Harry Potter, Rychlé šípy, Děti z Bullerbynu. Albatros slaví tři čtvrtě století

foto: Kristýna Hadačová

Harry Potter, Pravěký svět Zdeňka Buriana, Rychlé šípy Jaroslava Foglara, Polámal se mraveneček, Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Malý princ, Z deníku kocoura Modroočka, Fimfárum… To jsou knížky, které zná snad každý. Patří mezi longsellery a bestsellery nakladatelství Albatros, které letos slaví 75 let.

„Tištěné knihy v dnešním světě audiovizuálních médií mají stále své místo a dovedou vhodně doplnit zájmy současných dětí. Dobrá dětská kniha je i v digitální době zdrojem zábavy, poznání i potěšení. V posledních letech pozorujeme nárůst zájmu o komiksy, oblíbené jsou příběhy ze skutečného světa, případně s nádechem fantazie,“ vysvětluje Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros.

foto: Jaroslav Fikota

Široká nabídka, která potěší malé i dospělé

Ve svém portfoliu má nejstarší dětské nakladatelství nejen dětskou beletrii, ale i leporela, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, populárně-naučnou a vzdělávací literaturu, fantasy nebo komiksy. Vydává ročně přes 200 titulů, z nichž okolo sedmdesáti jsou novinky, které ze dvou třetin tvoří původní tituly. Ostatní náklad tvoří reedice a dotisky.

Nakladatelství Albatros bylo založeno v roce 1949, přičemž do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK). Triumfem bylo ocenění Grand Prix na Světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958) za kolekci knih pro děti. V roce 1964 bylo nakladatelství jedním ze sedmi spoluzakladatelů Veletrhu dětské knihy v Boloni a téhož roku založilo Klub mladých čtenářů. Po roce 2009 na jeho základech vyrostla mediální společnost Albatros Media,“ vzpomíná Ondřej Müller, programový ředitel dětské literatury.

U příležitosti 75. výročí v říjnu poprvé vyjde po více než 60 letech Děti z Bullerbynu, které jsou jedním z dlouhodobě nejprodávanějších titulů, a to v nové podobě s ilustracemi Terezy Konupčíkové. Poprvé vyšly ve Státním nakladatelství dětské knihy v roce 1962 a dodnes vycházely výhradně s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Mezi další tituly, které letos vycházejí u příležitosti oslav, patří například Lucie Hlavinková: Bylinková babička, Shel Silverstein: Když si šlápneš na tkaničku, Petr Hugo Šlik: Stín železné opony, Stefanie Hasse – Julia K. Stein: Akademie času: Mise mimo čas, Pavel Horna: Život a smrt Maxmiliána Drápa a Dominika Perlínová: Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti.



Popularita i za hranicemi země

Své čtenáře si slavné nakladatelství našlo v 64 zemích a jeho knihy byly vydány v 53 jazycích. „Ročně poskytneme zhruba 500 práv na naše tituly pro děti od 3 do 12 let, převážně se jedná o novinky. Na veletrhu v Boloni a Frankfurtu prezentujeme přibližně 50 nových titulů každý rok. Největší zájem je o populárně-naučné tituly, jejichž téma je srozumitelné po celém světě, a o tzv. picture book či Bilderbuch, které naopak u nás příliš populární nejsou,“ říká Tomáš Jodas, manažer exportu

Jednou z nejúspěšnějších knížek v zahraničí je Proč nekveteš od Kataríny Macurové, která vyšla již ve 27 jazykových verzích. Izraelské Ministerstvo školství a vzdělávání ji vybralo ze zhruba pěti tisíc dětských titulů určených pro školky v chudších a postižených oblastech a v Číně v roce 2022 bylo prodáno neuvěřitelných 116 745 výtisků.

Mezi další knížky, o které je mimořádný zájem v zahraničí, patří Co se děje ve včelím úlu (řada Navštivte svět zvířat), která vyšla pro zahraniční trh již v nákladu 1 628 000 kusů, nebo Překlep a Škraloup, který vyhrál Magnesii Literu 2017 a dostal se do výběru nejlepších nezávislých knih roku 2022 (Best Indie Books) v americkém knižním recenzním časopise Kirkus.

Výroční ceny

Albatros každoročně uděluje výroční ceny. Do síně slávy vstoupila spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková.

Cena za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež: Renáta Fučíková

Významný počin: Petr Šrámek, Nikola Logosová, Jakub Spurný: Dívám se na svět kukátkem

Ilustrace pro menší děti: Jindra Čapek: Pinocchiova dobrodružství

Ilustrace pro větší děti: Filip Pošivač: Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Text pro menší děti: Tereza Marianová: Uličníci

Text pro starší děti: Jana Šrámková: Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Překlad: Anežka Dudková: Melissa

zdroj: Albatros.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související