Oblíbení přátelé opět spolu. Po 17 letech hlavně vzpomínají…

Slavná šestice se vrátila do proslulých ateliérů filmového studia Warner Bros
foto: Instagram Friends

Ta zpráva obletěla svět. Přátelé jsou zpět. Nejslavnější obývák všech dob sice ožil jen na necelé dvě hodiny, ale fanoušci jednoho z nejpopulárnějších seriálů jásají. A jak se už podle dříve představeného traileru dalo tušit, setkání oblíbené šestice přátel se vezlo především na vlně nostalgie. Ale i typického humoru.

O tom, zda se Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matthew Perry a Matt LeBlanc jako představitelé Rachel, Moniky, Phoebe, Rosse, Chandlera a Joeyho a Rosse ještě někdy setkají, se spekulovalo léta. Producenti Kevin Bright, Marta Kauffman a David Crane byli toho názoru, že seriál skončil přesně tak jak měl a jakékoli pokračování by ho jen poškodilo. Nakonec ale neodolali a natočili speciální epizodu s názvem „Zase spolu“, v níž se všichni ohlíží za natáčením tohoto mega populárního sitcomu. Přátelé znovu ožili.

Seriál se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1994, tedy přesně před třiceti lety a bez nadsázky ovlivnil několik generací. Nedívat se na přátele bylo téměř společenské faux pax a hlášky z něho se citují dodnes. Samozřejmě měl i hodně odpůrců, ale zarytých fandů mnohem víc. Nouze nebyla ani o hlasování o nejoblíbenější i nejméně oblíbenou epizodu či hádky, proč se který z hrdinů zachoval zrovna takhle i typování kdo s kým nakonec skončí či se zamiluje do někoho dalšího… Vše uzavřelo dvoudílné finále, které odvysílala americká stanice NBC v květnu 2004. Dnes se zdá zcela nepředstavitelné, že závěrečného dílu se diváci České televize dočkali až v prosinci toho roku. V dnešní éře streamových služeb věc absolutně neodpustitelná. Na druhou stranu je třeba připomenout, že k obrovské popularitě seriálu u českých diváků přispěl mimořádně zdařilý dabing, i když fandů, kteří si u něho výrazně zlepšili angličtinu bylo také dost a dost.

VZPOMÍNKY ZŮSTANOU

A jak se tedy vzpomínkový díl povedl? Je takovým nostalgickým mixem. Všehochutí, které měla oživit vzpomínky na celé dlouhé desetileté natáčení. Nouze tedy není o zážitky ze všech epizod. Přátelé například zavzpomínají, jak Rachelinu (Jennifer Aniston) letadlu do Paříže chyběla levá filánž. Nebo jak později nebylo jasné, jestli stihla vystoupit, když se na záznamníku vyznala Rossovi (David Schwimmer) z lásky…

Šestice přátel v kompletní sestavě se tímto dílem přišla rozloučit s newyorským bytem, kde deset let společně trávili čas. V kuchyni pak nechají klíče a naposledy se porozhlédnou po prázdných fialových stěnách. Nakonec se vydají všichni na kafe. Rachel pak zavtipkuje: „Jasně. A kam?“ Jako by někdy šli jinam než do své oblíbené kavárny Central Perk. A pak už se jen zaklapnou dveře. Pokud vám v tu chvíli ukápne slza, nestyďte se. Přesně tak to má být. Nostalgie tu kape i ze zdí a všichni se k ní hrdě hlásí. A nevzpomínat by byl hřích…

Ti, co seriál znají do detailu, vědí, že všech 10 sérií mělo celkem 236 dílů, které dohromady trvaly 5 192 minut. 6 hlavních hrdinů vystřídalo 25 povolání, mělo 138 partnerů, uskutečnilo se 9 svateb, objevilo se tam 7 dětí, 4 byty a natáčelo se v 5 městech. A všechny hlavní postavy vypily dohromady celkem 1 154 šálků kávy.

SE SLÁVOU ROSTE CHUŤ

V první sérii si každý z šestice herců přišel na 22 500 $ za díl. Ve druhé sérii došlo k nerovnému placení. Někteří dostali 20 000, jiní 40 000 $. Třetí řada přinesla vzpouru všech hlavních hrdinů, která jim vynesla rovné dělení 75 000, čtvrtá 85 000, pátá 100 000, šestá 125 000, sedmá a osmá 750 000, devátá a desátá rovný 1 milion dolarů za díl. Po sečtení si každý z nich za deset sérií vydělal 88,82 milionu dolarů.

Portál USA Today v minulosti informoval o tom, že studio Warner Bros. dostává každoročně zhruba1 miliardu dolarů za prodané reklamní předměty a licence. Samotní herci dostanou svůj podíl, který je 2 % z těchto tržeb, tedy přibližně 20 milionů dolarů ročně.

ZAJÍMAVOSTI Z NATÁČENÍ. Tohle asi netušíte…

  • Dřevěný trám v Moničině bytě po několika prvních epizodách zmizel. Nešlo o chybu, ale bylo to kvůli tomu, že při natáčení překážel.
  • Courtney Cox si psala taháky na jídelní stůl svého bytu. Matt LeBlanc si z ní pravidelně utahoval tím, že je před scénou vymaže. Nikdy to však neudělal.
  • Jennifer Aniston a David Schwimmer se do sebe zamilovali i v reálném životě. Všichni ostatní to věděli dřív, než se jim oba svěřili.
  • V jednom z dílů si LeBlanc vykloubil rameno. Byl přesvědčen, že se mu to stalo proto, že si herci před natáčením neudělali svůj „shluk“. Od té doby tuto tradici nikdy nevynechali.
  • Postava Chandlera byla pojmenována po kamarádce spolutvůrkyně seriálu Marty Kauffman. Celý seriál byl založen na skutečných životech Marty Kauffmana a Davida Cranea, a jejich životech ve dvacátých letech v New Yorku.
  • Je všeobecně známo, že všichni herci pravidelně každý den společně obědvali či se schází dodnes a sledují epizody Přátel. Matthew Perry jejich dýchánky nazval „nerozluční“.
  • LeBlanc se večer před konkurzem na roli do Přátel tak opil, že omdlel a udeřil se do tváře o toaletu. Přišel s oteklým a zjizveným obličejem, přesto roli získal.
  • Rachel byla poslední postava, která byla obsazena. Producenti věřili, že Aniston do role vnese „hřejivou upřímnost“.

A co si o životech mimo obrazovky svých rolích myslí sami herci?


Aniston si myslí, že se Rachel a Ross nakonec vzali, Cox si je přesvědčená, že Monica bude provozovat PTA (sdružení rodičů a přátel školy), LeBlanc, že Joey by si otevřel obchod se sendviči, Kudrow si myslí, že Phoebe by měla s Mikem děti, odstěhovala se do Connecticutu a pomáhala s vedením uměleckých a hudebních programů na jejich školách.

Přátelé: Zase spolu jsou od 27. května k vidění na HBO GO.


Hip, hip, hurá! Legendární seriál PŘÁTELÉ se dočká pokračování

Friends Přátelé
foto: NBC

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související