Tereza Maxová slaví padesát a vydává unikátní knihu

Naše nejslavnější česká topmodelka, která dobyla svět.
foto: Nadace Terezy Maxové

Objevila se na všech titulkách prestižních módních časopisů. Stála před většinou světových fotografů a svou tváří propůjčila módním domům jako je Karl Lagerfeld, Hermès, Vichy, Oriflame či L’Oréal. Tereza Maxová je pojem. A nejen ve světě módy.

31. srpna oslaví Tereza Maxová životní jubileum, neuvěřitelných 50 let. A v listopadu vydává vlastní knihu. Příští rok navíc uplyne 25. let od založení Nadace Terezy Maxové, která pomáhá opuštěným dětem.

foto: Nadace Terezy Maxové

V SEDMNÁCTI OBJEVOVALA SVĚT

Narodila se v roce 1971 a ve čtyřech letech se s rodinou přestěhovala do Ústí nad Labem. Milovala sport, proto nebylo divu, že v roce 1985 ukončila základní školu se sportovně-atletickým zaměřením. Její kroky vedly na gymnázium a v roce 1989 začala studovat práva na Univerzitě Karlově. Po dvou letech školu ukončila, jelikož se ji otevíral svět modelingu.

V 17 letech uspěla na konkurzu u francouzské modelingové agentury a její profesionální kariéra započala v roce 1989. Krátce před sametovou revolucí odjela spolu s Evou Herzigovou do Paříže. Díky nevšednímu vzhledu, výraznému profilu a oduševnělé kráse, která jí odlišovala od zástupů zaměnitelných modelek, okamžitě zaujala agenturu VIVA i slavného návrháře Karla Lagerfelda. Ten si ji vybral pro svou kampaň a pak s ní další tři roky spolupracoval.

Netrvalo dlouho a Maxová se brzy objevila na titulní stránkách prestižních magazínů a stala se tváří reklamních kampaní světových značek jako jsou Donna Karan, Hermés, Fendi, Kenzo nebo L’Oreal. Na molech pak předváděla kolekce módních domů Gucci, Prada, Dior, Chanel či Yves Saint Laurent, a další. Brzy se stala nejen slavnou a úspěšnou, ale i finančně nezávislou.

OSUDOVÝ ROK

Rok 1996 se jí stal osudovým. „Žila jsem ve Spojených státech, velmi se mi dařilo, můj život byl o módě, úspěchu a cestování, tak jsem se chtěla s někým, kdo to potřebuje, podělit. Přispívala jsem na různé charitativní projekty, ale nikdy jsem nevěděla, komu konkrétně pomáhám. Souhrou okolností jsem se ocitla v pražském kojeňáku. Po této zkušenosti jsem nemohla jen tak odejít a tvářit se, že jsem nic neviděla.“ V roce 1997 založila Nadaci Terezy Maxové, která pomáhá opuštěným dětem a rodinám v krizi. Ona sama je předsedkyní správní rady a v čestném výboru nadace jsou monacký kníže Albert II. či kanadský zpěvák Bryan Adams.

V březnu 2000 se v Dánsku provdala za tenistu Frederika Fetterleina a v září téhož roku se jim narodil syn Tobias Joshua (21). V současnosti žije s manželem Burakem Oymenem, tureckým podnikatelem, s nímž má dceru Mínu (12) a syna Aidena (10). Během své kariéry okusila lesk a slávu elity světového modelingu, procestovala svět, získala respekt veřejnosti za svoji dlouhodobou charitativní činnost, ale nikdy nezapomněla na to, odkud pochází a kým je.

UNIKÁTNÍ KNIHA TEREZA

V nakladatelském domě Albatros Media vyjde v polovině listopadu unikátní kniha Terezy Maxové a Veroniky Bednářové TEREZA, se kterou můžete nahlédnout do života jedné z našich nejslavnějších topmodelek, které dobyly svět.

Její hlavní hrdinka mi na začátku naší práce řekla: „Myslím, že mám v sobě určitou rodovou odolnost.“ Měla pravdu. Její nadšení, zvídavost a touha po nových zážitcích provázejí tenhle klipovitý cestopis, plný fascinujících rodinných i pracovních fotografií, jako červená nit. Není to obsáhlá autobiografie, ale dobrodružná pouť jedné z nejslavnějších světových topmodelek za svobodou. Vrcholí vyprávěním o nadaci pro opuštěné a znevýhodněné děti, která nese její jméno a v lednu 2022 oslaví čtvrtstoletí existence.

                                                                                               Veronika Bednářová, autorka knihy 

foto: Albatros Media


Tereza Maxová je multikulturní a kosmopolitní člověk, který přináší lidem celého světa osobně i prostřednictvím své práce umění radovat se ze života. Umění budovat komunity inspirativních lidí. Umění posouvat celou společnost směrem k hodnotám, na které se sem tam zapomíná.

Dát celý život do jedné knihy však podle Terezy Maxové nebylo nikterak jednoduché. „Na začátku panovalo velké nadšení, protože jsem netušila, co to obnáší projít celý archív fotek a vracet se zpět do minulosti. Byla to taková moje psychoterapie a někdy se těžko dávaly emoce na papír. A tak jsem po dvaceti letech poprvé otevřela ručně psané deníky, kde jsem si každý den poctivě zapisovala, co dělám, kde jsem a jak se cítím – vždy velmi stručně a výstižně, ale bez obalu.“

Měla štěstí na lidi

Díky tomu se dokázala zpátky vžít do té mladé, částečně naivní holky, která do všeho šla bezhlavě a uměla si užít naplno všechny své vzestupy a pády. „O fotografie jsem neměla nouzi. Mamka měla obrovskou zásobu časopisů a já mnoho fotek z cest z foťáků na jedno použití.  Byl to takový osobní dárek sama sobě ke svým narozeninám.“

Psaní knihy nakonec nebylo pro topmodelku tak náročné, jelikož měla to štěstí pracovat s výbornou novinářkou, Veronikou Bednářovou, která je spoluautorkou unikátní knihy. „Při našem prvním setkaní, které proběhlo on-line, v rouškách, a kdy mi Veronika sdělila, že o módě a modelkách neví vůbec nic, jsem hned zavětřila, že to bude ono. Když po tom ještě do týmu přišla Zuzka Lednická ze Studia Najbrt, se svojí kreativitou, tak bylo vše jasné.“

Kniha mapuje nejen pracovní, ale i soukromý život naší nejúspěšnější topmodelky. „Jsem ráda, že můžu dát čtenářům nahlédnout do rodinné historie mých předků, mého dětství v socialistickém Československu, do zlaté éry supermodelek 90. let, začátků nadace i současnosti, to vše doplněno o fotografie, které ještě nikdy nebyly publikovány z mého soukromého archívu.  Je to můj pohled na svět i vhled do mého světa, ve kterém jsem vyrůstala a kde žiji.“


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související