Od Twiggy přes Dove až po XXXL v Primarku…

Na co se ještě máme připravit?
foto: Unsplash

Těžko říct, do jaké míry za to může pandemie, ale módní svět se v poslední době hodně proměnil. Možná i trochu zbláznil. Opravdu teď převládne diktatura pohodlnosti? Co asi na poslední módní trendy říká taková Twiggy, kdysi vzor elegance i reklama na anorexii, jak jí kdysi přezdívali? Možná jen kulí ta svá stále krásná kukadla.

Legíny, široká trika, šortky a oversize šaty… Móda posledních měsíců jako by vyšla z našich obýváků, kam nás na více než rok uvrhla pandemie. Hlavně ať nikde nic neškrtí, neupíná a je maximálně pohodlné. A jak to vypadá? Ať si každý trhne…

Holka jako proutek

Když v šedesátých letech minulého století ovládla přehlídková mola i obálky prestižních časopisů dívka s vizáží pubertálního kluka, byl z toho poprask. Okatá ultra štíhlá Leslie Hornby zvaná Twiggy (proutek), svou přezdívku nedostala náhodou. Její útlá postava byla ostrým kontrapunktem zaoblených tvarů tehdejších modelek a návrháři se o ni začali prát. Na dlouhá desetiletí se stala synonymem štíhlosti, mnozí ji podezírali z anorexie.

Tomu se ale Twiggy jen smála. Hubená byla od přírody, měla prý rychlý metabolismus a jíst mohla podle chuti. Což se nedá už tak stoprocentně prohlásit o Kate Moss, kterou mnozí považovali za její nástupkyni. Tu proslavily, kromě úspěchů v módním světě, i dlouholeté experimenty s drogami, večírky plné alkoholu a skandálů, které měly ke zdravému životnímu stylu poměrně daleko. Přesto její vyzáblá postava, včetně (zejména při přehlídkách) zdůrazněných tmavých kruhů pod očima a vystouplých lícních kostí, byla pro miliony dívek nedostižným vzorem. Bohužel.

A přichází…. Skutečná krása

Ale přišel konec devadesátých let a s ním kampaně nebo spíše antikampaně vystupující proti ideálu krásy zosobněným kostmi chrastícími modelkami s vystouplými žebry a deseti centimetrovou mezerou mezi stehny àla Twiggy. Vlajkovou lodí trendu, brojícího za pozitivní vnímání skutečného ženského těla, se stala společnost Dove.

A ženy celého světa jí tleskaly ve stoje. Byla to skutečná trefa do černého, pokaždé, když si člověk šel koupit do drogerie jejich mýdlo, měl pocit, že se řadí na tu správnou stranu. K těm, kteří jsou přesvědčeni, že normální zdravá žena nemůže mít při výšce 175 cm 47 kilo. Odtud byl už pak jen krůček k oblibě modelek puls size. Kdo by neznal Ashley Graham!


„Hezká ‚velká’ holka? Hezká by stačilo,” vzkázala Ashley Graham

foto: Instagram Ashley Graham

Ashley se svými názory na to, v čem spočívá skutečná krása, netají ani náhodou. Inspirovala miliony žen k tomu, aby se přestaly stydět za svá povolená břicha po porodu, strie či velká prsa. Instagram dnes přetéká fotkami žen, které se hlásí k přirozenosti. A stále nabírá na síle.

Ewa a její tělo

V Čechách se do čela těch, kdo se snaží o osvětu ohledně sebepřijetí i „nedokonalého“ těla postavila zpěvačka Ewa Farna. Je to vlastně úplně logické, protože právě ona to od veřejnosti i médií schytávala asi nejvíc. Její tvary se řešily mnohem víc než písničky. Což je smutné a k naštvání. Ewa se k tomu ale postavila čelem a svůj postoj fanouškům představila v novém klipu “Tělo”. Ten je právě o přijetí změn, na které vliv nemáme. „Tuším, že v budoucnosti mi ta písnička vždy připomene, že je důležité přijímat to, jak se mi život na těle podepíše. Děkuju všem neuvěřitelným holkám, které se nebály jít doslova s kůží na trh!“ prohlásila Ewa.

Kult pohodlných boubelek

Ovšem to, co se v módním světě za poslední rok a půl odehrálo, nemá obdoby. Ostatně jako celá pandemie. A poslední dobou se zdá, že se nám i trend sebepřijetí, tak trochu vymkl z rukou. Nebo spíš z hranic zdravého rozumu. Přehlídky se vesměs nekonaly, nebo byly online. Našli se i takoví průkopníci, jako kreativní ředitel módního domu Moschino Jeremy Scott, který při milánském týdnu módy předvedl celou kolekci na panenkách.

Obchody byly zavřené, nové kolekce zůstaly vesměs ležet ve skladech a nové se ani netvořily. Pro koho taky. Když už si lidé něco koupili, tak pohodlné legíny přes internet. Zavření doma na módní trendy zcela rezignovali. Člověk by čekal, že s ustupující pandemií se natěšení lidé vrátí k hledání krásy, ale opak je, zdá se, pravdou. Legíny a volné šaty stále vedou. Korunu všemu nasadila nedávno firma Primark, na jejíž sociální síti se objevila hodně diskutabilní reklama.

https://www.instagram.com/p/CSXAzMxAlK2/

Mně ji přeposlala kamarádka s dovětkem: „JÁ UŽ VÁŽNĚ NIČEMU NEROZUMÍM“. Musím souhlasit. Taky to nechápu. Ponechme stranou módní kvality tohoto oblečku, ale dívka na obrázku má naprosto zřetelnou, výraznou nadváhu. A ať se na mě boubelky celého světa nezlobí, zdravé tělo takhle prostě nevypadá. Té dívce je dvacet? A nevidí si přes břicho na špičky svých bot? Není dobrý příklad, stejně jako kdysi vyzáblá Kate Moss po kokainovém večírku. Nebo ultra štíhlé tělo Twiggy.

Líbí se to

Zajímavé je ovšem číst komentáře pod příspěvkem. Vesměs jsou velmi pozitivní. „Díky moc týme! Jsem naprosto nadšená, že se nezdráháte ukázat každého, kdo nosí Primark a vypadá a cítí se skvěle bez ohledu na to, jestli má velikost 10 nebo 20. Děkuji vám.“, zní jeden z nich. „Vypadá skvěle!“, píše další. „Myslím, že potřebujeme vidět víc plus size modelů. Jsou nádherné. Měli bychom přijmout všechny velikosti.“ A tak bychom mohli pokračovat. Negativních komentářů je jen hrstka. Možná se bojí ozvat. Což by bylo dost smutné. A vedlo by to k myšlenkám, zda štíhlí lidé, vyznávající zdravý životní styl, nakonec neskončí jako bílí heterosexuální muži. V menšině.

https://www.instagram.com/p/CQrJQ5Voc9F/

Samozřejmě můžete namítnout, že přeháníme a týká se to především Ameriky. Do jisté míry máte pravdu. Jenže, jak dlouho bude trvat, než podobné nálady převládnou i u nás? A pustíme se do vášnivých debat, co je ještě zdravé tělo a co už chorobná obezita, jako se to na začátku roku stalo kvůli titulce amerického Cosmopolitanu?

K ženě hodně výrazných tvarů napsali: „Tohle je zdravé!“ A na Twitteru se strhla bouře. Mnozí souhlasili. Mnozí byli zásadně proti a namítali, že výrazná nadváha prostě zdravá není. A je pro mladé opravdu špatným příkladem. Co si myslíte vy? A co by k tomu asi řekla Twiggy? Hranice mezi svobodou, pohodlností a zdravím je víc než tenká. A my všichni na ní dost lavírujeme. Těžko předvídat, na jakou stranu se to zhoupne.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související