace pro správné a bezpečné surfování.

Dodržovat by měly především těchto 5 základních pravidel. Což ale platí i pro nás dospělé.

Vytvářejte bezpečná a unikátní hesla

Pokud není heslo dostatečně silné, vystavujete se naprosto zbytečnému riziku. Propojený svět si žádá unikátní hesla, která jen tak někdo nezneužije. Měla by to být kombinace, kterou nikdo jiný nezná. Nikdy nepoužívejte osobní údaje, jako jsou narozeniny, věk nebo jména populárních hráčů či postav, protože podobné věci lze snadno dohledat. Vymyslete si něco, co bude obtížné uhodnout, a nikdy to nikomu nesdělujte. Pokud zjistíte, že má nějaké zařízení nebo aplikace přednastavené heslo, je nutné ho okamžitě změnit, jinak se snadno vystavujete jeho zneužití. Hesla by měla být pro každou platformu jiná a vždy by měla být dlouhá, s různými znaky, symboly a číslicemi, například %chranitsejecool!#22 To je vždy ta nejlepší ochrana před kyberútoky.

Zařízení si zamykejte stejně jako dům

Počítač, tablet nebo mobilní telefon by měly vždy mít nastavený nějaký zámek, aby se do zařízení nedostal nikdo jiný. Děti na to často nehledí, ale měly by. Tedy spíš jejich rodiče by měly zkontrolovat, že pokud dítě zapomene zařízení na nějakém veřejném místě, nikdo se do něj nedostane a nezíská uložená data.

Neodkládejte aktualizace

Do mobilních zařízení a počítačů lze instalovat stále více her a aplikací. Ty ale mohou mít i temnou stránku, zejména pokud jsou zdarma. V bezplatných aplikacích mohou číhat viry nebo malware narafičený kyberzločinci, jehož prostřednictvím může dojít k infikování všech zařízení připojených ke stejné síti, krádeži dat, financí, účtů, identit a tak dále. Neodkládejte proto aktualizace, kromě nových funkcí přináší i záplaty zranitelností a bezpečnostních chyb. A nikdy nestahujte aplikace z neoficiálních obchodů.

Neklikejte bez rozmyslu

Phishing se snaží uživatele zmást a nalákat ho ke kliknutí na škodlivý odkaz nebo přílohu. Pokud nechcete být další obětí, nevěřte nikdy žádným skvělým nabídkám, neotvírejte e-maily od lidí, které neznáte a nikdy v neznámých zprávách neklikejte na odkazy a přílohy. Pokročilá bezpečnostní řešení za vás umí zkontrolovat, jestli je jakýkoli soubor nebo odkaz bezpečný. Proto si vždy ověřte, zda je vaše zařízení obsahují.

Pozor na cizí lidi na internetu

Řada videoher a sociálních sítí umožňuje konverzaci s jinými lidmi. I když si můžete myslet, že se jedná o děti nebo mladé lidi, vůbec to tak být nemusí. Pokud tedy online hráče neznáte osobně, raději se vyhněte jakékoli intimnější konverzaci. I když je mezi vámi obrazovka, hackeři a predátoři mohou být stejně nebezpeční jako v reálném životě. „Internet je součástí našich životů a je proto nezbytné chránit ty nejmenší před online hrozbami. Nejdůležitější jsou preventivní opatření, jako je vzdělávání a pochopení rizik. Děti by v online světě měly komunikovat jen s lidmi, které znají i v reálném životě. Neměly by zbytečně sdílet osobní informace a nikdy by neměly klikat na odkazy a přílohy v e‑mailech od neznámých odesílatelů. Správná práce s hesly může současně ušetřit řadu problémů,“ připomíná Miloslav Lujka, ze společnosti Check Point Software Technologies.

zdroj: www.checkpoint.com


Děti dokáží vyčíst emoce i z tváří pod rouškou

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související