Slzy a dojetí v Cannes. Harrison Ford se dočkal větších ovací než jeho pátý Indiana Jones

foto: Falcon

Festival v Cannes se tento víkend nese v duchu slavného dobrodružného archeologa Indiana Jonese. Jeho představitel legendární herec Harrison Ford sem přijel představit pátý a zatím poslední díl této série. Před zahájením filmu se dočkal velkolepých ovací ve stoje a neskrýval slzy dojetí. Film sám je na tom o poznání hůř. I přes velká očekávání kritiky příliš nenadchl.

Vlažný potlesk pro Indiana Jonese

Dlouho očekávaný snímek ze série o Indiana Jonesovi se v Cannes zařadil do sekce mimo soutěž. Jeho slavný představitel Harrison Ford si podle všeho svůj ikonický klobouk před kamerou nasadil naposledy. Velkolepé ovace však film Indiana Jones a nástroj osudu nesklidil. Mnozí kritici ho označili za málo napínavý až nudný, vadila jim absence humoru i nadhledu a scénář jim přišel skoro bez nápadu. Festivaloví kritici ale bývají o poznání přísnější, takže je možné, že kladnějších hodnocení se ještě dočkáme. Fandové vášnivého archeologa asi zklamáni nebudou. A o čem pátý díl vlastně je? Píše se rok 1969 a americký archeolog a dobrodruh Indiana Jones si žije poklidným životem. Na pozadí se však odehrávají tvrdé boje o dobytí vesmíru.

Jones se znepokojuje skutečností, že americká vláda naverbovala bývalé nacisty, aby pomohli porazit Sovětský svaz v tomto vesmírném boji mocností. Nezbývá mu tedy nic jiného, než vzít záležitost do vlastních rukou a vydat se na další výpravu, kde ho doprovází jeho kmotřenka Helena (Phoebe Waller-Bridge). Mezitím Jürgen Voller (Mads Mikkelsen), člen NASA a bývalý nacista, který se podílel na programu přistání na Měsíci, chce ze světa udělat lepší místo podle svých ideálů. 

Bouřlivé ovace pro Harrisona Forda

Slavnostní premiéry snímku s podtitulem Nástroj osudu se Ford účastnil osobně. A dostalo se mu bouřlivého přivítání. Na francouzský festival ho doprovodila jeho partnerka, Calista Kay Flockhart. Herečka, známá především ze seriálu Ally McBealová, ve kterém hrála stejnojmennou postavu.

Před samotným promítáním filmu získal herec čestnou Zlatou palmu za svou dosavadní filmovou kariéru. K slzám ho přiměl emotivní sestřih největších rolí, od Hvězdných válek až po Uprchlíka. „Říká se, že vám před smrtí proběhne před celý váš život, a já jsem právě viděl, jak mi před očima proběhla velká část mého života,“ řekl Ford před premiérou, kde ho lidé za skutečně velmi upřímného a velkolepého skandování jeho jména, přivítali. Harrison Ford si Indiana Jonese zahrál poprvé v roce 1981.

Zajímavosti z natáčení pátého Jonese

Na začátku roku 2015 napsal Martin Villeneuve návrh scénáře pro pátý nebo dokonce šestý díl této série, který předložil svému staršímu bratrovi Denisi Villeneuveovi. Ten se tehdy chystal režírovat Blade Runnera 2049 (2017) s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Bratři Villeneuveové, oba velcí fanoušci Indiana Jonese, se snažili, aby Kathleen Kennedy tento scénář, který Denis označil za „téměř dokonalý“, dala přečíst Stevenu Spielbergovi. Doufali, že zváží jeho režii.

Nakonec se režie ujal Jamesem Mangoldem a Spielberg se stal producentem snímku. Indiana Jones a nástroj osudu je tak pátým dílem série a zároveň prvním, který nerežíroval Steven Spielberg. Ten navíc před natáčením oznámil, že pokud by Harrison Ford nesouhlasil s obsazením, projekt by byl ukončen. 

Indiana Jones a nástroj osudu, je prvním filmem z celé série, který byl natočený digitálně místo na 35mm film. Osmdesátiletý Harrison Ford je nejstarším hercem, který si zahrál hlavní roli ve filmu společnosti Disney. Předchozím rekordmanem byl Richard Farnsworth, kterému bylo v době vydání Příběhu Alvina Straighta (1999) 79 let. Aby se Harrison Ford dostal pro svou roli, do co nejlepší formy, absolvoval projížďky na kole dlouhé 40 mil a každodenní procházky. 

Čtyři roky čekání

Premiéra filmu byla několikrát odložená. Společnost Disney 15. března 2016 oznámila, že film bude mít premiéru 19. července 2019. Místo něho ale měl nakonec premiéru film Lví král (2019) a pátý Indiana Jones film byl o rok odložen na 20. července 2020. Ta byla ale znovu odsunuta o další rok na 9. července 2021 kvůli práci Stevena Spielberga na filmu West Side Story (2021). Ani ten ale nebyl dodržen, a najonec to vyšlo až letos, světová premiéra filmu se odehraje 30. června 2023. Do českých kin zamíří snímek o den dříve 29. června.

zdroj: Edition.cnn.com, Bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář