Fotografie, které vznikly při objevení Tutanchamonovy hrobky, byly nyní díky nejmodernějším technologiím nově zrekonstruovány. Ožily v barvách, jsou ostřejší a ukazují více detailů. Odhalují tak mnohé nové poznatky z tohoto objevu století.
Původní 100 let staré skleněné negativy, které pořídil profesionální fotograf amerického Metropolitního muzea umění Harry Burton, byly znovu osvíceny speciální metodou. A díky tomu jsou nyní nové fotografie výrazně kvalitnější, ostřejší a také barevné. Odhalují tak mnohem lépe původní stav nalezeného pokladu a mnohem více detailů všech objevených předmětů než tu původní černobílé.
Archeolog Howard Carter, který Tutanchamonu hrobku objevil, měl tenkrát velké štěstí. V egyptském Údolí králů pracoval s jinými archeologickými výpravami právě Harry Burton a mohl tak celý nález zdokumentovat.
Celkem pro Howarda Cartera vyfotografoval přes 3 400 snímků! Tyto fotografie vznikly během výkopových prací a především při vynášení a katalogizování jednotlivých částí Tutanchamonova pokladu v letech 1922 až 1932. Dokládají tak přesný nálezový stav exponátů a jejich obarvení a výrazně vyšší kvalita jim nyní ještě přidává na reálnosti.
Oslavy jedinečného pokladu
Je to už sto let, co objevil britský archeolog a egyptolog Howard Carter vchod do hrobky Tutanchamona a nahlédl do ní. Uvnitř se nacházely tři tisíce let staré netknuté poklady nevyčíslitelné hodnoty. Díky tomuto objevu a úsilí Cartera se tak dochovaly cenné nálezy i pro další generace. Máte chuť je zhlédnout i včetně zmíněných fotografií také vy? Zamiřte do Brna.
K výročí objevení Tutanchamonovy hrobky je na brněnském Výstavišti až do konce roku k vidění Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady. Je sestavená přesně tak, jak byla hrobka objevená. Návštěvníci tak mají možnost vidět stovky vzácných předmětů. Včetně světoznámé zlaté posmrtné masky Tutanchamona a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů tak, jak tento objev spatřil jeho objevitel Carter.
Tajemství a mystérie
A protože faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředené mnoha tajemstvími a mystérii, v rámci výstavy návštěvníci mnohé poodhalí.
4. listopadu 1922 poslal Carter do Británie telegram, ve kterém stálo, že učinil nádherný objev v Údolí králů. Velkolepou hrobku s neporušenými pečetěmi. Podařilo se mu najít Tutanchamona, jednoho z posledních vládců 18. dynastie. Krypta obsahovala pohřební výbavu, trůn, šperky, sošky, válečné vozy či oděvy čítaly na tisíce kusů a dnes zabírají 12 místností Egyptského muzea v Káhiře. Hlavním objevem však byl sarkofág se zlatou posmrtnou maskou.
zdroj: JVS Group