Jak se zbavit akné? Co pomáhá a co naopak nikdy nedělat?

foto: Unsplash

Čistá, zdravá pleť je pro mnohé z nás nedostižným snem. Akné trápí nejen náctileté, ale i ty, kdo mají pubertu už dávno za sebou. Často ovšem úplně zbytečně, protože správná péče mnohé napraví. Leckdy uzdraví pleť zcela. Stačí vědět, jak na to.

Když se na tváři objeví jakýkoli menší či větší pupínek, reakce většiny z nás je jednoznačná. Vymáčknout. Odstranit. Vyzmizíkovat. Akné ale bohužel odmítá tuhle strategii poslouchat. A k naší zlosti se objevuje dál a leckdy v hojnější míře. Co s tím? Mírnější formy akné je možné zmírnit či zcela vyléčit dostupnými prostředky z lékárny nebo správně vybranou pečující kosmetikou. Nejčastějšími hojivými složkami bývá tea tree oil, zinek, kyselina salicylová a další látky. Nevyvážená strava, nezdravý životní styl a stres problém obvykle zhoršují, ale v naprosté většině případů je za výskytem akné hormonální nerovnováha. Proto pokud je výskyt boláčků výraznější, je na místě vždy návštěva dermatologa. U žen případně i gynekologa, který může doporučit vhodnou terapii. A při domácí péči je nutné postupovat nadmíru opatrně. Co tedy dělat, jaké prostředky opravdu fungují a čemu se obloukem vyhnout?

První pomoc: led

Místo zánětu je potřeba především zklidnit a zmírnit otok, což skvěle obstará kostka ledu. Zabalte ji do kapesníku a přidržte na místě po dobu tří až čtyř minut. Opakujte několikrát během dne, pupínek se opravdu zmírní, přestane být tak patrný a zánět začne ustupovat. Nejhorší co můžete udělat je, že zanícené místo začnete násilně vymačkávat. Zánět tím jen podpoříte a hojení rozhodně neurychlíte, právě naopak. Zklidnění zánětu je vždy ta nejlepší cesta.

S.O.S prostředky

Možností, čím akné v akutní fázi zmírnit, máme samozřejmě více. Pokud odcházíte do práce, je nejefektivnější potřít místo čajovníkovým olejem (tea tree oil), který je jako přírodní antiseptikum nepřekonatelný. Jedinou nevýhodou je jeho výrazná vůně, ale na pupínek opravdu stačí jen malinké množství. Pokud jste doma, zkuste obyčejné droždí. Malé množství rozmíchejte s kapkou vody a pastu naneste na zanícené místo. Funguje to skvěle, a další výhodou je, že mizí nejen zánět, ale i začervenání, které ho doprovází. Další možnost je nanést na zanícené místo trochu rozdrceného aspirinu smíchaného s vodou. Aspirin totiž obsahuje kyselinu salicylovou, což je špičkový bojovník proti akné.

Nedráždivá kosmetika

Tady se samozřejmě pohybujeme na tenkém ledě, protože každá pleť je jiná, ale obecně platí, že i ta problematická potřebuje co nejšetrnější zacházení. Řadu na akné i v dospělém věku má například značka Bioderma (jemný peeling pro vyhlazení pleti Sébium Night peel). Velmi povedené přípravky má i Eucerin (DermoPure Sérum pro regeneraci pleti), ale oceníte i jejich krycí korektor Dermopure, který nedokonalosti nejen kryje, ale zároveň i hojí. Vybírat můžete i bylinnou kosmetiku, mnohým vyhovuje například řada s levandulí nebo rozmarýnem. Na pleť s akné nepoužívejte pleťové vody s alkoholem ani dráždivá mýdla, vytváří disbalanc přirozeného pH pleti a tím její stav ještě zhoršují. Zvláštní pozor si dávejte u zralejší pleti s akné, které má sklon k vysušování. Vhodnější bývá v tomto případě speciální laserové ošetření na některé z klinik estetické medicíny, které cíleně hojí zanícená místa, aniž by pleť vysušovalo.

S kyselinami opatrně

Na pleť se zaníceními místy nikdy nepoužívejte mechanický peeling. Nejenže ji zbytečně dráždí, ale roznáší bakterie způsobující akné po celém obličeji a tím jen násobí výskyt pupínků. Naopak vhodné jsou enzymatické peelingy založené na kyselině salicylové nebo glykolové. Ale ani s nimi se to nesmí přehánět. Jejich působením se póry čistí a dochází ke zrychlenému olupování nejsvrchnější části pokožky, omezení tvorby mazu i tlumení zánětu. Ve chvíli, kdy ale jejich působením pleť zčervená a zhrubne, je potřeba je okamžitě vysadit a počkat, až se pokožka zregeneruje. Vždy se i dívejte, jakou koncentraci daný přípravek obsahuje a raději volte ty jemnější.

Za akné v dospělosti se nestyďte

Až 30 % žen (a 10 % mužů) má problémy s pletí i v dospělosti, někteří dokonce celoživotně. Na vině bývá nejčastěji hormonální nerovnováha, ke které ještě přispívá špatná životospráva (příliš tučných a průmyslově upravených potravin), nevhodný životní styl (málo pohybu na čerstvém vzduchu, celodenní pobyt v klimatizovaných prostorách), kouření i zvýšená spotřeba alkoholu. V těchto případech je samozřejmě na místě odstranit či minimalizovat škodlivé vlivy, ale také se vypravit za dermatologem, který nejlépe zjistí příčinu a navrhne řešení. V zásadě platí, že pokud nepomáhají volně dostupné prostředky a problém přetrvává déle než tři měsíce, nebo se zhoršuje, je konzultace s lékařem rozhodně na místě.

Hygiena na prvním místě

Jak už jsme si řekli, záněty v kůži způsobují bakterie, proto je vhodné často měnit povlak na polštáři (perte je alespoň na 60 stupňů), to samé platí o ručnících či žínkách. Pozor si dávejte také na houbičky na make-up a štětce, i ty by se měly vymývat co nejčastěji.

Zvažte potravinové doplňky

Různých doplňků stravy určených pro problematickou pleť je na trhu více. Většinou se v nich objevují vitaminy i minerální látky v různých koncentracích. Z několika srovnávacích studií ovšem vyšlo, že důležitý je především zinek. Ve dvojité zaslepené studii provedené v americké National Library of Medicine v roce 2001 porovnávali účinky zinku s perorálním antibiotikem minocyklinem, které se předepisuje při závažnějších formách akné. Studie ukázala, srovnatelné výsledky, ačkoli pokračující užívání minocyklinu bylo v průběhu studie účinnější a mělo o měsíc rychlejší efekt. Přesto je tento závěr velmi překvapivý, vzhledem i k faktu, že zinek je volně dostupný, a navíc s jeho užíváním nejsou spojené vedlejší (vzácnější) účinky jako u antibiotik, zejména vznik pigmentových skvrn a závratě.

Zdroj: PubMed (nih.gov), healthline.com, dermnetnz.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související