Jak zklidnit citlivou pleť v zimě? Vsaďte na olej!

foto: Unsplash

Péče o citlivou pleť připomíná často alchymii. Najít přípravek, který jí neškodí, ale naopak prospívá, je často úkol hodný Sherlocka Holmese. Teď v zimě zejména.

Jen málokdo z nás má to štěstí, že jeho pleť je v tak dobré kondici, že nikdy nesvědí, nesvírá, neloupe se… My ostatní tyhle chvíle dobře známe. V zimě se obvykle objevují častěji, což má hned několik příčin. Chladný či mrazivý vzduch pleť vysušuje, vadí i přechody z tepla do zimy a ani pobyt v přetopených místnostech nám nepřidá. Pokožka na to obvykle reaguje zvýšenou citlivostí a může se stát, že i na krémy, které jinak po zbytek roku používáme, zareaguje začervenáním, zhrubnutím či šupinatěním. Takto podrážděnou citlivou pleť je nejdůležitější především zklidnit a správně ošetřit.

Hlavně nepanikařte

Mnohé z nás v takové chvíli začnou zkoušet všechno možné, jen aby pokožku dostaly rychle do kondice. Což problém často ještě zhorší. Na citlivou pleť musíte zlehka, méně je v tomto případě vždy více. Začněte tím, že přestanete používat cokoli dráždivého, vynechte micelární vodu, vše co obsahuje i nepatrné množství ovocných či dalších kyselin. Nepožívejte žádný druh peelingu. K čištění zvolte pleťový olej nebo ultra jemnou pěnu či mýdlo určené na citlivou pleť. Pokud jej nemáte po ruce, klidně sáhněte po dětském, nebo k odlíčení vezměte pár kapek olivového oleje. Při podráždění vynechte i séra, vyšší dávky účinných látek mohou být také zdrojem podráždění.

Sensibio Gel moussant, zklidňující micelární čisticí gel, který zesiluje přirozenou hydrataci pleti, 549 Kč / foto: Bioderma
Hydrofilní odličovací oleje, růžové dřevo, 95 Kč / foto: Saloos
Výživné mýdlo na citlivou pokožku Avokádová oliva, 129 Kč / foto: Biobalicek
Ultra Calming CleanserJemný Čistící Gel, 1 140 Kč / foto: Dermatologica

Olej, váš zachránce

Místo obvyklého krému, použijte 100% přírodní pleťový olej lisovaný za studena. Nejlépe jednodruhový. Různé směsi jsou sice skvělé v klidovém stavu pokožky, ale neobejdou se často bez různých příměsí, což může zase jen zbytečně dráždit. Na podrážděnou citlivou pleť je skvělý jojobový olej, který se hodí spíše na normální až mastnější typ pleti. Na tu lze použít i moringový, na suchou pleť je vhodný arganový či mandlový. Pro všechny typy stárnoucí pleti je požehnáním opunciový nebo makadamiový olej, oba navíc vyhlazují i vrásky a zpevňují ji. Proto se doporučují také v období menopauzy. Oleje lisované za studena vynikají vysokým podílem esenciálních mastných kyselin a vitaminů. Skvěle se vstřebávají, účinné látky dobře pronikají i do hlubších vrstev pokožky. Díky čistě přírodnímu složení nedráždí a posilují přirozenou ochranu pleti, což je pro citlivou pleť obzvlášť důležité.

Drunk Elephant, Virgin Marula Luxury Facial Oil, Pleťový Olej,
1 890 Kč / foto: Sephora
Jojobový pleťový olej, panenský, za studena lisovaný olej, vyživuje, revitalizuje a regeneruje, 298 Kč / foto Green idea
Arganový olej bio, Elixír mládí pro suchou, citlivou i předčasně zralou pleť, 154 Kč / foto: Nobilis Tilia

V zimě zejména

Citlivost, ale i zvýšená potřeba hydratace jsou důvodem, proč se na oleje spolehnout právě teď v zimě. Když je použijete také jako podklad pod make-up, překvapí vás, jak se bude dobře roztírat a působit přirozeněji. Pár kapek můžete přimíchat přímo do make-upu, což je trik vizážistů z módních přehlídek, pokožka modelek pak i pod přímým svícením působí svěže a napnutě. Barevný podklad bez problémů použijte i na citlivou pleť, dobře ji před chladem či mrazem chrání. Jen si raději vybírejte značky určené výhradně pro ni a vyhněte se používaní rozjasňovačů, většina z nich zbytečně dráždí. Pokud chcete dodat své tváři glow efekt, použijte raději malinké množství obyčejné bílé vazelíny, nebo jeleního loje. Fungují podobně a lze je označit za hypoalergenní.

Krém na citlivou a smíšenou až mastnou pleť / foto: Laroche-posay
Couvrance, tekutý krycí make-up SPF 20, 535 Kč / foto: Couvrance

5 důvodů, proč je jojobový olej požehnáním pro pleť

foto: Essential

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související