Už patnáct let uběhlo od premiéry celovečerního debutu Pusinky, režisérky Karin Krajčo Babinské. Pro natáčení své letní road movie o nekonvenčním dívčím přátelství si jako jednu z lokací vybrala okolí Bukova. Víska, která leží dva kilometry jihozápadně od Hořoviček v okrese Rakovník, je i skvělým tipem na výlet.
Film Pusinky z roku 2007 pojednává o třech kamarádkách – Išky (Marie Doležalová), Karolíny (Sandra Nováková) a Venduly (Petra Nesvačilová), které se nedostaly na vysokou školu. A tak si místo studií naplánují super cestu. Cíl Holandsko, farma, louky, krávy, svoboda…. Chtějí si pořádně užívat a možná i občas pracovat. Cestu jim ale zkomplikuje Iščin aktivní čtrnáctiletý bratr Vojta (Oldřich Hajlich), který měl ségru na otcův pokyn hlídat. Ten však postupně začíná tušit, že to není jen tak obyčejná vyjížďka…
Režisérka si pro natáčení vytipovala několik zajímavých míst, především v severozápadních Čechách. Nevyhnula se nádraží, nemocnici, hřišti i dalším částem města Most, koupališti v obci Havraň či právě vesničce Bukov. Zde se točilo převážně v motorestu Zálesák, který se nachází u křižovatky hlavních silničních tahů Most – Plzeň a Praha – Karlovy Vary.
foto: Česká televize (2), Bukov (1)
Nás Bukov zaujal jako skvělé místo pro výlet. Je obklopený nádhernou přírodou a vypravit se sem můžete kdykoli. I právě teď na sklonku zimy.
Houby, kostely, zřícenina a rozhledny
Bukov stojí za to už jen kvůli krásné procházce, v létě si tu ale houbaři mnou ruce nad košíkem plným smrkových hřibů, kterých je v Bukovském lese požehnaně. Za prozkoumání stojí i zdejší pravoslavný kostel Cyrila a Metoděje, kostel Nejsvětější Trojice či místní fara.
foto: Bukov (3)
Na své si tu přijdou i děti. V okolí Bukova totiž najdete hned několik rozhleden. Jen co by kamenem dohodil, se v nadmořské výšce 484 m na severozápadním úpatí stejnojmenného kopce nachází rozhledna Tobiášův vrch, sloužící zároveň jako vysílač mobilních operátorů. Dále tu objevíte v Kryrech Schillerovu rozhlednu, což je vzdušnou čarou asi 7 km od obce Hořovičky. Byla postavena v letech 1905–1906 na místě, kde kdysi stával hrad Kozihrady. Dalším místem, které byste tu neměli minout, je i zřícenina hradu Petršpurk, která leží jižně od obce Petrohrad v okrese Louny, na návrší zvaném Ovčí vrch.
foto: Bukov (2)
Historie Bukova …
První zmínky o obci pocházejí z 1386, kdy byl jako její majitel uváděn jistý Tomáš. Ještě před koncem 14. století došlo ke změně majitele a v roce 1395 se ves stala majetkem Záviše ze Šprymberka. Od jeho potomků koupil bukovské panství roku 1412 Bavor z Měcholup. V roce 1424 je ve vsi prvně zmiňována také tvrz, patřící Zbranimírovi z Mrtníka. V tomto roce došlo k rozdělení Bukova na dvě části, ta druhá patřila Aleši Saskovi. A protože oba majitelé byli příznivci strany podobojí, byla ves roku 1432 zničena nájezdem Plzeňanů a zdejší tvrz se již nikdy nedočkala obnovy. Dnes nedokážeme ani přesněji lokalizovat místo, kde stávala.
Putování po filmových lokacích: Bubovický potok a Jirotkův Saturnin
Tušíte, kde se natáčel oblíbený Saturnin? Filmaři si vybrali nejen Prahu, ale i půvabné lokace Českého krasu.