Domácí křupavé kaiserky. Péct je můžete z bílé i chlebové mouky a jsou opravdu skvělé!

foto: Unsplash

Co může být ke snídani lepší než domácí pečivo, které provoní celý byt? Vyzkoušejte recept na domácí kaiserky z pšeničné chlebové mouky, který zvládne opravdu každý. Prozradíme i návod na jejich tvarování.

Trávit čas přípravou domácího pečiva se může zdát zbytečné, ale věřte, že to za to stojí. Při pohledu na hotové bochánky budete mít dobrý pocit, navíc domácí pečivo chutná výrazně lépe než to koupené. A ještě důležitější je to, že víte přesně, jaké suroviny obsahuje. Můžete si také zvolit zdravější varianty ingrediencí, které do pečiva použijete. Stačí přemýšlet, kterou mouku vyberete.

Jaká mouka je nejlepší na domácí housky?

Klasickou bílou moukou nic nezkazíte, ale vyzkoušet můžete jiné druhy. Jak už název napovídá, hladká mouka pšeničná chlebová je skvělou volbou pro domácí pečení chleba a chlebového pečiva. Mouka je trochu tmavší než běžná hladká, protože obsahuje podobalové části zrn pšenice. Díky tomu se může pyšnit vyšším obsahem minerálních látek. Pečivu také dává tmavší barvu a výraznější aroma, což se skvěle hodí právě třeba na domácí kaiserky. Skvělou volbou je ale i pro pečení dalamánků, baget nebo přípravu perníků či lívanců. Mouky také můžete míchat půl na půl či v libovolném poměru.



Kde se vzal název kaiserky?

Jak patrno, název housky zvané kaiserka je odvozen od německé slova Kaiser neboli císař. Tzv. císařská houska neboli Kaisersemmel k nám přišla z Rakouska. Typický tvar housky je historicky doložitelný od roku 1760, ale název dostala až po císaři Franzi Josefovi I. Typická je pro rakouskou snídani, ale své místo si našla i na českých stolech. Počátek výroby císařské housky je zahalený tajemstvím a pojí se s ní několik pověstí. Ta první tvrdí, že císař Friedrich III., chtěl v roce 1487 v Norimberku obdaroval děti pečivem se svým vyobrazením. A protože vyrážení císařského portrétu do pečiva bylo náročné, začali někteří pekaři vyrábět za pomoci několika cípů těsta pečivo napodobující vladařskou korunu.

Pravda ale je, že už v Byzancii nebo ve starém Římě se pečivo s hvězdicovým zdobením objevovalo a většinou šlo o obětní chléb, který měl zajišťovat bohatou úrodu.

Na domácí kaiserky potřebujete:

  • 250 g chlebové pšeničné nebo mouky
  • 250 g hladké mouky
  • 275 ml mléka
  • 50 g másla
  • 1 lžička soli
  • ½ kostky čerstvého droždí
  • + sypání (mák, kmín, sůl, sezam)

Postup: Všechny suroviny dejte do robota a vypracujte hladké, kompaktní, pružné a nelepivé těsto. Nechte těsto přikryté pod utěrkou 40-60 minut kynout, až zdvojnásobí svůj objem.

Pak můžete začít tvarovat bochánky nebo placky. Důležité je zachovat stejnou gramáž kaiserek. Ideální je rozdělit si těsto na 10 stejných kousků. Následně buď vytvarujte raznicí na kaiserky kresbu, nebo skládejte z placky podle našeho videa. Další možností je tenkým nožem nebo žiletkou každý bochánek svrchu nakrojit.

Na závěr potřete kaiserky vodou a posypte mákem, sezamem nebo hrubozrnnou solí. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C 20 minut. Zkontrolujte a případně ještě nechte zezlátnout. Po vychladnutí na mřížce servírujte nejlépe čerstvé.

Zdroj: commons.wikimedia.org, info.bml.gv.at, www.innungsbaecker.de, www.babiccinavolba.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář