Ke 130. výročí narození Vlasty Buriana vychází unikátní audiokniha

Život za smích
foto: Wikipedie

9. dubna uplyne 130 let od narození komika Vlasty Buriana. A zároveň si připomeneme 90 let od vzniku pražské scény, kde jako první působilo Divadlo Vlasty Buriana.

Dnes tu v pasáži Vlasty Buriana v Jungmanově ulici najdeme divadlo Komedie, které je součástí Městských divadel pražských. U příležitosti těchto výročí vydává Supraphon audioknihu Vlasta Burian – Život za smích, kterou napsal filmový historik, publicista a scenárista Pavel Taussig. 

Milovali by ho lidé i dnes?

Nahrávkou, kterou vydává Supraphon letos 1. dubna, provází hlas herce Radúze Máchy. Dopisy pak načetli Václav Jílek a Vladana Brouková„Když jsem ještě jako dítě občas sledoval filmy pro pamětníky, vždy jsem u Vlasty Buriana nejvíce obdivoval ten jeho ,zápal do hry‘. A přemíru energie, která z něj přímo sršela. Působil na mě jako takové dospělé dítě, které to všechno upřímně hrozně moc baví. Bez zábran a ostychu před čímkoliv. V těchto filmech pro mě byl vždycky naprostým zjevením. A v dobrém slova smyslu až někým z jiného vesmíru, díky kterému se ten černobíle uhlazený filmový svět najednou stával barevnějším. Myslím, že v současné době by Vlasta Burian dělal geniální stand-upy a lidi by jej opět milovali,“ uvažuje Radúz Mácha.

Na audioknize najdete i šestačtyřicet výstupů, písní a skečů Vlasty Buriana tak, jak zůstaly zachovány na gramodeskách Ultraphonu a Supraphonu z let 1923 až 1957. Unikátně se tak nabízí příležitost vyposlechnout si vulkanickou činorodost hvězdného komika let třicátých a porovnat ji se zlomeným zrazeným umělcem let padesátých.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související