Tip na nečekaně překvapivý výlet: Tajemné Trentino

Podzim je tu okouzlující.
foto: Travel Advance

Většina z nás zná italskou provincii Trentino jako skvělou lokaci na lyžování. Tenhle krásný kousek světa toho ale nabízí mnohem víc. A to v každé roční době. Teď na podzim ovšem vyniká neobyčejným kouzlem.

Trentino – to je jedinečná příroda i spousta míst plných překvapení. Místo jako stvořené na skvělou dovolenou, ať už rádi chodíte po horách, jezdíte na kole nebo se jen tak touláte přírodou či půvabnými městečky. O tom, že se tu všude skvěle jí i pije se snad nemusíme ani zmiňovat. A překvapivě krásných míst je tu opravdu hodně. Mnohá mají i bohatou historii, dokonce nám Čechům velmi blízkou. Která tu určitě nesmíte minout?

Nápisy pastýřů na Monte Cornòn

V údolí Valle di Fiemme se nachází vápencový masiv Monte Cornòn. Po staletí jím procházela po stezkách stáda hnaná pastýři, po kterých tu zůstaly tisíce nápisů vtištěných do skal. Vznikaly v průběhu pěti století – od 15. do 20. Objevit tu můžete více jak 47 tisíc nápisů, včetně iniciál, akronymů, dat, jmen, počtů hospodářských zvířat, vyobrazení zvířat i pozdravů… Existuje 8 možných tras, po kterých se sem lze vypravit. Například trasa „Cava dal Bol“ stoupá ze Ziano di Fiemme po turistické cestě 509 ve směru Valaverta až k Masi v lokalitě Zanon. Pokračuje ke „Cava dal Bol“, stěně, která nese stopy více než 600 nápisů. Následující etapy vedou k dalším stěnám – na této trase je jich celkem 7. Jsou plné piktogramů a nápisů. Poté se vrací zpět do lokality Zanon.

Stezka kaňonem

Zvuk vody, bezpočet malých kapek, které se zdají být zavěšené ve vzduchu mezi úzkými stěnami, barvy a bohatost vegetace uchycené na skalách…. Kaňon Orrido di Ponte Alto je kouzelné místo, které najdete jen pár minut od centra Trenta. Vyniká i systémem regulace toku, který chránil město před bleskovými povodněmi. Používán byl od středověku a patří mezi nejstarší na světě. Stezka mezi stěnami kaňonu byla slavnostně otevřena na počátku dvacátého století, následně byla ale z bezpečnostních důvodů na dlouhou dobu uzavřena. Nyní je opět přístupná, ovšem pouze v doprovodu průvodců. Pro vstup do soutěsky si musíte rezervovat lístek online na www.ecoargentario.it.  Z Trenta a z Perginesem sem jezdí příměstské autobusy nebo můžete jet městskými autobusy do Cognoly (předměstí Trenta), odkud je to asi 10 minut pěšky. Při cestě autem lze zaparkovat u sportovního centra v obci Cognola ve via Ponte Alto.

Past na ptáky

Passo della Croccola je starodávný průsmyk mezi údolím Adige a údolím Cembra, obklopený bukovými lesy. Tady objevíte „Roccolo del Sauch“ – skutečný labyrint vegetace, vybudovaný pro lovecké účely. Vyrazit můžete od jezera Lago Santo. Z parkoviště se jde kousek zpátky po asfaltované cestě, potom odbočte vpravo po lesní cestě a následujte značení „Roccolo Sauch“. Dostanete se na místo Pozze a poté na Passo della Croccola. Za pět minut dojdete ke slavné „pasti na ptáky“. Jedná se o rostlinnou konstrukci z buků a jedlí specificky propletených a prořezaných, takže vytvářejí průchozí chodby s travnatou mýtinou uprostřed. Pokaždé, když se na prostranství uprostřed chodeb shromáždilo větší množství ptáků, z budky po hvizdu ptáčník zamával strašákem. Následný pokus ptáků uletět zastavila téměř neviditelná síť, natažená mezi oblouky chodeb. V roce 1968 byl tento způsob lovu zakázán, lokalita se však stala důležitou pozorovatelnou migrace ptactva.

Projdete krajinou, která je na podzim, díky rozmanitosti rostlin v těchto lesích, plná neobvyklých a úchvatných barev. foto: travel-advance

Poustevna ve skalách

Při pohledu ze silnice, která stoupá údolím Valle del Leno, objevíte malý kostelík, který téměř splývá se skálou. Jako by se jí držel. Vede sem 102 schodů vytesaných do skály ve srázu nad řekou Leno a nad několika přírodními jezírky s křišťálově čistou vodou. Některé z přírodních převisů a malých jeskyní v polovině skalní stěny už od roku 753 n. l. využívali mniši a poustevníci, pravděpodobně z kláštera Monastero di Bobbio v Piacentinu. První kostel tu byl postavený v přírodním převisu na přelomu 10. a 11. století. Vlastní poustevna tu pak vyrostla v roce 1319 a dostala jméno po irském světci Colombanovi. Ten žil v letech 543 až 615 a podle jedné legendy zabil draka, který tuto jeskyni obýval. Výlet můžete završit tím, že se vnoříte do soutěsky potoka Leno, která vede do nedaleké umělé nádrže San Colombano, jejíž vody hýří všemi odstíny zelené.

Poustevna San Colombano se tyčí v obci Trambileno, pár kilometrů od Rovereta. foto: travel-advance

Po stopách předků

Trentino sehrálo i velkou roli v bojích první světové války a mnoho českých vojáků tu položilo svůj život. Bránili zde pevnost Forte Dosso delle Somme a ukrývali se v zákopech, kterým se dnes přezdívá Vlčí stezka. Ačkoliv se na první pohled zdá, že Vlčí stezka je přírodní úkaz, ve skutečnosti ji zde vyhloubili právě rakousko-uherští vojáci. Kromě překrásných výhledů můžete po cestě stezkou pozorovat i patrné pozůstatky stanovišť, pozic střelců, pozorovatelen a mnoha úkrytů vytesaných do skály. Zákopy společně s přilehlou pevností sloužily k obraně jižní fronty.Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související