Růže miluju a na zahradě je pěstuju víc jak patnáct let. Za tu dobu jsem z odborné literatury i systémem pokus-omyl nasbírala hodně zkušeností. Zde jsou…
Keříky růží sázejte na začátku podzimu, nebo raději na jaře
Výhodou podzimní sadby je, že dobře zakoření a na přelomu jara a léta už krásně kvetou. Pokud je ale vysadíte jen krátce před prvními mrazy, riskujete, že se neujmou. Při jarním sázení zase pozor na brzké vysoké teploty, vedro čerstvým sazenicím také nesvědčí.
S prořezem opatrně
Většina odborné literatury radí časté prořezávání růží, podle mých zkušeností to ale ní až tak nutné. Je pravda, že růže mají rády vzdušnost a světlo, ale když je budete stříhat moc často, nebudou keře bohaté a budou mít méně květů. Což platí i pro tolik doporučované podzimní sestřihnutí zhruba na třetinovou délku stonků. Dříve jsem to také dělala, ale pak jsem to jeden podzim nestihla a na jaře jen zírala, jak bohaté a krásně kvetoucí keře mám. Od té doby vyřezávám jen suché větve a ty, co jdou příliš do středu keře. Ostatní jen když mi přijdou moc dlouhé, husté, nebo rostou kam nemají.
Co mají růže rády?
Co ovšem růže milují, je pravidelné provzdušnění záhonů a hnojení. Podle zkušených pěstitelů jim nejlépe svědčí slepičí trus, ten ale dost nepříjemně páchne (i z krabice, kterou můžete koupit v zahradnictví). Komu nevadí, prosím, já dávám přednost běžnému hnojivu na růže a prospívají dobře.
Pořiďte jim kamarádku
Pokud vám to uspořádání zahrady dovolí, je dobré poblíž růžových keřů vysadit levanduli. Báječně si spolu rozumí, levandule zahání škůdce, brání padlí a když ji na zimu ostříháte, krásně s jejími uschlými stonky můžete růže u kořenů zakrýt a ochránit je tak před mrazem.
Na co nezapomenout
Každý odkvetlý květ je třeba hned ustřihnout. Vždy. Pokud to neuděláte, růže vytvoří plod (šípek), to jim ubírá na síle a mnohem méně pak kvetou. Se zaléváním si nemusíte dělat moc starostí, růže mají kořeny hodně hluboko, zejména ty, co už jsou na místě více let, a potřebnou vláhu si zajistí. Jen po vysazení, a pokud je velké sucho či horko, ocení večerní zalití odstátou vodou.
Co se škůdci?
Nejčastějším škůdcem růží jsou mšice. Jedním z nejvíce ekologických a nejúčinnějších způsobů, jak se jich zbavit, je jejich mechanické odstraňování jemným setřením ze stonků. Což lze provádět, pokud máte jeden malý keříček. Mnoho pěstitelů nedá dopustit na jinou možnost. Stačí prý růže večer po západu slunce postříkat obyčejnou vodou. Zkoušela jsem to a je pravda, že částečně to opravdu pomáhá, ale hlavně pro to, že proud vody stonky od mšic očistí. Většinou bývá ale nutné postřik opakovat. Další možností je chemický postřik nebo ošetření mýdlovou vodou.