Slunečné zasněžené pláně v Korutanech na vás počkají

Korutany Rakousko
Foto: archiv CKPC & Nev Dama

O výletech na hory si zatím můžeme nechat jen zdát. Přesto není od věci se pokochat tím, kam vyrazit, hned jak to půjde. Navíc když existují místa, kde se sníh drží až 330 dní v roce.

V Korutanech, nejjižnější spolkové zemi Rakouska slunce svítí skoro pořád. Až tři sta dnů v roce. Člověk si tu tak do sytosti užije malebnou přírodu, a to opravdu celoročně. Kouzlo nejkrásnějších alpských vrcholků, mezi kterými se rozkládají průzračná jezera, můžete obdivovat i na jejich hladině, kde se odráží horské štíty.

foto: archiv CKPC & Nev Dama

NEODOLATELNÝ MÖLLTAL

Ale co si budeme povídat, spousta lidí sem jezdí hlavně kvůli lyžování. Toho si tu můžete do sytosti užít na ledovci, který najdete v Korutanech na konci údolí Mölltal. Cesta k němu začíná u městečka Heiligenblut a pokračuje směrem k východu k obcím Winklern, Flattach, Obervellach a Mallnitz a končí u jezera Millstätter See. Nádherný lyžařský areál leží na ledovci v nadmořské výšce od 2100 do 3120 m n. m. Jistota sněhu je zde stoprocentní a naláká vás sem i převýšení sjezdových tratí, které jsou až 1000 metrů.

foto: archiv CKPC & Nev Dama

SEZONU JEŠTĚ ZAHÁJIT STIHLI

Mezi Čechy jsou Korutany hodně oblíbené. Je to sem sice o kousek dál než do jiných oblíbených rakouských středisek, ale ta téměř jistota krásného počasí a skvěle upravených tratí láká. I proto v korutanském Mölltalu na jihovýchodě Rakouska CKPK a Nev Dama pro své klienty pravidelně pořádá zahájení zimní sezony. Letos tomu bylo již po patnácté. Vše se stihlo doslova za pět minut dvanáct. Krátce po openingu se v Rakousku přijala nová omezení znemožňující provoz horských středisek. Opatření by měla trvat do konce listopadu. Doufejme, že bude následovat rozvolnění restrikcí. A pak co? Opět hurá na hory!

foto: archiv CKPC & Nev Dama

Opening organizuji už jen z toho důvodu, že mě těší, když si lidé přijedou odpočinout a zalyžovat. Na začátku to byl pokus a stala se z toho tradice, kterou letos opakujeme už po patnácté, řekl o slavnostním zahájení majitel cestovní kanceláře CKPK a organizátor akce Petr Kopal

foto: archiv CKPC & Nev Dama

V Korutanech v doprovodu známých tváří

Pozvání na opening letos přijali i Jan Čenský, Jan Antonín Duchoslav, Pavel Nečas a David Suchařípa. „Přínos hor je jednoznačný. Zaprvé je to zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Zadruhé je to pro milovníky hor a zimních sportů úžasný zážitek. Koukat na vrcholky zasněžených Alp a svištět dolů svahem je pro lyžaře terapie. Myslím si, že v současné době je potřeba nejen o zdraví fyzické, ale i o to psychické dobře pečovat,“ konstatuje Jan Antonín Duchoslav.  

foto: archiv CKPC & Nev Dama

Součástí zahájení sezony bylo i testování lyží známých značek. Toho využil i herec David Suchařípa, který během zimní sezóny lyže zouvá málokdy. „Když to jde, tak bývám na horách celou zimu. Loňskou sezónu jsem byl 60 dní na horách. Pro mě je to nejlepší dovolená. Atmosféra a majestátnost zasněžených vrcholků je pro mě nejvíc,“ svěřuje se David, který si splnil už mnoho lyžařských snů a doufá, že si brzo zalyžuje i v americkém Coloradu.


VSTUP Z ČR DO RAKOUSKA

Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko Českou republiku z hlediska výskytu koronaviru mezi rizikové oblasti.  Znamená to, že osoby přijíždějící z ČR jsou povinny od 31.10.2020 při vstupu do Rakouska předložit lékařsky potvrzený test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2), který nesmí být starší 72 hodin. Informace naleznete na webových stránkách MZV. Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

VSTUP Z RAKOUSKA NA ÚZEMÍ ČR

Podmínky vstupu do ČR naleznete na stránkách MV ČR a na stránkách MZV ČR. V současné chvíli je po návratu z Rakouska na území ČR nutné vyplnění elektronického příjezdového formuláře  a do pěti dnů předložení negativního testu na COVID-19 nebo povinná karanténa.

Tak kam vyrazíme?

Letošní sezona ještě rozhodně není ztracená. Všichni věříme a doufáme, že se v nebližších týdnech situace zlepší a budeme moct vyrazit. V případě příznivého vývoje by se lyžařská střediska v Rakousku mohla pro veřejnost otevřít od 1. 12. 2020. Do 30. 11. 2020 platí uzavření ubytovacích zařízení, turistických služeb a další omezení. Aktuální nabídku lyžařských zájezdů od Nev-dama včetně aktuálních informací o vývoji situace najdete zde.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související