Magnesia Litera: Martin Hilský získal Knihu roku

Ceny za rok 2020 rozdány
foto: Tom Hermans

Na ČT art byly v úterý vyhlášeny výroční ceny Magnesia Litera. Knihou roku se stala Shakespearova Anglie od Martina Hilského. V kategorii Kniha roku hlasovalo 233 zástupců literární veřejnosti, v anketě Kosmas Cena čtenářů 5600 čtenářů a v anketě Magnesia Blog roku 8240 čtenářů.

Kniha roku Shakespearova Anglie je portrétem doby, v nichž vznikala velká díla alžbětinské literatury, a které měly pro anglickou společnost a civilizaci formativní význam. Za prózu obdržel cenu Daniel Hradecký za knihu Tři kapitoly, trojici jazykově vybroušených kratších próz. Neskrývaně autobiografická sbírka básní Pavla Novotného Zápisky z garsonky získala Literu za poezii.

Spisovatelka Nina Špitálníková získala cenu za publicistiku za svou knihu Svědectví o životě v KLDR. Zaznamenala v ní sedm rozdílných osudů lidí, kteří z KLDR utekli. Jejich příběhy přibližují život v zemi, v níž se i blízcí lidé vzájemně hlídají, jejich život předurčuje kastovní systém a součástí každodenního života je hlad. Literu za debut roku má Lenka Elbe za knihu Uranova. Jejími hlavními hrdiny jsou anglická dívka Angela a město Jáchymov. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí a nade vším se line zelenkavá záře uranového skla.

Knihu pro děti ocenili Bogdana Trojaka za Safírové ledňáčky a Glutaman. Tři ledňáčci se v příběhu náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných, a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Kniha Desatero smyslů od Jaroslava Petra obdržela cenu za naučnou literaturu. Autor v ní shromáždil množství různých anomálií, kuriozit i zvířecích přeborníků a jejich prostřednictvím zavádí čtenáře do říše zvířecích smyslových vymožeností, nad kterými často zůstává rozum stát.

Magnesia Litera za rok 2020

Kniha roku / Martin Hilský: Shakespearova Anglie. Portrét doby

Litera za prózu / Daniel Hradecký: Tři kapitoly

Litera za poezii / Pavel Novotný: Zápisky z garsonky

Litera za knihu pro děti a mládež / Bogdan Trojak: Safíroví ledňáčci a Glutaman

Litera za naučnou literaturu / Jaroslav Petr: Desatero smyslů. Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět 

Litera za publicistiku / Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR 

Litera za nakladatelský čin / Edice Česká poezie a Česká próza nakladatelství Fra

Litera za překladovou knihu / Francisco Delicado: Portrét pěkné Andalusanky (překlad Jiří Holub)

Litera za debut rok / Lenka Elbe: Uranova 

Kosmas Cena čtenářů / Václav Dvořák: Já, Finis 

Magnesia Blog roku / Miroslav Komínek: Městská policie Přerov

Nejlepší přeložená literatura / Portrét pěkné Andalusanky od Franciska Delicada v překladu Jiřího Holuba

Cena čtenářů / Václav Dvořák: Já, finis

Blog roku / Městské policie Přerov

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související