Pravidelné návštěvy kadeřníka jsou nezbytné, ale pro kvalitu i zdraví svých vlasů můžeme mnohé udělat i samy doma. A není to nic náročného.
Možná si při pohledu do zrcadla často říkáte: „Neměla bych změnit účes? Chtělo by to nějaký refresh…“ Dobrá zpráva je, že není potřeba se vždy uchylovat k radikálním změnám. Někdy stačí opravdu málo a výsledek vás samotné překvapí. Velmi příjemně nutno podoktnout. Profesionální péče v salonu je sice nezbytná, ale ta pravidelná doma zmůže často víc. Co je tedy pro zdraví a omlazení vlasů potřeba?
Zábal, nebo maska?
Asi vás překvapíme, ale z hlediska výsledku to vlastně není velký rozdíl. Zejména barvené a vysušené vlasy potřebují především hydrataci, pak se budou znovu krásně lesknout. Alespoň jednou týdně jim tedy doma dopřejte pořádnou dávku péče v podobě kvalitní masky nebo například olejového zábalu. Stačí lehce nahřát malou skleničku olivového, mandlového nebo arganového oleje a do vlasů i pokožky hlavy jej pořádně vetřít. Hlavu pak zabalte do nahřátého ručníku a nechte působit co nejdéle. Klidně i několik hodin. Dobrou službu vám prokáží i masky, ty používejte na umyté vlasy a po zhruba půlhodince opláchněte.
Nás v redakci při testování nadchla například Intenzivně vyživující maska pro barvené vlasy Absolu Masque Chroma Filler od Kérastase (1310 Kč) nebo regenerační maska s opunciovým olejem Masque Régénérant od Christophe Robin (1355 Kč). Nejsou sice úplně levné, ale vydrží vám docela dlouho a opravdu fungují. Připravit si samozřejmě můžete i domácí masku například ze žloutku a olivového oleje nebo jen čistého kokosového, ideálně v bio kvalitě. Po ní jsou vlasy také krásné hebké a lesklé.
Obnova barvy
Že pravidelné barvení vlasům úplně neprospívá, víme, také nejde o levnou záležitost, proto na něj většinou chodíme, až když je to úplně nezbytné. Navíc barva časem matní a tak je na místě ji oživit. Začít můžete obyčejnými bylinkovými oplachy, pro plavovlásky heřmánkovým, pro tmavovlásky se doporučuje šalvěj, dubová kůra nebo rozmarýn. Z profesionální kosmetiky jsou skvělé zabarvené balzámy, zeptejte se na ně svého kadeřníka, mnozí je prodávají a jsou vážně skvělé. Oživují barvu a hlavně navrací lesk. Používají se tak, že je nanesete na ručníkem prosušené umyté vlasy, necháte působit cca deset minut a pak opláchnete. Některé značky je už nabízejí i v běžné prodejní síti. Ty od profesionálních značek ale bývají účinnější.
Kvalitní pomocníci
Kvalitní šampon a kondicionér je sice mnohdy mnohonásobně dražší než ten z drogerie, ale věřte, že tahle investice se vám opravdu vyplatí. Levné přípravky často vlasy ještě více vysušují nebo naopak způsobují maštění a lupy, protože zbytečně dráždí pokožku hlavy. Výhodnější je koupit si větší balení toho kvalitního, brzy zjistíte, že je to opravdu znát. O nejvhodnějším právě pro vás se vždy poraďte s kadeřníkem či kadeřnicí, zná vaše vlasy nejlépe a ví, co jim prospívá.
Důležité také je používat šampon správně, menší množství vždy napěňte v trošce vody a pěnu pak důkladně vetřete do vlasů a zároveň promasírujte i pokožku hlavy. Při druhém mytí už dejte jen poloviční množství šamponu, úplně to stačí. Důležité je důkladné opláchnutí, pak vlasy ručníkem lehce prosušit a nanést kondicionér. Ten nechte působit pár minut a pak opláchněte. Ty bezoplachové raději nepoužívejte, zanechávají na vlasech nechtěný matný film. A rozhodně nezapomínejte na přípravek na ochranu před tepelnou úpravou. Má svůj nezastupitelný význam, především zabraňuje přesušování a tím ztrátě lesku.
Zdroj: www.vogue.com, www.thehairstyler.com, www.beautyheaven.com.au