Jean-Claude van Damme je v Praze. Ocenil ženy, jídlo a Spartu

foto: Bonton

Univerzální voják, Kickboxer nebo Krvavý sport. Jen malý výčet filmů s legendárním hercem Jean-Claude Van Dammem. Ten se 7. listopadu v pražském SaSaZu představí na akci „Noc s legendou.“ Večerem provede Marek Vašut.

„Víme, že Jean-Claude Van Damme je především karatista, taekwondo, thajský box, muai thai či kickbox. Přiznám se, že v tomhle odvětví nejsem expert. Líbilo se mi ale, že to není klasický surový bijec. Je to elegantní tanečník. Nevím, jestli to víte, ale Jean Claude Van Damme dělal pět let balet a myslím, že na jeho pohybu je to vidět,“ řekl Vašut v úvodu tiskové konference.

Slavný Belgičan Jean-Claude van Damme

Jean-Claude van Damme, vlastním jménem Jean-Claude Camille Francois van Varenberg, se narodil 18. října 1960. Na okraji Berchem-Sainte-Agathe v Belgii, tedy na předměstí Bruselu. Jeho tatínek byl knihkupcem, maminka prodávala v obchodě s oblečením. Jako malý byl hubený a neduživý, proto ho tatínek Eugene van Varenberg zapsal kvůli zvýšení jeho fyzické kondice do kurzů karate. Jak moc ho tento sport v budoucnu ovlivní, v té době sám ještě nevěděl. Ke kurzům karate se postupně přidal i širší repertoár bojových sportů – především Taekwondo, Kickbox a Muay Thai.

Na popud maminky se delší dobu věnoval i baletu, což jeho gymnastické dovednosti ještě více rozšířilo. Tato fyzická průprava mu byla největší zbraní k získání černého pásu a titulu mistra Evropy v karate ve střední váze. Respekt soupeřů a jeho vlastní karate studio California Gym, které se těšilo hojné návštěvnosti, však nebylo jeho největším snem. Se svým chtíčem dobýt Hollywood odletěl do Spojených států, aby zde konečně proměnil svůj sen ve skutečnost.

Herecké začátky osmdesátých let

Než se dopracoval k lukrativní filmové nabídce, musel si peníze na živobytí vydělávat jako vyhazovač v nočních klubech. Stále však nepřestal věřit svému snu a trpělivě čekal na příležitost. Osmdesátá léta pomalu končí, Arnold Schwarzenegger spolu se Sylvesterem Stallonem válčí o přízeň diváků. Doteď a ani jeden z nich netuší, že v kariéře jejich budoucího rivala přichází velký zlom.

Zmíněným zlomem byl kop s otočkou před tváří Menahema Golana, který pookřál a s doutníkem v ústech zařval na svou sekretářku, aby mu přinesla šuplíkový scénář k filmu Krvavý sport. Při natáčení ještě nikdo netušil, že se v dnes již kultovním snímku této nejznámější akční arénovky, zrodí nová hvězda. Jean-Claude van Damme stihl ještě do konce osmdesátých let natočit svůj další velký hit, ve kterém nakopal ústa nepříteli v arénovém prostředí. Tím filmem je dnes již opět kultovní film z pohledu akčních příznivců, Kickboxer.

Začátkem devadesátých let upevňuje Jean pozici stoupající hvězdy

V roce 1991 strhne diváky, mající v oblibě ryze akční tématiku, svým filmem Dvojitý zásah. Producenti tak dostanou podnět k tomu, že si jeho filmy zaslouží větší rozpočet a začnou věřit v návratnost investovaných peněz. Povýší tím Jeana do kategorie akčních filmů s tržbami nad sto miliónů dolarů. Na plátna kin se tak dostala akční klasika Univerzální voják, kde Jeanovi v záporné roli sekundoval další akční svalovec, Dolph Lundgren.

Před dalším stomilionovým hitem z roku 1994, tedy filmem Timecop, si Jean-Claude do Hollywoodu pozval tehdy ještě neznámého mistra akčních filmů Johna Woo a natočili spolu Živý terč, který byl velmi povedenou vstupenkou pro asijského režiséra, jenž ve svých filmech nechává prolétat bílé holubice.

Bohužel, od druhé poloviny devadesátých let, tento muži obdivovaný a ženami obletovaný akční hitmaker propadl alkoholu, drogám a radovánkám se svými ctitelkami. To vše v kombinaci s bipolární afektivní poruchou započalo éru propadu. Na toto kariérní pochybení zareagoval filmový průmysl v čele s producenty tím, že Jeana potrestali svým nezájmem o spolupráci.

Po letech smutku, kdy natočil jen pár povedených filmů, mezi nimiž stojí za zmínku snímek Peklo, se Jean-Claude van Damme vrací v roce 2008 zpět na plátna kin, tentokrát v diváky i kritiky velmi oceňované sebereflexi JCVD. V roce 2012 pak splnil všem fanouškům filmové akce sen tím, když jako hlavní záporák stanul po boku největších herců, účinkujících ve filmech s vysokou koncentrací explozí, jako jsou Arnold Schwarzenegger, Sylvestr Stallone, Bruce Willis, Chuck Norris, Jet Li nebo Jason Statham, ve snímku Expendables: Postradatelní 2.

Po letech strastí se tak Jeanovi povedla slušná resuscitace jeho filmové kariéry. A tak se tento otec tří dětí, napravený manžel a uzdravený muž postavil svým démonům a může nás, filmové diváky, znovu těšit svými převážně akčními filmy.

zdroj: ČSFD

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související