Jak se zbavit akné? Co pomáhá a co naopak nikdy nedělat?

7 osvědčených rad
foto: Matt Moloney

Čistá, zdravá pleť je pro mnohé z nás nedostižným snem. Akné trápí nejen náctileté, ale i ty, kteří mají pubertu už desítky let za sebou. Často ovšem úplně zbytečně, protože správná péče mnohé napraví. Leckdy uzdraví pleť zcela. Stačí vědět, jak na to.

Když se na tváři objeví jakýkoli menší či větší pupínek, reakce většiny z nás je jednoznačná. Vymáčknout. Odstranit. Vyzmizíkovat. Akné ale bohužel odmítá tuhle strategii poslouchat. A k naší zlosti se objevuje dál a leckdy v hojnější míře. Co s tím? Sesbírali jsme pro vás u dermatologů i kosmetiček ty nejosvědčenější rady a postupy, jak se s nechtěnými pupínky vypořádat. Jednou pro vždy! Co tedy dělat, jaké prostředky opravdu fungují a čemu se obloukem vyhnout?

První pomoc: led

Místo zánětu je potřeba především zklidnit a zmírnit otok, což skvěle obstará kostka ledu. Zabalte ji do kapesníku a přidržte na místě po dobu tří až čtyř minut. Opakujte několikrát během dne, pupínek se opravdu zmírní, nebude tak patrný a zánět začne ustupovat.

foto: Unsplash

S.O.S prostředky

Možností, čím akné v akutní fázi zmírnit, máme samozřejmě více. Pokud odcházíte do práce, je nejefektivnější potřít místo čajovníkovým olejem (tea tree oil), který je jako přírodní antiseptikum nepřekonatelný. Jedinou nevýhodou je jeho výrazná vůně, ale na pupínek opravdu stačí jen malinké množství. Pokud jste doma, zkuste obyčejné droždí. Malé množství rozmíchejte s kapkou vody a pastu naneste na zanícené místo. Funguje to skvěle a další výhodou je, že mizí nejen zánět, ale i začervenání, které ho doprovází. Další možnost je nanést na boláček trochu rozdrceného aspirinu smíchaného s vodou. Aspirin totiž obsahuje kyselinu salicylovou, což je špičkový bojovník proti akné.

DermoPure Noční sérum, Eucerin, 445 Kč

Nedráždivá kosmetika

Tady se samozřejmě pohybujeme na tenkém ledě, protože každá pleť je jiná, ale obecně platí, že i ta problematická potřebuje co nejšetrnější zacházení. Skvělou řadu na akné i v dospělém věku má například značka Bioderma, osobně nedám dopustit na jejich jemný peeling pro vyhlazení pleti Sébium Night peel, které mě už mnohokrát zachránilo. Velmi povedené přípravky má i Eucerin (DermoPure Sérum pro regeneraci pleti), ale oceníte i jejich krycí korektor Dermopure, který nedokonalosti nejen kryje, ale zároveň i hojí. Na pleť s akné nepoužívejte pleťové vody s alkoholem ani dráždivá mýdla, vytváří disbalanc přirozeného pH pleti a tím její stav ještě zhoršují.

Sebium Nightpeel, Bioderma, 40 ml, 499 Kč

S kyselinami opatrně

Na pleť se zaníceními místy nikdy nepoužívejte mechanický peeling. Nejenže ji zbytečně dráždí, ale roznáší bakterie způsobující akné po celém obličeji a tím jen násobí výskyt pupínků. Naopak vhodné jsou enzymatické peelingy založené na kyselině salicylové nebo glykolové. Ale ani s nimi se to nesmí přehánět. Jejich působením se póry čistí a dochází ke zrychlenému olupování nejsvrchnější části pokožky, omezení tvorby mazu i tlumení zánětu. Ve chvíli, kdy ale jejich působením pleť zčervená a zhrubne, je potřeba je okamžitě vysadit a počkat, až se pokožka zregeneruje. Vždy se i dívejte, jakou koncentraci daný přípravek obsahuje a raději volte ty jemnější.

Za akné v dospělosti se nestyďte

Až 30 % žen (a 10 % mužů) má problémy s pletí i v dospělosti, někteří dokonce celoživotně. Na vině bývá nejčastěji hormonální nerovnováha, ke které ještě přispívá špatná životospráva (příliš tučných a průmyslově upravených potravin), nevhodný životní styl (málo pohybu na čerstvém vzduchu, celodenní pobyt v klimatizovaných prostorách), kouření i zvýšená spotřeba alkoholu. V těchto případech je samozřejmě na místě odstranit či minimalizovat škodlivé vlivy, ale také se vypravit za dermatologem, který nejlépe zjistí příčinu a navrhne řešení. V zásadě platí, že pokud nepomáhají volně dostupné prostředky a problém přetrvává déle než tři měsíce, nebo se zhoršuje, je konzultace s lékařem rozhodně na místě.

foto: Unsplash

Hygiena na prvním místě

Jak už jsme si řekli, záněty v kůži způsobují bakterie, proto je vhodné, co nejčastěji měnit i povlak na polštáři (perte je alespoň na 60 stupňů), to samé platí o ručnících či žínkách. Pozor si dávejte také na houbičky na make-up, i ty by se měly vymývat co nejčastěji. Samostatnou kapitolou jsou roušky, respektive respirátory. Ty měňte co nejčastěji a pokud je používáte opakovaně, perte je.

Zvažte potravinové doplňky

Různých doplňků stravy určených pro problematickou pleť je na trhu více. Většinou se v nich objevují vitaminy i minerální látky v různých koncentracích. Z několika srovnávacích studií ovšem vyšlo, že důležitý je především zinek. Ve dvojité zaslepené studii provedené v americké National Library of Medicine v roce 2001 porovnávali účinky zinku s perorálním antibiotikem minocyklinem, které se předepisuje při závažnějších formách akné. Studie ukázala, srovnatelné výsledky, ačkoli pokračující užívání minocyklinu bylo v průběhu studie účinnější a mělo o měsíc rychlejší efekt. Přesto je tento závěr velmi překvapivý, vzhledem i k faktu, že zinek je volně dostupný, a navíc s jeho užíváním nejsou spojené vedlejší (vzácnější) účinky jako u antibiotik, zejména vznik pigmentových skvrn a závratě.


Vzorná péče o pleť i tělo, drahé líčení… A výsledek pořád nic moc? Bude někde chyba! Ale kde?

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související