Petr Janda: „V životě se mi stalo hodně smutných věcí, přesto jsem šťastný.“

foto: Jaroslav Fikota

Letos oslavil neuvěřitelnou „osmdesátku“, ale ani to mu nezabrání nepolevit v pracovním tempu. Legendární rocker Petr Janda díky fanouškům totiž mládne a své narozeniny s nimi hodlá slavit celý rok. Na festivalu Benátská! se navíc k němu přidají i další jubilanti jako je kapela Team a Arakain.

K narozeninám si přeje nejen zdraví, ale stihl si i nadělit jeden velký dárek. Desku s názvem „Asi se mi nebude chtít“, která je jeho třetí sólovým albem. „Nové album je plné žánrových odstínů – jazzu, blues či popu,“ prozradil Janda.

Mnohonásobné oslavy

Se svou kapelou Olympic zahájil Petr Janda v červnu Olympic tour 2022 a fanoušci se tak mohou těšit například na velkolepý koncert v červenci na Sázavafestu či na slavném festivalu Benástká!, který se koná 28. – 31. července a přinese hned několikanásobnou oslavu. První festivalový den, tedy čtvrtek 28. července, se ponese ve znamení oslav kulatých výročí rockových legend – kapel Arakain a Olympic. První jmenovaný jubilant oslaví 40 let na scéně a ten druhý dokonce 60!

Druhá stovka bude patřit především frontmanovi kapely Team – Pal’ovi Haberovi, který se do ní společně s fanoušky dopočítá poslední festivalový den v sobotu 30. července. Oslavovat se bude nejenom 40 let působení kapely na scéně, ale také kulaté 60. narozeniny samotného Pal’a Habery. Tyto několikanásobné oslavy tvoří ale samozřejmě pouze zlomek programu tohoto festivalu.

V září se pak koncerty budou konat i na Slovensku. Olavy pak vyvrcholí v listopadu, kde Petra Jandu s kapelou Olympic čeká 18. a 19. koncert k 60. narozeninám kapely ve Velkém sále Lucerny.

Petr Janda: Muž, co má stále co říct

Frontman nejslavnější české rockové kapely Olympic se narodil 2. května 1942. Jeho život mu naplňuje nejen rodina, ale především jeho domovská skupina i sólové projekty. Za sebou má tři sólová alba „Co je dobrý a co zlý“ (1998), „Jednou jó, jednou né“ (2008) a „Asi se mi nebude chtít“ (2022). S manželkou Alicí vychovává dvě dcery Anežku a Rozárku. Z prvního manželství s baletkou Janou (zemřela v roce 1991) má dceru Martu a měl syna Petra, jenž zahynul v roce 2001. S exmanželkou Martinou má dceru Elišku.

foto: Supraphon

„V životě se mi stalo hodně smutných věcí, přesto jsem šťastný, že se mi podařilo vychovat pět dětí z nich ještě dvě pořád vychovávám. Udržel jsem kapelu 60 let v první lize, žiji krásný život v úplné rodině a jsem stále zdravý. Co víc si přát! Miluji muziku a pořád mám co říct,“ dodal Petr Janda.


Jak šel čas…

Skupinu založil v roce 1963 s původním názvem Karkulka (Karlínský Kulturní Kabaret) Miloslav Růžek. Původní členové patří mezi zakladatele české rockové hudby a debutové album Želva je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbeatu. Po první polovině 70. let dvacátého století nastává další z vrcholů tvorby v podobě konceptuální albové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrál baskytarista Milan Broum, který do skupiny vnesl skvělé instrumentální výkony. Texty dodávali zejména Zdeněk Rytíř a Pavel Vrba (v období 1965–1969 byl téměř výhradním textařem Pavel Chrastina). V roce 2012 skupina oslavila své 50. narozeniny halovou koncertní šňůrou. V květnu 2013 zemřel po koncertě v Karlových Varech dlouholetý bubeník skupiny Milan Peroutka. V květnu 2013 do kapely nastoupil bubeník Martin Vajgl. 

Kapela následně v letech 2013-2015 natočila novou albovou trilogii Souhvězdí a pravidelně koncertovala s programem Permanent Tour. V roce 2016 proběhlo akustické turné Plugged Unplugged a v roce 2017 Olympic v zaplněné O2 Aréně slavil 55. výročí svého vzniku. Následující rok pak vzniklo nové album Olympiku s názvem Trilobit, které vyšlo v září 2018. V roce 2019 kapela vedle aktuálního koncertního programu oživuje materiál z prvního řadového alba Želva, který jako připomínku 50. výročí vydání původního LP představuje na speciálním vzpomínkovém koncertu. V březnu 2020 ze zdravotních důvodů odchází Jiří Valenta. Na uvolněné místo klávesáka byl z více než 50 uchazečů vybrán Pavel Březina. V červenci a srpnu 2020 skupina nahrála nové Album Kaťata. Na začátku roku 2021 se Olympic připravuje na promo turné k novému albu, natáčí dva nové videoklipy a chystá program na oslavy 60. výročí svého založení.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související