Proč pěstovat myrtu? Odvěký symbol věčné lásky voní, léčí i krášlí.

Traduje se, že právě myrtou vyznal Adam Evě lásku.
foto: Pxhere.com

Podle řecké báje byla Myrta oblíbenou Venušinou kněžkou. A právě Venuše ji prý proměnila v tuto voňavou stálezelenou rostlinku, aby ji ochránila před příliš žhavým milencem.

Afrodita nosila na hlavě myrtový věneček, a proto se prý kolem všech Afroditiných chrámů myrta pěstovala. Ten důvod ale byl pravděpodobně mnohem prozaičtější. Už v antice byla využívána ke kultovním účelům, při léčení a v kosmetice. A Římané ji hojně používali i v kuchyni, zejména k pečeným masům, například z divočáka.

foto: Ceskesvatby.cz

Keřík, bez jehož snítky se dodnes neobejde žádná svatba (vždyť je také starodávným symbolem lásky i panenství), si můžete pěstovat i vy. Je velmi dekorativní a krásně voní, zejména, když se rozkvete drobnými bílými kvítky.

Myrta velmi dobře snáší pěstování v nádobách, má ráda plné slunce, hojnou zálivku, nejlépe odstátou vodou a odspodu. Přemokření jí ale nesvědčí. Jako pravá Středoevropanka nemá ráda mráz, přes zimu je jí nejlépe na světlém vzdušném místě při teplotě kolem 5 až 10 stupňů. Při teplejším přezimování se do ní dávají škůdci, zejména štítěnky a mšice.

Na jaře ocení přesazení, ale starší rostliny nepotřebují každoročně. Naopak jsou raději, když je klidně necháte i pár let, dokud jim stačí květináč. Myrtu můžete tvarovat dle libosti. Krásné jsou ty na kmínku, zastřižené do kulata i ponechané jako přírodní keř.

foto: Elena Taranenkoo

Hojné možnosti využití

Kromě dekorativního účelu nabízejí snítky i květy myrty široké možnosti využití. Květy se suší a přidávají do směsí potpourri nebo i čerstvé přidávají do ovocných salátů. Prášek s rozmělněných poupat se užívá jako koření. Lístky se přidávají k pečenému masu a plody se drtí a používají podobně jako bobulky jalovce.

Myrta je antiseptická, vývar z větviček se přidává do politur na nábytek a květy i listy se rozdrcené přidávají do mastí proto pigmentovým skvrnám. Nebo se destilují a výluh se používá jako pleťová voda na problematickou pleť. Vývar z plodů je vhodný také jako oplach na tmavé vlasy. Dodává jim lesk a podporuje tmavý odstín. Nálev z listů má svíravé účinky a hodí se i k oplachům při hemoroidech a podlitinách. Jako čaj je doporučován při lupence a zánětu dutin.

A ještě bonus navíc! Pokud máte na terase myrtu, budou vás mnohem méně obtěžovat komáři. Zato voňavé květy lákají včely, takže se připravte na pořádný bzukot.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související