Nejkrásnější místa planety: Cookovy ostrovy, ráj v srdci jižního Pacifiku

foto: Unsplash

Cookovy ostrovy představují dokonalý tropický ráj, který dosud odolává masovému turismu. Místním paradoxem je, že slavný britský mořeplavec, jehož jméno souostroví nese, jej vlastně neobjevil.

Cookovy ostrovy tvoří celkem 15 ostrovů. Největší z nich je Rarotonga, ostrov majestátných hor s hlavním městem Avarua, kde najdete obchody i bohaté kulturní vyžití. Kdo na ostrovy míří hlavně za koupáním, měl by se vydat na sever od Rarotongy na ostrov Aitutaki, známý též jako Araura. Žije na něm přibližně 2 000 obyvatel a je druhým nejnavštěvovanějším ostrovem celého souostroví. Rozkládá se zde nádherná laguna, kterou lemují korálové útesy s malými písečnými ostrůvky. Jde o ideální místo pro šnorchlování a potápění a fotky odtud vám budou všichni závidět ještě i za pár let. Zkrátka klenot Pacifiku, není co dodat.

Zajímavosti ráje na zemi

Cookovy ostrovy vás okouzlí i vápencovými jeskyněmi s teplou vodou. Ty nejkrásnější najdete na ostrovech Mauke a Mitiaro, navíc prý mají i povzbuzující léčivou sílu. Zajímavostí je, že všech patnáct ostrovů, pokud bychom je pospojovali k sobě, by zhruba zaujali rozlohu Brna. Jsou však od sebe tak daleko, že celé souostroví odpovídá velikosti Grónska, tudíž cca dva miliony kilometrů čtverečních. Nejsevernější a nejjižnější kus pevniny dělí téměř 1 500 kilometrů, což je zhruba šest hodin letu.

Cookovy ostrovy se mohou pochlubit i netradiční vlajkou, která vychází ze standarty užívané pro britské tichomořské državy a na první pohled připomíná tu australskou. V levém horním rohu doplňuje podklad zmenšená britská vlajka, zatímco kruh 15 hvězd symbolizuje stejný počet hlavních ostrovů. Modrá odkazuje k oceánu i k mírumilovné povaze ostrovanů. Ti se zdraví pozdravem Kia Orana, což jsou ta nejdůležitější slova, která se z místní maorštiny musíte naučit. Místní se jimi častují od rána do večera.

Není jméno jako jméno

James Cook u tamních jižních břehů zakotvil roku 1773. Ovšem nebyl první. Evropa o existenci souostroví věděla bezmála o dvě staletí dříve, a to díky španělským mořeplavcům. Dodnes na ostrovech žije zhruba 85 % Maurů, což byli první osadníci. Souostroví si dodnes chovává punc nedotčeného ráje. Není divu, protože obyvatelé se o svůj domov náležitě starají. Místní nařízení totiž ukládá, že žádná budova nesmí být vyšší než kokosová palma. Obecně se ostrovy vyhýbají komerčnímu turismu, přestože příjmy z cestovního ruchu přináší do rozpočtu až dvě třetiny hrubého domácího produktu.

Nepodporují tu ani žádné komerční fastfoodové pobočky, takže řetězce jako je KFC či McDonald’s tu rozhodně nenajdete. Nepořádají se zde ani žádné hromadné autobusové zájezdy či plavby lodí. Život tu pluje poklidně a v tichosti. Například, kdo chce po ostrovech cestovat autem, musí se smířit s tím, že ve všech obcích platí rychlostní limit třiceti kilometrů v hodině.  

Kdy a za kolik

Ideální doba pro návštěvu Cookových ostrovů je od února do října. Od listopadu do března se zde totiž vyskytují silné hurikány a nastává období dešťů. Průměrné roční teploty se pohybují v rozmezí od 22 do 26°C. Kdo se nestihne naučit maorsky, nemusí zoufat, celkem běžně tu totiž uslyšíte angličtinu. Pokud sem poletíte na dobu do 30 dní, není potřeba ani očkování či vízum. Stačí cestovní pas a zpáteční letenka. Doba letu trvá 28 hodin a časový posun je v zimě + 11 hodin a v létě + 12 hodin. Platí zde novozélandský dolar (NZD). Cena zpáteční letenky vychází kolem 60 tisíc korun, cena týdenního pobytu pak vyjde kolem 120 tisíc korun na osobu.

zdroj: www.tourismcookislands.com, Zájezdy.cz, Eso travel, Cookislands.travel, Cestovani.pelikan.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související