Seriál KUKAČKY: Záměna dětí v porodnici šokovala českou společnost

Příběh dvou rodin, které zjistí, že jejich syn není jejich.
Kukačky
foto: archiv České televize

Česká televize uvede začátkem ledna nový seriál. Jde o příběh dvou manželských párů, kterým v porodnici vyměnili děti.

Po tom, co se manželé dozvědí, že došlo k záměně jejich syna v porodnici, se musí rozhodnout, co dělat. Pochopí, že jakékoli řešení není dobré, přesto je třeba jít s pravdou ven. Námět k seriálu Kukačky vychází ze skutečné události, která se v roce 2006 stala v třebíčské nemocnici.

Případ, který před čtrnácti lety doslova šokoval celé Česko se stal jednou z nejsledovanějších kauz. Tehdy došlo k záměně dívek, které se ke svým biologickým rodičům dostaly až po téměř roce od narození.

Kukačky
foto: archiv České televize

V seriálu však tvůrci pracují s chlapeckými hrdiny, kterým je ve chvíli, kdy se rodiče dozví, že jsou zaměněni, šest let. „Jde o velmi zajímavý moment. Děti už mají ke svým rodinám silné citové vazby, takže záměna jim zásadně zasáhne do života,“ říká režisér Biser Arichtev.

Záměna dětí na malém městě se dotkne obou rodin, ale i všech obyvatel, jelikož k události došlo v místní nemocnici. „Díky silnému a jedinečnému tématu, tedy záměně dětí, máme možnost rozvinout dramatický příběh, založený na reálných vztazích osobitých postav, ukázaných v běžných každodenních situacích. Jde o typ seriálu, který v posledních letech z českých obrazovek téměř vymizel,“ vysvětluje kreativní producent České televize Jan Lekeš.  

Kukačky
foto: archiv České televize

Scenárista a autor námětu Jan Coufal doplňuje, že situaci, kdy šest let vychováváte cizí dítě, nemůžete nechat jen tak lusknutím prstu zmizet. „Těch způsobů, jak se k tomu postavit, je celá řada. U žádného se ale nedá říct, že je vyloženě správný, nebo špatný. Nejvíc mě na námětu baví různorodost, kdy nic není černobílé,“ popisuje Coufal.

Drama třinácti dílů

Mladší pár Martin (Marek Adamczyk) s Terezou (Marta Dancingerová) a starší dvojice Karel (David Novotný) a Olga (Sabina Remundová) se budou po celých třináct dílů coby herečtí manželé vyrovnávat s jednou z nejhorších životní zkušeností. „Myslím si, že je to ohromné drama. Až z toho mrazí,“ popsala Sabina Remundová.

„Představit si to člověk může, ale když se mu to nepřihodí, tak je těžké odhadovat, jak by mohl zareagoval,“ popsal Adamczyk. „Oba páry to mají ztížené ještě tím, že o sobě navzájem vědí. Znají se a znají i děti,“ uvedla Dancingerová.

Kukačky
foto: archiv České televize

Příběh je ještě komplikovanější o skutečnost, že jeden z chlapců, Jakub (Viktor Sekanina) trpí Aspergerovým syndromem. Nemocí, jež patří mezi poruchy autistického spektra. Drama skvěle rozehrává všechny emoce a otázky, které tak nečekaná a komplikovaná situace přináší. A člověk se neubrání myšlenkám, jak by se zachoval, kdyby se něco podobného stalo jemu….

Jak dopadnou osudy lidí, kteří se o záměně dozvěděli díky obyčejnému vyšetření? Seriál Kukačky vysílá Česká televize v premiéře od 8. ledna 2021, každý pátek od 20.00. Na druhý díl se tedy můžete těšit 15.1. 2021.

V dalších rolích se představí Theo Schaefer, Viktor Sekanina, Ladislav Veselý, Michal Isteník, Denisa Barešová, Darija Pavlovichová, Libuše Švormová, Petr Kostka, Jitka Čvančarová, Jan Dolanský a další. Režie Bisar Arichtev.

Seriál KUKAČKY / foto: archiv Česká televize

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související