Jak správně vybrat džíny? Pozor na pas i zdobení

foto: Unsplash

Nejsou džíny jako džíny. Někdy mohou potěšit, jindy zase zesměšnit. Džíny jsou klasika, která se může stát dobrým sluhou, nebo zlým pánem. Záleží na správném výběru, ke kterému někdy potřebujeme i odborné oko.

Džíny má sice v šatníku každá z nás a jejich nabídka v obchodech je široká, ovšem umíme vybrat ty správné na naši postavu? Pokud ne, je čas si nechat poradit. Dají se pak skvěle kombinovat a nosit nejen ve volném čase, ale s těmi správnými doplňky i do práce. Co při jejich výběru zohlednit a na co si dát pozor, radí stylistka Barbora Havlíková.

zdroj: Jitka Pavlova pro Metropole Zličín (4), Unsplash (13)

Vyšší pas prodlouží a zeštíhlí 

Většině typů postav nejlépe sedí džíny s vyšším pasem sahajícím až k pupíku. Pomůžou pas definovat a zdůraznit jej, navíc opticky prodlouží a zeštíhlí nohy. Naopak džíny s nízkým pasem končí na bocích, vytváří optickou horizontální linii v té nejširší části trupu. To má za následek zdánlivé rozšíření boků i stehen, navíc disproporčně protáhnou trup a zkrátí nohy. Jedinou výjimkou je postava s větším bříškem, tam stylistka Barbora Havlíková doporučuje volit střih se středně vysokým pasem, kde bude pas kalhot sahat pod pupík. Nejširší částí této postavy nejsou totiž boky, ale právě pas, proto je potřeba jeho linii lehce snížit. 

Střih, který lichotí 

I když asi všechny ženy milují slim nebo skinny jeans, pozor na ně! Právě v úzkém střihu nohavic totiž nejvíce vyniknou všechny nedokonalosti. Daleko lichotivější je rovný střih, který vyrovná většinu disproporcí. Když pak spodní část nohavic trochu rozšíříte do tzv. “flare jeans”, krásně tím zdůrazníte ženskou postavu, kdy rozšíření na nohavicích koresponduje s úzkým pasem a širšími boky. 

Pro menší postavy jsou ideální délky nohavic tzv. “bootcut”, které jsou delší a nosí se s vyššími botami. Ty totiž překrývají skoro až na zem a tím krásně opticky prodlouží nohy i celou postavu.

říká Barbora Havlíková, stylistka

Kapsová věda 

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát důležité, pozornost je třeba věnovat i kapsám, které opticky dotváří celkový dojem. Příliš velké nebo naopak žádné kapsy zvětšují zadeček. V těchto případech totiž vznikne velká plocha, která není ničím rozčleněná, což dává optice prostor pro zdánlivé zvětšení. Nepomohou ale ani příliš malé. Tady totiž dochází k problému kontrastu, kdy oproti malým kapsičkám bude pozadí opět působit disproporčně a mohutně. Až najdete tu správnou velikost kapes, dejte ještě pozor na jejich pozici. Ty umístěné příliš na bocích, zadeček rozšiřují, kapsy posazené až moc nízko budou zadeček opticky stahovat dolů a vytvářet dojem, že padá.

Modrá je dobrá 

Nejuniverzálnější barvou je tmavě modrá bez jakéhokoliv šisování a zdobení. Hodí se jak do volnočasových outfitů, tak i k lodičkám a elegantním outfitům. Další v řadě jsou pak šedá a černá. Jak ale říká stylistka Bára Havlíková, pozor na černé skinny jeans, které často působí spíš jako legíny. U tohoto střihu vypadá lépe sepraná černá džínovina nebo zmíněná šedá.

Zdobení a aplikace

Jakákoliv aplikace nebo zdobení opticky přitahuje pozornost a tím pádem i zdůrazňuje danou partii, a to včetně šisování. Protože jak všechny moc dobře víme, světlé barvy rozšiřují. Takže například výrazné zesvětlení na stehnech u tmavých džínů je opticky rozšíří. Podobný efekt mají i roztrhané džíny nebo výšivky na džínovině. Pokud tedy nemáte dokonalou postavu, pozor na to.  


Barbora Havlíková, stylistka

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a po ukončení se tomuto oboru chvíli věnovala. Pak se ale začala věnovat módě, stylu a designu. Absolvovala kurz stylingu ve Škole stylu, kde momentálně i pracuje. S kolegyní Kateřinou Dankovou založila Stylecode, kde vytváří styling na focení, pro televizní natáčení, soukromou klientelu i reklamní projekty.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související