Karin Krajčo Babinská: „Jsem překvapená a šťastná.“

foto: Jaroslav Fikota

Režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská se může radovat. Velké pocty se jí dostalo v anketě Český bestseller, kde získala cenu čtenářů. Nejoblíbenější knihou za rok 2022 se stala její kniha Tsunami. Vyhlášení proběhlo v prostorách Klastru umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce. 

Každoročně udílené ceny Český bestseller oceňují nakladatele i autory knižních novinek, které se staly v minulém kalendářním roce nejprodávanějšími v rámci internetového obchodu a sítě Knihcentrum. Každá z tematických kategorií obsahuje tři prodejně nejúspěšnější knižní novinky. Nominace zahrnuje také audioknihy prodávané prostřednictvím služeb Audioteka. 

Karin Krajčo Babinská na předání CENY ČTENÁŘŮ 2022 / foto: Albatros Media

Cena čtenářů 2022

Cenu čtenářů si letos odnesla Karin Krajčo Babinská za knihu Tsunami. „Mám z té ceny obrovskou radost a hluboce si jí vážím. Protože, co může být pro spisovatele víc, než že jej ocení ti, pro které své knihy píše. Vnímám to jako impuls, abych ve své práci pokračovala dál,“ řekla v děkovné řeči. Pro samotnou spisovatelku je to velká čest i z toho důvodu, že vloni získala tuto cenu Karin Lednická za pokračování knihy Šikmý kostel. 

„Byla jsem překvapená a šťastná. A vděčná, že mi takto čtenáři vyjádřili svou podporu. Víte, je to teprve pár let, co jsem začala psát a svou původní režisérskou profesi jsem z velké části vyměnila za tu spisovatelskou, ve které nacházím mnohem větší svobodu a naplnění. A proto je pro mě toto ocenění i jakýmsi potvrzením, že se ubírám správnou cestou,“ pokračovala dále o své spisovatelské tvorbě.

A jak sama přiznává, je nyní ve fázi hledání nového námětu, který by chtěla začít brzy zpracovávat. „Zatím jsou to jen takové střípky, pocity, obrazy, které mi víří v hlavě. Nechávám se jimi unášet a čekám, co se z toho zrodí. Plyne to samo a já s pokorou doufám, že opět přijde ten okamžik, kdy to všechno zaklapne do jednoho celku. Jestli všechno půjde dobře, chtěla bych vydat další knihu na podzim 2024,“ prozrazuje další plány na knihu. Příběh s názvem Tsunami

Podle slov Karin Krajčo Babinské příběh vznikl během její procházky po pláži. „Věděla jsem, že chci napsat knihu o všech podobách lásky a najednou mi to všechno dávalo smysl,“ Prvním čtenářem všech jejích příběhů je manžel Richard Krajčo. Ten dokonce knihy oživuje a načítá do audioverze. 

„Velmi silně si uvědomuji, že každý čin i každé rozhodnutí, a mnohdy velmi banální, s sebou nesou důsledky, které pak mohou mít zcela zásadní dopad na celý náš další život. Ať už v pozitivním či negativním smyslu. Že mávnutí motýlích křídel může o tisíce kilometrů dál způsobit hurikán. Moje kniha vypráví právě o takových událostech, které hlavním postavám navždy jejich osudy změní. Je příběhem jedné rodiny, která se sejde na oslavě narozenin, kam dorazí i jeden nečekaný host – jejich minulost, na kterou by všichni nejraději zapomněli. A všechny ty potlačené vzpomínky začnou znovu ožívat se silou tsunami,“ dodává.


Karin Krajčo Babinská

Absolventka oboru filmová a televizní režie na FAMU se po škole řadu let živila vytvářením reklamních spotů. Natočila dva celovečerní filmy – Pusinky (2007) a Křídla Vánoc (2014) a seriál Gumy (2022). Režíruje klipy kapely Kryštof (Ty a já, Zůstaň tu se mnou, Vánoční a další) a také její koncertní show. V roce 2016 založila blog Kecy, kecy, kecičky. O rok později vyšla stejnojmenná kniha a Karin se stala úspěšnou spisovatelkou. V roce 2018 vydala bestsellerový román Za sny a v roce 2019 knihu Hvězdy na cestě. V roce 2022 vydala román Tsunami, který je k dostání také jako audiokniha. Hlas nahrávce propůjčil Richard Krajčo.


zdroj: Ceskybestseller.cz, Albatrosmedia.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související