LIPOSUKCE: Vše, co musíte vědět, než se rozhodnete

Ano či ne?
Liposukce
foto: archiv redakce

Nějaký ten větší či menší špíček máme na sobě asi všichni. A možnost nechat si ho jednoduše odsát, zní velmi lákavě. Vše má ovšem své ale.

Liposukce patří k bezpečným výkonům plastické chirurgie s prakticky okamžitým efektem. To je ta dobrá zpráva. Mějte ovšem na paměti, že tento zákrok rozhodně neléčí obezitu, ale pomáhá odstranit ložiska tukových buněk z míst, kde se ani za nic nechtějí hnout. Většinou se doporučuje těm, kdo pravidelně cvičí, zdravě se stravují, a přesto je trápí některá z problematických partií – nejčastěji břicho, boky, hýždě, stehna. Ale často také paže, oblast kolen či podbradek.

V současné době má estetická chirurgie k dispozici několik typů liposukcí, respektive technik odsátí tuku. Která bude právě pro vás ta nejlepší, pozná jen zkušený lékař. Pokud o ní opravdu uvažujete, objednejte se na konzultaci na některou z klinik plastické chirurgie. Jen tak zjistíte, zda je pro vás liposukce vhodná a jaké metoda by byla nejlepší. Zkušený lékař vám také vysvětlí všechna případná rizika i jaký efekt můžete po zákroku očekávat. S nerealistickými přáními se totiž lékaři setkávají celkem běžně.

foto: Jaroslav Fikota pro kliniku Esthé

TRVALÝ EFEKT

„Liposukce opravdu není náhradou za cvičení, stejně jako nenahrazuje dietní opatření, redukci váhy či zdravý životní styl,” vysvětluje MUDr. Karel Urban z kliniky Esthé „Jde o metodu dotvarování těla a odstranění tukové tkáně z partií, které mají často genetickou dispozici k nahromadění tukových buněk.“ 

Pokud tedy toužíte po dokonalejším těle, kombinací zdravého životního stylu, cvičení a liposukce se rozhodně výsledek dostaví. „Zákrok je jednorázový a obvykle ho není nutné opakovatNa naší klinice nabízíme klasickou, vibrační a nejčastěji Vaser ultrazvukovou liposukci. Obvykle se provádí v krátké celkové anestézii, ale při menším rozsahu odsávané plochy můžeme výkon provést i v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci, popisuje Urban.  

METODA OBLÍBENÁ I U MUŽŮ

Přestože zákroky u žen převažují, liposukci si oblíbili i muži. „Ano, i pánové si nechávají čím dál tím čaštěji odsát nadbytečné tukové polštáře. U mužů se ovbykle jedná o břišní stěnu, boky, zvětšená prsa (pseudogynekomasthie), nebo podbradek,“ dodává MUDr. Karel Urban.  

JAK DLOUHO ZÁKROK TRVÁ?

Záleží na rozsahu, ale většinou dvě až tři hodiny. Na samotný zákrok se nijak zvlášť připravovat nemusíte. Po operaci je pak důležité pravidelné nošení kompresivního prádla, které brání otokům a urychlí odtok zbytku tumescenční tekutiny. Cena zákroku začíná na 8 000 Kč.

Celková doba hojení je obvykle několik týdnů, během kterých je vhodné se vyvarovat větší tělesné námahy, cestování letadlem, slunění. Ideální dobou pro operaci jsou zimní měsíce, ale provádí se po celý rok.


MUDr. Karel Urban / foto: Jaroslav Fikota pro kliniku Esthé

MUDr. Karel Urban

Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě své činnosti na soukromé Klinice plastické chirurgie Esthé, které je spoluvlastníkem a kde se specializuje především na estetickou chirurgii, pracuje od roku 1998 také na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se zaměřuje hlavně na rekonstrukční plastickou chirurgii. Zde téměř sedm let působil i ve funkci primáře kliniky a současně zde provádí i výuku studentů 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Patří také do týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu. Je spoluzakladatelem Nadačního fondu Femina, který pomáhá ženám s rakovinou prsu.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související