Tip na sváteční výlet: Toulky po romantických zříceninách

foto: Jitka Lubojacká

Vyvětrat se a zrelaxovat… To teď na jaře opravdu potřebujeme. Naplánovat si výlet do přírody, ideálně tam, kde moc lidí nepotkáte, je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. A k tomu jsou osamělé, volně přístupné zříceniny starých hradů schované v lesích jako stvořené. Přinášíme několik tipů na příjemně strávený den.

Andělská Hora

Asi 8,5 km jihovýchodně od Karlových Varů nad stejnojmennou obcí se tyčí zříceniny hradu Andělská Hora (dříve Engelsburg ). První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1402, kdy byl jeho majitelem Boreš z Rýzmburka. Hrad často měnil své majitele, ale díky strategické poloze se o něm vždy zajímali i panovníci a mnohokrát byl i královským hradem. Za třicetileté války v roce 1635 ho obsadili a vydrancovali Švédové. Pak už byl pouze udržován a jeho definitivní zkázu završil velký požár v roce 1718. Od té doby je neobyvatelný a pouze v podobě zříceniny. Když sem ovšem vystoupáte, budete odměněni nádherným pohledem na Krušné hory, Klínovec, Doupovské hory nebo Slavkovský les.

Andělská Hora byla častým výletním místem i pro lázeňské hosty z nedalekých Karlových Varů. Navštívil ji například J. W. Goethe nebo básník Fridrich Schiller, na jehož počest tu zasadili památný dub. Většina návštěvníků se shoduje, že místo oplývá silnou pozitivní energií, za kterou se vyplatí sem vyrazit a načerpat ji tu.

Hrad Šostýn

Jen zhruba dva kilometry od centra Kopřivnice směrem na Štramberk je zalesněný kopec a na něm stojí rozsáhlá zřícenina hradu Šauenštejn, dnes nazývaného Šostýn. Gotický hrad se původně jmenoval Schornsteina koncem 13. století jej dal vystavět hrabě Jindřich z Hückeswagenu. Padací most a štíhlá válcová věž o průměru 6,5 m tvořily vstupní a zároveň obrannou část hradu. Nejlépe se zachovalo obytné jádro hradu v jižní části nádvoří. Vnitřní hrad obepínal příkop a mohutný val. Ovšem navzdory dobrému opevnění byl už během 15. století obléhán, dobyt a poté zpustl.

Celý objekt je volně přístupný, takže si to tu můžete prohlížet dle libosti. Město Kopřivnice se o hradní areál dobře stará, na výletníky tu čekají upravené stezky včetně Lašské naučné stezky. Snadno se po ní dostanete k dalším hezkým místům v okolí, například k Bezručově vyhlídce nebo k Raškovu kameni. Z parkoviště se ke zřícenině hradu dostanete po žluté turistické značce, která vede až k turistickému rozcestí u rybníka pod Šostýnem a dále odbočkou k samotné zřícenině.

Hrad Týřov

Hrad Křivoklát zná každý, ale romantickou zříceninu přemyslovského hradu uprostřed křivoklátských lesů málokdo. Týřov patří mezi nejstarší české hrady, byl i mezi prvními, které roku 1333 Karel IV. po svém návratu do Čech vykoupil. Hrad byl pravděpodobně postaven brzy po královském hradu Křivoklátu, do jehož majetku také náležel, tj. na počátku 13. století. První historicky doložená zpráva o něm je z 20. září 1249, kdy zde král Václav I. zajal vzbouřeného syna Přemysla (budoucího krále Přemysla Otakara II.) a jeho stoupence. Týřov se těšil velkému zájmu českých králů pro své mimořádné vojenské kvality, postupně ale chátral a roku 1575 byl prý už zcela pustý.

Z velkolepého sídla na ostrohu nad řekou Berounkou, se dochovala řada obvodových zdí i romantické nádvoří, na které lze napočítat až čtrnáct věží a věžic. Podobně rozsáhlé zříceniny nejsou v Čechách až tak obvyklé i proto Týřov rozhodně stojí za návštěvu.

Auto můžete nechat i mostu ve Skryjích. A odtud se vydat po žluté značce po pravém břehu Berounky asi dva kilometry k zřícenině hradu. Cesta není náročná, ale v tomto období bývá hodně blátivá, místy je dost úzká a vede i úbočím hodně příkrého srázu. Takže to chce dobré boty a koukat, kam šlapete. Procházet budete národní přírodní rezervací, takže za pozornost stojí dívat se pozorně kolem sebe i pročíst si cedule, které potkáte cestou. Samotný výšlap k hradu je už pak pohodlný a bezpečný, jen přímo nahoře nenechte volně pobíhat děti, hrad není nijak zabezpečený a riziko pádu či úrazu tu rozhodně je.

Zdroj: www.hrady.cz, www.berounsko.net, www.ceskatelevize.cz, portal.rozhlas.cz, www.sostyn.cz, www.andelskahora.cz, www.mistopisy.cz


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související