Jan Žižka: Záběry pod vodou daly hercům zabrat

foto: Bioscop

Do kin začátkem září vstoupí dlouho očekávaný film Petra Jákla Jan Žižka. Pro režiséra a producenta byly při natáčení velkém oříškem záběry pod vodou, jelikož se točilo nejen v exteriéru, ale i v krytém bazénu.

„Podvodní natáčení bylo neuvěřitelně komplikované, pro mě to byla úplně první zkušenost. Museli jsme spoustu věcí vyzkoušet, než jsme pod vodu poslali herce,“ vysvětlil Jákl. Scény, ve kterých se bojovníci potýkají s vodním živlem, se točily v lomu Velká Amerika kousek za Prahou, ale i v bazénu, kde filmaři uměle vytvořili jeskyni. 

„Každý herec musel mít k sobě jednoho potápěče, takže když bylo ve vodě pět herců, muselo tam být zároveň pět potápěčů,“ svěřil se režisér s tím, že tyto podvodní záběry celé natáčení komplikovaly. „Natáčení pod vodou trvalo možná třikrát déle, než běžné natáčení, takže to všechno zpomalovalo a prodlužovalo,“ dodal o natáčení složitých bojových scén. 

Nic horšího jsem nezažil

Samotné scény byly náročné i pro herce. „Natáčení ve vodě má také své limity. Herci na sobě měli kostýmy, takže když byla voda moc teplá, začalo jim být špatně a museli z vody vylézt. Když byla voda naopak moc studená a zkalená, dlouho tam nevydrželi. Někteří na sobě měli brnění, takže nedokázali udělat věci, které jsem po nich chtěl,“ popsal náročnost filmařské práce mimo běžné interiéry a exteriéry Jákl.

Všechna tato úskalí nicméně měla nakonec svůj smysl. „Potýkali jsme se s obrovským množstvím problémů, nic komplikovanějšího jsem asi ještě nezažil, ale nakonec to stálo za to,“ dodal. Scénu v jeskyni si diváci budou moct vychutnat v kinech už od 8. září 2022.

Silný příběh…

„Jan Žižka je příběh o zrodu vojevůdce a myslím, že lidé budou překvapení, jak je ten příběh koncipovaný. Všechno se odehrává v roce 1402, ještě před husitskými válkami, kdy byl Žižka psanec, žoldák a teprve se v něm vojevůdce rodil. V našem filmu je všechno, co je potřeba o té době vědět, aby ji člověk pochopil. Také dostatek bojů, ale především velmi silný příběh, který vás vede od začátku až do konce,“ popisuje Jakl.

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat.

… a zrod vojevůdce

Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří.

Snímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodil nejslavnější husitský vojevůdce bude do kin uvedený jak v originále s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další. 

První klapka filmu JAN ŽIŽKA padla po osmi letech příprav 17. září 2018 a poslední natáčecí den připadl na 8. prosince 2018. „Padesát šest dní natáčení je nekonečná doba. Hned první den jsme měli na place tři sta lidí. Čekala nás spousta velmi akčních a hromadných scén,“ dodal Jukl.


Jan Žižka, Česko, 2022, 125 min
Životopisný / Historický / Drama / Akční
Premiéra:  8. 9. 2022                                                                                     

Režie: Petr Jákl
Scénář: Petr Jákl, Petr Jákl st., Marek Dobeš (původní scénář), Michal Petruš (původní scénář)

Hrají: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Matthew Goode, Roland Møller, William Moseley, Karel Roden, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Werner Dähn a další.


zdroj: Bioscop.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související