Ke 130. výročí narození Vlasty Buriana vychází unikátní audiokniha

Život za smích
foto: Wikipedie

9. dubna uplyne 130 let od narození komika Vlasty Buriana. A zároveň si připomeneme 90 let od vzniku pražské scény, kde jako první působilo Divadlo Vlasty Buriana.

Dnes tu v pasáži Vlasty Buriana v Jungmanově ulici najdeme divadlo Komedie, které je součástí Městských divadel pražských. U příležitosti těchto výročí vydává Supraphon audioknihu Vlasta Burian – Život za smích, kterou napsal filmový historik, publicista a scenárista Pavel Taussig. 

Milovali by ho lidé i dnes?

Nahrávkou, kterou vydává Supraphon letos 1. dubna, provází hlas herce Radúze Máchy. Dopisy pak načetli Václav Jílek a Vladana Brouková„Když jsem ještě jako dítě občas sledoval filmy pro pamětníky, vždy jsem u Vlasty Buriana nejvíce obdivoval ten jeho ,zápal do hry‘. A přemíru energie, která z něj přímo sršela. Působil na mě jako takové dospělé dítě, které to všechno upřímně hrozně moc baví. Bez zábran a ostychu před čímkoliv. V těchto filmech pro mě byl vždycky naprostým zjevením. A v dobrém slova smyslu až někým z jiného vesmíru, díky kterému se ten černobíle uhlazený filmový svět najednou stával barevnějším. Myslím, že v současné době by Vlasta Burian dělal geniální stand-upy a lidi by jej opět milovali,“ uvažuje Radúz Mácha.

Na audioknize najdete i šestačtyřicet výstupů, písní a skečů Vlasty Buriana tak, jak zůstaly zachovány na gramodeskách Ultraphonu a Supraphonu z let 1923 až 1957. Unikátně se tak nabízí příležitost vyposlechnout si vulkanickou činorodost hvězdného komika let třicátých a porovnat ji se zlomeným zrazeným umělcem let padesátých.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související