Pravda o retinolu: Opravdu je tak zázračný a od kdy se smí používat?

foto: Unsplash

Málokterá látka je v kosmetické péči tak často skloňovaná jako právě retinol. Připisují se mu až zázračné účinky, má zmizíkovat vrásky, stahovat rozšířené póry, léčit akné i další neduhy pleti. Je to opravdu tak? A pro koho je vlastně vhodný a na co si při jeho používání dát pozor?

Retinol je jednou z mála aktivních ingrediencí, které mají potenciál zásadním způsobem měnit a zlepšovat stav pleti. I proto jej dermatologové doporučují i k domácímu použití. Samozřejmě za předpokladu, že víte, proč, kdy a jak retinol správně používat. Retinol patří do skupiny látek zvaných retinoidy, což jsou deriváty vitamínu A. Retinoidy se již dlouhá léta používají k léčbě různých forem akné, závažných ekzémů na rukou, které nereagují na léčbu kortikosteroidy, při lupence a dalších kožních obtížích. V takových případech je ale vždy musí předepsat lékař, protože jde často o silnější koncentrace, které nelze aplikovat bez doporučení a jejich užití musí probíhat pod dohledem lékaře.

Obezřetnost je na místě

Obecně se přípravky s retinolem nedoporučují používat přes den, zejména ne v letním období. Důvodem je, že mají exfoliační účinek, tudíž je po jejich použití pleť citlivější a náchylnější ke spálení a vzniku pigmentových skvrn. Pokud už krém či sérum nanesete, musíte použít zároveň i krém s vysokým UV filtrem, abyste pleť ochránili. Lepší je tedy používat přípravky s retinolem na noc a ideálně přes zimu, což platí zejména u citlivějších, suchých a světlých typů pletí.

Než si některý s přípravků s retinolem vyberete, vždy se ujistěte jakou koncentraci obsahuje. Pokud jej používáte poprvé, můžete být pleť po nanesení krému či séra napjatější, můžete cítit i jemné štípání, které obvykle po pár minutách zmizí. Pokud by ale přetrvávalo, raději tvář opláchněte čistou vodou a naneste zklidňující hydratační krém. Lepší je vždy začínat s nižšími koncentracemi ( 0,5 -1 %), retinol funguje tak, že si na něj pleť postupně zvyká. I proto se doporučuje přípravky s retinolem například obden nebo jen dvakrát do týdne a postupně přidávat. Ve volném prodeji jsou přípravky s maximální koncentrací 2 %, silnější může předepsat výhradně lékař.



Co lze čekat?

Drobné molekuly retinolu dokáží proniknout pod epidermis (vnější vrstva kůže) až do dermis. V této střední vrstvě pokožky pomáhají neutralizovat volné radikály, čímž zvyšují produkci elastinu a kolagenu, a tvář pak působí „plnějším“ mladistvějším dojmem. Zároveň retinol stahuje póry a působí i protizánětlivě, takže hojí drobnější formy akné. U těch závažnějších je ale vždy nutná konzultace s lékařem, protože tam může i uškodit. Stejně tak je nutné zvážit jeho použití i u pokožky s rozšířenými žilkami nebo růžovkou, Také zde se raději vždy poraďte s dermatologem. Stejně jako v těhotenství.

Kdy lze čekat výsledky?

Účinky retinolu samozřejmě ženou všechny laboratoře kosmetických firem k výzkumům, zda a jak tato látka opravdu funguje. Jedna z nich, zveřejněná v roce 2019, zjistila, že vrásky kolem očí a na krku se u testovaných jedinců, kteří užívali retinol po dobu 8 týdnů, po této době viditelně zmírnily. A podle studie z roku 2015 bylo ještě významnější snížení vrásek pozorováno u účastníků, kteří používali retinol po dobu 12 týdnů. Z uvedených výsledků tedy vyplývá, že retinol je vhodné používat dlouhodobě a skutečně funguje. Doporučuje se začít zhruba kolem 30 let nebo později. Na rozdíl od radikálnějším omlazujících procedur nemění vzhled tváře, „jen“ vyhlazuje a omlazuje pleť, stahuje rozšířené póry a podporuje produkci elastinu a kolagenu. Přesto jej nelze využívat vždy.

Pro koho se hodí a kdy ne?

Retinol se výslovně nedoporučuje používat, pokud jste nedávno podstoupili některou z uvedených kosmetických procedur:

  • aplikace omlazujících látek jako je kyselina glykolová, salyciová a další tzv. AHA kyselin
  • chemický peeling, který pomáhá zbavit se vnější vrstvy pokožky pro lepší tón a texturu pleti
  • dermabraze či další laserové ošetření pleti
  • všechny druhy dermatologických výplní 

Zdroj: www.healthline.com, www.healthline.com, www.sukl.cz, www.jidonline.org, onlinelibrary.wiley.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související